Румен Петков: Българското разузнаване "проспа" проблема с бежанците през последните две години
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Не е нормално, в една изключително критична ситуация, месеци наред да не се свиква Консултативният съвет по Национална сигурност заради проблема с бежанците", казва в интервю за "Фокус бившият вътрешен министър Румен Петков.
"Недостатъците на политиката относно справянето на държавата с проблема с бежанците, са институционални, и те са натрупвани във времето. Изключително непочтено е да бъдат стоварвани върху това правителство, а още по-малко - върху министъра на вътрешните работи. Институционални, от гледна точка на подготовката на държавата, от гледна точка на адекватността на институциите, които имат отношение по въпроса. Бих казал, на първо място, президентът и главен главнокомандващ на Българската армия”, уточни Петков. Президентът бил в груба грешка, ако не отчитал проблема като първостепенна важност.
"Трябва да сме наясно, че българското разузнаване „проспа” този процес през последната година и половина-две. Това е огромна вина и на служебното правителство, и на първо място на това недоразумение - Марин Райков. Той се занимаваше с печатницата на Българска народна банка, занимаваше се с личното си устройване, но не и с националната сигурност”, каза Петков.


