BG EN

Румънски министър хвърли оставка след протестите и безредиците

Европа

Румънски министър хвърли оставка след протестите и безредиците

5912
на 02.02.2017
Румънски министър хвърли оставка след протестите и безредиците
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Румънски министър подаде оставка на фона на бурните протести в страната. Повече от 250 000 души излязоха в различни градове, за да изразят недоволството си от спорните промени в наказателния кодекс, които декриминализират някои случаи на злоупотреба със служебно положение.

препоръчано

Флорин Жиану е министър на бизнеса, търговията и предприемачеството. Той обяви оттеглянето си от поста в профила си във Facebook, предаде "Ройтерс".

"Така е етично да постъпя. Не заради професионалната чест - моята съвест е чиста в това отношение. А заради моето дете", написа той.

Протестите в сряда вечерта бяха най-мащабните в Румъния след падането на комунизма през 1989 г. Стотици хиляди излязоха в градовете из цялата страна, за да изразят недоволството си от промените в наказателния кодекс. Според протестиращите по този начин се цели да бъдат оневинени политици, замесени в корупционни скандали и злоупотреба с власт.

Протестите продължават вече няколко седмици, но недоволството достигна връх, след като късно вечерта във вторник правителството издаде указ, с който се декриминализират някои случаи на злоупотреба със служебно положение.

В продължение на пет часа в смразяващия студ протестиращите даваха на израз на недоволството си. В Букурещ се стигна и до сблъсъци между полицията и протестиращите.

Насилието беше провокирано, след като малки групи от младежи и футболни фенове започнаха да хвърлят камъни и пиратки към полицаите. Силите на реда отвърнаха със сълзотворен газ и палки. Десетки са арестувани.

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
Георги Харизанов с ТОП ИДЕЯ пред ПИК TV какво може да накара хората да отидат до урните: На аудиторията й липсва дебат между... (ВИДЕО) Георги Харизанов с ТОП ИДЕЯ пред ПИК TV какво може да накара хората да отидат до урните: На аудиторията й липсва дебат между... (ВИДЕО)
ново
Днес: 82
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК