Румен Христов: ИТН искат спешно избори и затова променят кодекса - не разбират, че политиката не е игра, а отговорност за управление на държавата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„ГЕРБ и СДС предложиха един знаков кабинет от гледна точка на категорично заявената проевропейска и проатлантическа ориентация. Освен това, за пръв път ПП ГЕРБ не предлага своя председател за премиер, както е нормално, когато си спечелил изборите. Ние направихме много жестове в името на това да се постигне консенсус и кабинет дори за по-кратко време предвид пандемичната обстановка. Затова ние предложихме среща на от формациите – ДБ и ИТН, с които смятаме, че имаме допирни точки. Беше ни отказано и за да не бавим процедурата върнахме мандата на президента Румен Радев. В политиката не бива да се обиждаме. Трябва да има диалог. Мисля, че е редно, когато имаш официална покана за разговори, да отидеш и да кажеш с кои точки от политиката на другите не си съгласен. Ние не сме се обидили, а искаме държавата да има час по-скоро действащо и стабилно правителство“. Това заяви лидерът на СДС Румен Христов пред ТВ Европа.
„Като гледам какво е поведението на всички останали политически формации в парламента, прогнозата е за скорошни избори. Заявките, които прави ИТН са, че резултатите от вота не ги удовлетворяват и вероятно искат спешно нови избори. Вероятно и затова в парламента започнахме с промени в изборния кодекс. Всеки, който идва на власт или има мнозинство се занимава с кодекса, като се надява, че това ще му помогне по някакъв начин. Историята е показала, че подобни действия не вършат работа. Нека само да припомня, че от ИТН се отказаха от мажоритарното гласуване, идея, която ѝ помогна да влезе в парламента“, каза още Христов.
„ГЕРБ и СДС ще подкрепи предложенията на ИТН за промени в изборния кодекс, въпреки че те не са рационални и са трудно изпълними, за да не кажат после, че ние саботираме идеите им и се страхуваме да не ни падне резултатът. Аз гласувах на машина за разлика от много други лидери, които прокламираха машинното гласуване, а накрая попълваха бюлетини с химикалка. Успях да дам своя глас от четвъртия път. Имаше проблеми със софтуера ли, не знам точно какво обясниха от комисия. Накрая рестартираха машината и успях да гласувам. Докато това се случва, пред минаха 3-4 души, които упражниха вота си с хартиена бюлетина. Тези секции в чужбина, където има повече наши сънародници, може да се окаже, че част от тях няма да могат да гласуват заради забавяне на изборния процес с машините. Останалите партии имат 165 души мнозинство и могат да направят перфектно правителство, но нещо не им стиска“, коментира депутатът от коалиция ГЕРБ-СДС.
„Сред обществото има настроение за някаква промяна. Дали тя ще е най-добрата с тези формирования, които бяха избрани, е друг въпрос. Това може да се види само ако се състави правителство, което да работи 1-2 години. Има една умора от управляващите. Сега решиха, че за всичко са виновни от ГЕРБ. С „Демократична България“ водехме преговори още на евроизборите. В тази коалиция виждаме една ляво-либерална формация в лицето на „Да, България“ и една смачкана ДСБ. На предсрочните избори вероятно ще има разместване. Вероятно някои формации, които не прескочиха 4-процентовата бариера, ще влязат в Народното събрание, а други, които са парламента днес, може да останат извън пленарната зала. Става въпрос за „Изправи се! Мутри, вън!“. Най-вероятно партията, която ще увеличи своя резултат, ще е „Има такъв народ“. За пръв път в историята ни някой иска предсрочни избори веднага след редовните, защото не му харесвали резултатите. Извинявайте, но това не е игра на „Не се сърди, човече“. Става дума за управление на държавата, която в момента е пандемия и има проблеми с икономиката. Това, което се прави, не е сериозно. Ако останалите политически сили не искат министрите на ГЕРБ да не управляват, защото те са длъжни да го правят по конституция, час по-скоро да правят правителство или да идва служебно, а не да се упреква кабинета, че не прави нищо. От една страна се връзват ръцете на министрите с мораториум, а от друга се казва как нищо не правели“, каза още Румен Христов.