BG EN

Сами решаваме за вноса на ГМО

ЧАС ПИК

Сами решаваме за вноса на ГМО

4679
на 14.01.2015
Сами решаваме за вноса на ГМО
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

България сама ще решава дали да внася, ограничава или да забрани изцяло използването на ГМО от Европа. Това предвижда текст, приет с 480 гласа "за", 159 "против" и само 58 "въздържали се" в Европарламента днес, разказаха родни евродепутати, цитирани от "Дартснюз". Това означава, че всяка страна в Общността ще може да забранява или ограничава ползването на генно-модифицирани организми на своя територия, въпреки че са разрешение в Европейския съюз. 
Промяната ще залегне в новото законодателство, а държавите вече ще имат право да забранят ГМО на база на провежданата от тях екологична политика, с аргументи различни от тези на научната оценка на риска на Европейския орган по безопасност на храните (EFSA). Страните членки ще могат да забраняват вредните културите и на база на други основания, например териториално-селищно устройство и социално-икономическо въздействие, избягване на нежелано присъствие на ГМО в други земеделски продукти и стопанства, пише в приетото днес споразумение. Преди мерките да бъдат прието от дадена държава, законодателството предвижда процедура, позволяваща на ГМО компаниите да дадат съгласие за подобни ограничения на разрешителните си за продажба. Ако такова съгласие не бъде постигнато, страните биха могли да наложат забраната едностранно.
Около 100 хиляди тона генномодифицирана соя изяждат българите за една година. Тя се внася за нуждите на хранителната промишленост у нас. Така влиза във вафлите, саламите, каймата, кренвиршите и др. Продуктът, който се прави в специални лабораторни условия, се използва и за храна на животни. 
Разрешителните за употреба на ГМО се издават на компаниите след много кратка оценка на ефекта върху здравето - само 90 дни. Евродепутати настояват тестовете на генномодифицирани храни да се правят поне на всеки две години. Единствената ГМО култура, която се отглежда на територията на ЕС., е царевицата MON810. Сортът картофи Amflora пък беше забранен от Съда на ЕС през 2013 г.
Страните членки ще трябва да гарантират, че генетично модифицираните култури не замърсяват други продукти, като особено внимание следва да се обърне на предотвратяването на заразяване на съседни страни, пише още в текста на споразумението. Новото законодателство трябва да влезе в сила тази пролет.

препоръчано

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 5
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК