Румен Петков пред ПИК и "Ретро": БСП се вторачи в пъпа си за президент - няма съмнение, че Георги Първанов е най-подготвен за „Дондуков“ 2
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Румен Петков е зам.-председател на АБВ и бивш министър на вътрешните работи. Бивш кмет е на Плевен, народен представител в 39-ото, 40-ото и 41-вото Народно събрание. Член е на БСП до 7 март 2014 г., когато е изключен от партията.
- Г-н Петков, вие освен политик сте и бивш вътрешен министър. Каква е експертната ви оценка – защо ни се случват Ница, Брюксел, Аточа, 11 септември. Сбъркан ли е с нещо и къде моделът?
- През последните години ни се случват събития, които не анализираме нито като ЕС, нито като Северноатлантически договор. Впоследствие се усещаме изненадани от действията на терористични организации. И досега не направихме сериозен и обективен анализ на т.нар. Арабска пролет. Какви бяха мотивите да бъдат свалени режимите в Ирак, Либия, атаката срещу Сирия? Имахме ли оценка за това каква е перспективата за развитието на тези държави? Очевидно не. Тук трябва да кажем, че ЕС е една лицемерна организация в очите на нормалния, на почтения човек. На 3 юли в Багдад се случи кървав атентат, който отне живота на около 300 души. Ние този въпрос го подминахме, но когато не по-малка трагедия, но със същия брутализъм, връхлетя Ница, цяла Европа се изправи. И така трябва да бъде. Но подминавайки трагедии като тази в Багдад, трябва да знаем, че показваме двойни стандарти. И ако не може да бъде намерено решение за сигурността на Европа и на света без Русия – нещо, за което Георги Първанов говори повече от 10 години, ще продължим да вървим след събитията, да броим огромен брой жертви, да заклеймяваме терористите и „Ислямска държава”.
- Какво се случи с опита за преврат в Турция, коя е по-достоверната версия: Фетхуллах Гюлен, Ердоган или ЦРУ е организатор на пуча. И адекватна ли беше позицията на българските власти и на посланика ни Надежда Нейнски?
- Аз реакция на г-жа Нейнски не съм видял, но имаше реакция на министър-председателя, която бе в тон с тази на европейските държавни ръководители, на САЩ и Русия. Но тук има няколко въпроса, на които трябва да имаме еднозначен отговор. Част от отговорите ги даде турският посланик Сюлейман Гьокче, изключително подготвен и интелигентен човек, който има много ясни задачи и ги изпълнява. Той каза в прав текст, че масовият арест на 3000 съдии е бил подготвян достатъчно продължително време. Магистратите, а не военните, да са организатори на пуча на мен не ми звучи особено сериозно, защото те нямат нужния инструментариум. Това създава усещането, че ако някой се е опитал да прави преврат, то е бил безкрайно неподготвен. И, както стана ясно, президентът Ердоган има свой сподвижник в лицето на Аллах, защото той каза: „Благодаря на Аллах, че ми даде тази възможност“. А колко и как Аллах се е намесил, е друг въпрос. Но ако ние имаме разбирането, че президентът на една държава може да уволни 3000 магистрати, в това число и един конституционен съдия, с един замах за часове, трябва да е ясно, че като подкрепяме този режим, вървим в тази посока. ЕС обаче за пореден път е неподготвен. Липсва информация за това какво става около страните в общността. Поведението на канцлера Меркел е категоричен провал. Това е катастрофа за цяла Европа. ЕС хвърли безумен ресурс да се бори с Русия, вместо да сме единни в действията срещу „Ислямска държава” и срещу радикализираните трето поколение французи.
- Това поставя ли под въпрос състоятелността на идеята за президентска република?
- Президентска република е Франция, президентска република са САЩ, Русия. Очевидно става въпрос за нормативна уредба. Когато може президентът с един замах да уволнява 3000 съдии, и дума не може да става за независимост на магистратската общност. Трябва категорично да се противопоставим на всякакъв опит за смяна на властта без избори с намеса на военните и произвол в обществено-политическия живот.
- „Събрахте се“ с БСП и освен посланието, че ще излезете с общ кандидат на изборите за президент, означава ли това траен курс на ляво и лявоцентристко обединение?
- Има послание за намерение. След което БСП отново се вгледа в пъпа си и започна един цикъл от вътрешни номинации, което изолира всички участници в процеса досега. Така че да не абсолютизираме срещата. Разбира се, диалогът продължава. АБВ заяви много добронамерено, че търси диалог за намирането на общата, силната кандидатура. Излиза обаче, че ние ще бъдем потърпевшите, защото почтено поискахме заедно да извървим един тежък път. Влизането от вътрешен цикъл във вътрешен цикъл като цяло ерозира левицата. Нещо повече, председателката на БСП Корнелия Нинова каза, че иска да се изтеглят президентските избори през октомври, за да може да се направи сериозна дискусия по бюджета за следващата година. Т.е. тя в прав текст каза, че президентските избори за БСП са много по-слаб политически жанр, отколкото дебатът за бюджета. Така политика не се прави.
- Кой, докъде и колко може да направи отстъпки в този преговорен процес?
- Имаме едни разговори, в които БСП предварително излизат с условия. След разговорите тези условия продължават да бъдат изтегляни пред обществото като нещо, което е даденост и от него няма мърдане. Ние не сме заявили кой е кандидатът. Ние искаме да търсим кандидата. А БСП иска да търси кой не е кандидатът. Това са два съвършено различни подхода.
- Ако Георги Първанов е най-подготвеният за държавен глава политик на левицата, с два реализирани мандата, възможно ли е друга компромисна фигура да бъде издигната в името на категоричната победа?
- Аз мисля, че няма никакво съмнение, че Георги Първанов е най-подготвен, както и няма съмнение, че търсим силната, печелившата фигура. Това е разликата в подхода. Ние търсим силната, побеждаващата кандидатура. Иначе влизаме в омагьосан кръг, който може би устройва БСП.
- Завъртяха се вече имената на Илияна Йотова, на Мая Манолова, на Татяна Дончева. Това възможни кандидатури ли са. Партийна или извънпартийна ще бъде обединяващата лява кандидатура?
- Аз мисля, че това е въпрос на средствата за масова информация. Това е още една разлика между АБВ и БСП. Там се върви по посока на приемливостта.
- Тестване на системата ли беше 48-часовият ултиматум на Корнелия Нинова към Бойко Борисов?
- Като се знае, че нито Борисов, нито Цветанов ще е кандидат, и бай Пенчо може да излезе и да каже: „Аз ще се кандидатирам и ще го смачкам!“. Този начин на правене на политика нас не ни впечатлява. Някои може би ги забавлява. Това са смехотворни начинания, от които в политически план нищо няма да последва.
- А не допускате ли все пак, че Бойко Борисов е възможна кандидатура на ГЕРБ?
- Ама разбира се, че е възможна. Ние сме свидетели, че там има решения, които се взимат не в последната, ами и след последната минута. Ама ние да разсъждаваме от името на ГЕРБ и да казваме кой какво да прави, нали всички сме против Борисов да излиза и да казва: вие направете това, вие направете онова. Значи, като сме против, не трябва да продължаваме тази линия на поведение. Тя е неприемлива за сериозните политици.
- Защо всъщност партиите и коалициите продължават да задържат обявяването на кандидатските си двойки?
- Аз казах достатъчно ясно защо ние, от АБВ, не сме ги обявили. Да, защото търсим общото, силното решение. За съжаление, колкото повече минава времето, толкова повече губим ефективно време за правене на кампания. Всъщност БСП ни вкара в схемата на ГЕРБ – максимално къса кампания без време за представяне на политики и очертаване на параметри, каквито българският гражданин иска от президента и вицепрезидента. Ние от януари организираме такива дебати, но БСП не участва в тях. Ние искаме да дадем възможност на българския гражданин да направи своя информиран избор. Аз съм смутен и от друго – БСП един път не направи оценка на Плевнелиев. А това, без съмнение, е един провален президент. Това е човекът, който срина рейтинга на президентската институция. Той е човек, който противопоставя нацията. Който направи България от лидер на Балканите и Европа място, през което държавниците минават пътьом. Държава, от която нищо не зависи, включително и собствената ни съдба.
- Ако ГЕРБ изгуби вота за „Дондуков“ 2, следват ли от това предсрочни парламентарни избори, както декларира вече и премиерът? Има ли сили левицата да излъчи действащо и ефективно правителство?
- Категорично. Да, Борисов заяви такова развитие на политическите събития при загуба на ГЕРБ на президентския вот. И тук не е въпросът левицата да направи правителство. Ние неслучайно казваме, че АБВ е патриотична, социална, лява формация. Тук въпросът е действително да се направи едно правителство с широка политическа подкрепа, но и ясно поети ангажименти.
- Вие бяхте от организаторите на референдума за „Белене“. Може ли сега държавата да си позволи да плаща по 168 000 евро на ден заради осъдителната присъда?
Цялото интервю и още интересни четива вижте на Retro.bg!