BG EN

Румен Гълъбинов: При сбърканата си политика да не чакаме инвестиции

ГОРЕЩО
БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Румен Гълъбинов: При сбърканата си политика да не чакаме инвестиции

6893
на 22.07.2015
Румен Гълъбинов: При сбърканата си политика да не чакаме инвестиции
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Икономиката на България от края на 2013 г. влезе в дефлация. Това означава свиване на търсенето, тъй като потребителите отлагат покупките в очакване на ново поевтиняване, компаниите задържат увеличението на цените, вследствие на което се смаляват печалбите и инвестициите, намаляват доходите и заетостта, откриват се малко нови работни места. И като резултат - застой на икономиката и продължителна рецесия.

препоръчано

С малки изключения през този период до юни 2015 г. сме излизали на малка инфлация, но сме все още кумулативно в дефлация. Трябва да сме поне 3 тримесечия в инфлация, за да можем да кажем, че сме излезли от тази спирала. В този смисъл през двете тримесечия на тази година 4 месеца сме били в инфлация и 2 - в дефлация. Последиците от този процес за икономиката и хората са в няколко направления. Оскъпиха се парите и не се разкриват нови работни места или са пренебрежимо малко.

Но дори и да се появят нови работни места, то те са с временна заетост. А когато фирмите в реалния сектор имат по-малки или просто нямат печалби те не увеличават и заплатите, замръзват доходите. Нямам пред вид сектора на държавната администрация, където с всяко повишаване на минималната заплата, се вдигат и заплатите на хората, които работят там.

За съжаление, намаляват заетите в реалната икономика за сметка на чиновниците в държавния сектор. Също като в Гърция от последните 20 години до днес. Негативен ефект има и за гражданите с кредити. Всички те - с дългосрочни ипотечни, дори с потребителски, изпитват много по-голяма тежест да ги плащат в дефлационна обстановка, защото бремето на кредита нараства. Очевидно е - ако нямате постоянно нарастващи доходи и стабилни източници на приходи, то освен потреблението, страдат и вноските по заетите пари.

Правителството прави някакви опити да овладее ситуацията, но мерките му не са достатъчни. В този кабинет, а и в предишните от 2009 г. насам, не работят енергично по привличането на преки чуждестранни инвестиции. Наистина преките ни данъци - данък печалба и ДОО са ниски, както са ниски и заплатите, но това не е решаващ аргумент за нови инвестиции. Излизането от тази дупка е известно - подобрение на бизнес средата и бизнес климата, което периодично се констатира за България в много анализи и доклади на международни институции.

А фактите сочат, че бизнес климатът в последните 7 г. не е мръднал към подобрение, т.е. инвеститорите нямат сигурност за своята собственост. Няма и достатъчни гаранции, че тези инвеститори, които пристигнат у нас, ще бъдат равноправно третирани, както по линия на законодателството, така и като икономически субекти. Инвеститорите имат задръжки и по отношение на региона, в който се намираме.

Те се опасяват от Гърция, с която граничим. Безпокоят се от хроничния проблем на България с контрабандата, корупцията и състоянието на съдебната система. Инвеститорите се интересуват и от цялостната икономическа среда в една държава. А у нас на всичко отгоре и пазарът се свива, потреблението застива. А кой би дошъл да инвестира в пазар, който се свива? Бихме били привлекателни единствено, ако заложим в правителствената политика на образованието, иновациите и на работещите по закон държавни институции. Ако тези мерки не се вземат, не можем да очакваме икономически ръст. И ще разчитаме единствено, както и сега, на европрограми и еврофондове, които временно заместват инвестициите.

И ще вземаме външни заеми от финансовите пазарите... Но, знаем, че това е сбъркана стратегия. Точно по този начин Гърция след 20 г. се докара дотам, че е с най-висок дълг спрямо БВП, с най-раздутата си държавна администрация на човек от населението и с най-ниската си конкурентноспособност между всички държави-членки на еврозоната. /БГНЕС ------- Румен Гълъбинов, икономист.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 16 юли - неприятни промени за Овните, Скорпионите да очакват приходи САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 16 юли - неприятни промени за Овните, Скорпионите да очакват приходи
ПИК TV x
ПИК TV! Парламентът отхвърли предложението изискванията за поставяне на стикери на предното стъкло на автомобила да се въвеждат само със закон ПИК TV! Парламентът отхвърли предложението изискванията за поставяне на стикери на предното стъкло на автомобила да се въвеждат само със закон
ново
Днес: 103
горещо
hot
най-четени новини в момента