Сагата продължава! БНТ излезе с позиция за скандала с Вежди Рашидов
Журналистите не трябва да се третират като зависими държавни служители, категорични са от националната телевизия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Журналистите не трябва да се третират като зависими държавни служители. Това гласи официалната позиция на Българската национална телевизия във връзка с разразилия се скандал с министъра на културата Вежди Рашидов.
Както ПИК съобщи, Рашидов отправи критики към водещия на предаването „Денят започва с култура“ Георги Ангелов, като изпрати писмо до БНТ. То беше излъчено в ефира на националната телевизия.
Отговорът на Рашидов е по повод дискусията в предаването от 30 юни, посветена на промените в Закона за културното наследство и протеста на 1 юли, организиран от форум „Културно наследство“. Тогава в предаването се събраха скулпторът проф. Велислав Минеков, арх. Дафина Барфончовска и художникът Владимир Руменов, които са остри критици на закона. Според тях той дава на общините да се разпореждат с паметниците на културата на своя територия.
Ето и цялата позиция на БНТ:
„Денят започва с култура” е единственото всекидневно предаване в национален ефир, което води последователна политика в разработването на значими теми и поставяне на проблеми в областта на изкуството и културата. Дебатът за Закона за културното наследство беше проведен в ефира на предаването многократно с представяне на всички гледни точки – на вносителите на Закона за културното наследство, на представители на Института за опазване на културното наследство, Столична община, Форум „Културно наследство”, Комисията по културата и медиите в Народното събрание, експерти и общественици.
Професионалната ангажираност, с която екипът разработи темата, предизвика широк отзвук и показа, че е значима за всеки от нас. Отчитаме, че в дискусията от 30-ти юни 2016г., която предизвика правото на отговор на Министъра на културата, беше нарушен журналистическият стандарт за плурализъм, като личните нападки и квалификации, изказани от събеседник в студиото към страна, която отсъства, бяха оставени без професионална реакция от водещите. Този прецедент обаче, не може да бъде основание журналистите да бъдат третирани като зависими държавни служители. Държавната субсидия, която получава Българската национална телевизия е, за да изпълнява своите ангажименти като независима обществена медия.
С работата си журналистите от медията са доказали, че се ползват с най-високото институционално доверие в страната. БНТ защитава принципи, които не допускат използването на ефира на обществената медия за разрешаване на лични конфликти. Затова смятаме, че спазването на институционална коректност е в основата на плуралистичното общество, за което и ние трябва да носим своята отговорност.