BG EN

Румен Овчаров пред ПИК и "Ретро": България ще загуби много от липсата на транзитни такси заради провала с "Южен поток"!

Интервю

Румен Овчаров пред ПИК и "Ретро": България ще загуби много от липсата на транзитни такси заради провала с "Южен поток"!

23579
на 02.12.2015
Румен Овчаров пред ПИК и Ретро: България ще загуби много от липсата на транзитни такси заради провала с Южен поток!

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Румен Овчаров е роден на 5 юли 1952 г. в Бургас
Инженер и икономист, специалист по атомни електроцентрали. От 1996 до 1997 г. е министър на енергетиката в кабинета „Виденов”. Специализирал в САЩ и Европа.
Министър на икономиката и енергетиката в правителството на Сергей Станишев от август 2005 г. до май 2007 г.
Депутат е в 38-ото, 39-ото, 40-ото и 41-вото НС.
Дългогодишен председател на социалистите в София.
 

 
- За БСП вече се говори като за партия със затихващи функции. Така ли е, г-н Овчаров?

препоръчано


- Лошото е, че не само се говори. На практика БСП се е превърнала в такава партия, с която вече никой не свързва надеждите си за бъдещето, перспективите за развитието си. И тези, които гласуват за БСП, са хора, които го правят от някаква емоция, свързана с миналото. А няколкото процента младежи, които все още гласуват, са нашите деца.

- За две седмици проведохте два пленума. Какво се случи на тях?

- За съжаление нищо не се случи на тези пленуми. Слушаме разни закачки за това, че да се подаде оставка, било театрално. Чуваме, че няма никакви причини за подобни неща. Чуваме също така, че имало някакво разделение в БСП на десни крила, на леви крила, на богати, на бедни. Не ми звучи много достоверно от устата на хора, които са по 20-25 години в парламента, да се обявяват за бедняци, а членове на партията, някои от тях дори безработни, които са си позволили да критикуват ръководството – са сочени за богаташи. Но какво да ви кажа, ситуацията в БСП е сложна. Ако БСП не направи решителни крачки за обновлението си, и то в кратък период от време, тенденцията за затихващи функции ще стане факт.

- Какво се промени в партията за последната година и половина, откакто бе избрано ново ръководство?

- Нищо не се промени. За съжаление БСП и сегашното ръководство не се разграничи от това, което се правеше по времето на правителството „Орешарски”. Не се разграничи от модела на управление на Станишев, от това, че БСП беше направена прислужница на корпоративни интереси и на властови проекти на една друга политическа сила - ДПС. Но как да очакваме подобно нещо, при положение че същите хора, които стояха в Изпълнителното бюро на Сергей Станишев, и сега са там. Освен това БСП не направи нищо, за да види какъв е новият ляв прочит на това, което се случва в световен мащаб - кои са причините за идването на СИРИЗА на власт в Гърция, за случващото се в Испания и в някои други държави. Не. Ние си продължихме да повтаряме лозунги отпреди 100 години. Решихме, че новото ляво е някакво ляво сектантство на принципа: „Който не е с нас е против нас”. И се стигна до такова разчистване на сметки - изключване от партията, създаване на някакви организационни съвети, разпускане на партийни организации. Партия, която се намира в такова състояние, не може да бъде оздравена чрез изключване, рязане и късане. Спомнете си „кинжалите” в СДС. Така че пътят, който възприе ръководството на партията, е точно обратният на този, по който трябваше да се движи. И за съжаление вие сте права за затихващите функции на БСП. Още през 2009 г. на конгреса, когато искахме оставката на Станишев, аз дадох пример с Полша. За това как там политическото махало от ляво се отклони в дясно, после обаче не се върна в ляво. И ето сега в Полша ние вече виждаме как дясното си създава и управляващи, и опозиция. Качински сменя Туск, Туск сменя Качински, но никой вече не помни за Квашневски, който беше два мандата президент на Полша. А полската лавица даже не е и в парламента. Някои хора си мислят, че България е имунизирана срещу това, но за съжаление не мисля, че е така.

- Ръководството не вижда ли накъде върви партията?

- Очевидно не, по начина, по който действат. Те си действат, като че ли ние сме си партия, която е в нормалното си състояние. Която е била в управлението, сега малко се е върнала в опозиция и ако не днес, утре ще се върне във властта. Няма да се върне. Няма как да се върне. Защото никой за този период от време – една година и три-четири месеца, откакто управлява новото правителство на Бойко Борисов, не призна БСП за опозиция.

- През пролетта ще имате редовен конгрес. Какво очаквате?

- Първият етап от възстановяването на партията беше стабилизацията й, събирането на отломките на БСП. И то не толкова АБВ и „Движение 21”, защото механичното събиране на замръзнали субстанции няма да доведе до нов прилив на сили в ляво, а събирането на тези почти 500 000 човека, които ние загубихме буквално за 15-16 месеца. За съжаление Мишо Миков, вместо да събира отломки, продължи да кърти отломки от БСП. И, общо взето, не виждам перспектива в неговото оставане начело на партията. Разбира се, не за самия него. Очевидно е, че някои ръководители в БСП оценяват участието си в ръководството не от гледна точка на обществения и на партийния интерес, а от гарантиране на личното си благоденствие.

- Изправена ли е България пред газова криза, г-н Овчаров?

- Засега не мисля, че България е изправена пред газова криза, но трябва да бъде готова, защото ситуацията стана прекалено сложна. А и аз не вярвам на обещанията на украинските власти. Но едно влошаване на времето - което е възможно, при всички случаи ще доведе но нарушаване на транзита към Европейския съюз, от там - и към България.

- След създалото се напрежение между Русия и Турция може ли България по някакъв начин да „осребри” присъствието си в района? 

- Би могло, ако има адекватно поведение на управляващите. Но за съжаление нашите политици като че ли се вързаха на друга каруца. Буквално месеци след като беше ясно, че създаването на т.нар. зона за сигурност, която Турция искаше, няма да се случи, както поради нежеланието на страните от Европейския съюз, така и поради намесата на Русия, Бойко Борисов изведнъж стана промоутър на това желание на Турция. Превърна се в говорител на Анкара. А след свалянето на руския самолет и изострянето на отношенията между Русия и Турция едва ли Русия ще позволи на България да „осребри” вижданията си. Една по-балансирана позиция и по отношение на инцидента също би могла да допринесе за това, но в настоящия момент аз не виждам такава.

- Защо според вас Бойко Борисов се отказа да подпише писмото за „Северен поток 2” на 9-те държави, които искат проектът на бъде подложен на строга регулаторна проверка? 

- Защото хората се борят за интереса си, докато ние с лека ръка се отказваме от нашия. Както виждате, срещу „Северен поток 2” са отново държавите, които бяха и против „Южен поток”. Т.е. страните, които ще загубят огромни транзитни такси, защото тръбата няма да минава през тяхната територия. Но хората си играят играта. Ние си мислим, че се случват кой знае какви грандиозни европейски идеи и неща, а всъщност Словакия например, която е сред подписалите писмото, ще загуби 400-500 млн. евро от транзитни такси. Румъния, която също иска строга регулаторна проверка, ще загуби 130-140 млн. евро.

- Турция обеща да помогне на ЕС да се спре потокът от имигранти към Европа в замяна на пари, отпадане на визите и подновяване на преговорите й за членство. Това не е ли извиване на ръцете на държавите от Стария континент?

 

Цялото интервю и още много интересни четива вижте на Retro.bg! 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последната сряда на ноември: Парите са възможни за Овена и Близнаците, Ракът дразни САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последната сряда на ноември: Парите са възможни за Овена и Близнаците, Ракът дразни
ПИК TV x
Бояна Бозаджиева с топ анализ пред ПИК TV: БСП имаше най-добрия кандидат за председател на НС (ВИДЕО) Бояна Бозаджиева с топ анализ пред ПИК TV: БСП имаше най-добрия кандидат за председател на НС (ВИДЕО)
ново
Днес: 109
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК