САМО В ПИК! Ангел Джамбазки с остра позиция за скандала със Заев: На честването в Благоевград ми говореше като кандидат-член на ВМРО
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Евродепутатът от ВМРО Ангел Джамбазки е сред най-активните борци за защита на българския национален интерес в Македония и реагира остро на изявлението на премиера им Зоран Заев по повод Илинденско-Преображенското въстание, за което алармира вчера първо ПИК (ВИЖТЕ В ОЩЕ ПО ТЕМАТА).
Реагира ли правилно българската дипломация и какво да очакваме от уж приятелски настроените ни съседи, коментира специално за ПИК Джамбазки.
- Г-н Джамбазки, как определяте реакцията на кабинета по повод провокацията на македонския премиер Зоран Заев за Илинденско-Преображенското въстание?
- Бих реагирал много по-бързо и много по-остро. Правя обаче уговорката, че не съм част от този кабинет, защото може би има други обстоятелства, които са забавили реакцията. Факт е, че реагира военният министър и вицепремиер Красимир Каракачанов, който е лидер на ВМРО и в това няма изненада.
След това реагира министър Захариева и министър-председателя.
- Реакции, макар и закъснели имаше, но още няма протестна нота…
- Това може би е част от държавната политика по отношение на Р Македония в момента. Нашият интерес е тя да стане част от европейския съюз колкото се може по-бързо.
А изявлението на Заев е съвсем очаквано. Той е премиер от социал-демократическата партия, която е наследник на комунистическата партия. Не бива да забравяме, че политика на комунистически партии на Балканите от 1934 г. насам, от решението на Коминтерна по македонския въпрос, е антибългарско.
Ние имаме историческия шанс да работим с тези хора в момента, но не се лъжем, че тези хора се променят за една нощ.
- Как си обяснявате тогава поведението на БСП?
- То е странно и необяснимо. БСП се опитва да критикува кабинета по македонския въпрос, при положение, че те никога не се извиниха за насилствената македонизация на пиринския край. Още 1946 г. те гласуват решение да дадат автономия и да отделят Пиринския край. Така че последната партия на света, на това земно кълбо изобщо, която може да говори по македонския въпрос е БСП.
Иначе аз не очакват от нито една политическа партия по-различно отношение, защото всички партии там са наследници и продукт на комунизма.
- Това означава ли, че въпреки договора за добросъседство, постоянно трябва да очакваме такива удари в гърба?
- Да, разбира се. Трябва да реагираме остро и да ги парираме, както и да развиваме отношения с българите в Македония. Ние не можем да се доверим на политически партии там, които са продукт на комунистическия Интернационал, който е измислил македонската нация. Знаете, че Стоян Новакович още 60-те години на 19 в. измисля това и още от 1946 г. комунистическите партии в Сърбия, Гърция и България, започват процес на македонизация и създаване на измислена нация. Така, че от всяка една тяхна партия, ние трябва да очакваме точно това.
Затова трябва да сме твърди , последователни и уверени в своите позиции и да не им позволяваме такива изявления.
- Самият вие казвате, че трябва да сме твърди, но ние и до момента нямаме държавна позиция по отношение на този скандал… Как ще са наясно, че ние не приемаме това?
- Права сте и аз ви казах, че бих реагирал по друг начин, ако бях част от кабинета.
Но и не искам да правя изявление, без да знам цялата картина в случая, която касае дипломацията.
За мен нещата са ясни – Македония е една и тя е българска.
- Даже не става дума за това – само за въстанието, което искаме да е поне общо. Министър Каракачанов, който е част от това правителство, заяви, че МнВР трябва да изпрати протестна нота, но няма такава. Щом си присвояват въстания, може и територии да си присвояват…
- Подкрепям го напълно. За териториите обаче няма опасност, защото познавам последните трима македонисти в България и мога да ви ги посоча, дойдоха при мен на честването на Илинденско-Преображенското въстание в Гоце Делчев. Ако имаме заслуга към македонския въпрос, то е, че пречупихме гръбнака на македонизма у нас.
- А в Македония?
- Но там има и много българи, нека не забравяме това.
Те се опитват да си правят държавна идеология на основата на нищо и не им се получава. Много лабилна е нацията им, защото има много българи и други етнически групи, и някакви хора, които твърдят, че са македонци, но не знаят дали са потомци на Александър или на Иисус.
- Това звучи забавно, но говорим за думите на действащ премиер, който седмица по-рано говореше други неща в Благоевград и едва ли трябва с лека ръка да отминем изявлението му…
- Разбира се, какво очаквате от тези хора, които са обучавани в това?
А и при положение, че в България и политиците, и хората, които са ангажирани с тази тема са много малко. Внимателно прочетох коментарите под една ваша статия, посветена на тази тема, и отдолу имаше питания защо въобще се занимаваме, щом се касае за друга държава. Дори нашите хора са неграмотни и не знаят.
Какво тогава да очакваме от хора, които са закърмени с този антибългаризъм в Македония?
- Как ще коментирате все пак фактът, че външно министерство и дипломацията ни няколко дни не знаят нищо по въпроса и не реагират, и се чака на медия като ПИК, била тя и най-четената, да им дава информация по толкова важен казус?
- Разбира се, че трябва да си вършат работата, но ще направя две тъжни констатации.
Първата е, че българската дипломация отдавна не е това, което трябва да бъде. Трябва да имаме образовани хора и патриоти, а това отдавна не е факт. Посланикът ни в Скопие не е от тях, той е грамотен и го познавам лично. На него не му е и работа да коментира, без пряко разпореждане.
Иначе ми се иска да вярвам, че зад тези обрани действия, се крие някакъв държавен интерес, а не незнание и незаинтересованост. Иска ми се да вярвам в това.
- Надеждата остана в думите на премиера Борисов, че ще се сети за изявлението на Заев, когато дойде време да гласуваме за влизането на Македония в ЕС. Като евродепутат ще кажете ли какви механизми имаме?
- Вярвам, че премиерът точно това ще направи, защото той е последователен. Винаги, когато става дума за Македония, аз му пиша дълги и изтощителни писма и сигурно съм му омръзнал, но сме длъжни да не оставяме този въпрос. Аз съм зам.председател на Комитета на ЕП по отношение на Македония. Това, което целим е Македония да стане част от ЕС, да няма граници и да можем да провеждаме националната политика, колкото се може по-широко, борейки се с македонизма в страната.
Ние избираме по-малкото зло. Познавам Заев и той е класически балкански политик. Опитва се да лавира и да играе игра, която не му е по силите. В Благоевград казва, каквото искаме да чуем, в Атина – каквото искат гърците… Тази политика ни е позната и обикновено не свършва добре.
Но ние сме наясно с това и нямаме илюзии какво прави. В Благоевград на честването веднага се съгласи с мен по всички въпроси, едва ли не стана кандидат член на ВМРО… И след това си отива в Скопие и си говори удобните там тези. Ние нямаме илюзии, че ще бъде така и че водят последователна политика.
Но имаме нужда от Македония в ЕС, за да налагаме правилата отвън, а не да оставим на сръбското или на други антибългарски влияния да се ширят там. По този повод срещу мен дори се работи във фейсбук, където се включи една озлобена група и започнаха да пишат, че Македония не трябва да е част от ЕС.
Успехът за нас ще дойде, когато няма граница между Охрид и Черно море. Затова ми се иска външно министерство да работи по-ярко за това и да е носител ясно на нашата историческа позиция – че македонска нация преди 1944 г. няма и въстанията са единствено български.
Добре е, че премиерът Борисов има ясна позиция по темата и я защитава. Той каза точно това, което искахме да чуем, и съм сигурен, че ще го направи.