BG EN

Русия вдигна забраната за ядрено сътрудничество с Иран

СВЕТЪТ ДНЕС

Русия вдигна забраната за ядрено сътрудничество с Иран

8537
на 23.11.2015
Русия вдигна забраната за ядрено сътрудничество с Иран
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Руският президент Владимир Путин вдигна забраната руски фирми да работят по ирански обекти за обогатяване на уран. Това стана ясно от официален документ, публикуван днес. Решението на Москва идва след като през юли тази година Техеран сключи споразумение със световните сили за ограничаване на ядрените си дейности. Според текста руските фирми ще могат да работят с ирански компании по централата за обогатяване на Уран „Фордо“ и да помагат на Техеран за модернизиране на реактора за тежка вода „Арак“.

препоръчано

Руските компании вече ще могат и да провеждат дейности, свързани с износа на ирански обогатен уран в замяна на доставки на суров уран за Иран. Решението на Русия идва след като през юли беше постигнато историческо споразумение между Иран и групата „5+1“ (Русия, САЩ, Великобритания, Франция, Китай и Германия) за ограничаване на ядрената активност на Техеран. Иран се ангажира да намали с две трети броя на центрофугите си за обогатяване на уран. Много от западните държави се притесняваха, че уранът би могъл да се използва не само за мирни цели, но и за създаването на ядрено оръжие.

По-рано днес Путин пристигна в Техеран на първото си посещение в страната от осем години насам, основна тема на което ще бъде конфликтът в Сирия. По време на еднодневния си престой руският държавен глава ще проведе срещи с върховния лидер на страната аятолах Али Хаменей, както и с президента Хасан Рухани. Той също така ще участва и в среща на върха на държави износителки на газ.

Сподели:
Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! Парламентът се събра извъндредно заради анархията с цените на горивата. Служебната власт с панически ход - впрегна НАП и митниците да следят вноса на петрол (НА ЖИВО/ОБНОВЕНА) ГОРЕЩО В ПИК TV! Парламентът се събра извъндредно заради анархията с цените на горивата. Служебната власт с панически ход - впрегна НАП и митниците да следят вноса на петрол (НА ЖИВО/ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 72
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК