САМО В ПИК! Бившата шефка на КФН Ралица Агайн с коментар за сделката за ЧЕЗ и бизнеса на боса Асен Христов: Работила съм под натиск след решения за "Еврохолд" - пращаха ни ДАНС и прокуратурата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Част от бизнеса на компанията „Еврохолд”, за която стана ясно, че придобива активите на ЧЕЗ в България, е свързан със застраховането. Всъщност това е единствената съвсем открита част, за която е ясно какви приходи и печалби прави.
Публикации в медиите преди години намекват за известни проблеми на "Евроинс" с регулаторния орган – Комисията за финансов надзор. Взиман ли е лицензът на дружеството и стабилно ли е финансово то, ПИК попита бившата шефка на КФН Ралица Агайн, която е оглавявала регулатора по това време. С нея разговаря Ивайло Атанасов:
- Г-жо Агайн, какви проблеми е имала компанията "Евроинс", която е част от холдинга "Еврохолд", който сега купува ЧЕЗ? Отнемали ли сте им лиценза?
- Не, на "Еврохолд” лицензът не е взиман. Той няма как да бъде взет, защото те нямат лиценз. "Еврохолд” е публично дружество. А иначе е имало други казуси.
- Какви са били те и оказван ли е бил натиск, свързан с тази компания?
- Не мога да скрия факта, че е имало случаи, в които съм се произнасяла с решения, които не са били благоприятни за тази група и след това са правени проверки от ДАНС, прокуратура и кой ли не още, дали тези решения са били правилни. Толкова бих могла да кажа, защото все пак регулаторът е обвързан с конфесионална тайна.
- А подозирате ли някой да е имал полза да ви дискредитира по някакъв начин във връзка с тези решения, например от властта, защото стана ясно, че собственикът на "Еврохолд" Асен Христов е бил близък с Цветан Цветанов?
- Ами всеки, който не е бил доволен от решенията, го е правил в много случаи. Не всеки, но много от лицата, които не са били доволни от решенията, са го правили. Така, че това е абсолютен факт.
Работата на регулатора, когато си я върши добре, е да се произнася, в някои случаи неблагоприятно за страните, които искат да получат различни разрешения.
Работата на регулатора е да налага мерки, да налага санкции и аз това съм го правила през цялото време, с десетки решения, принудителни мерки, забрани за инвестиране и покупки на нови активи, когато изискванията на закона не са спазени.
И в много случаи, в много случаи е имало опити и реакции да се твърдят какви ли не неща за мен, за Комисията, заради това, че си вършим работата.
- Застрахователното дружество "Евроинс" загубило ли е лиценза си в Румънция. По какви причини и какви пари са поискали за връщенето на този лиценз? Имали ли са данни за неплатежоспособност?
- Това е частично вярно. Вероятно помните, че в България имаше големи проверки на целия застрахователен и финансов сектор и банките, съвместно с Европейската комисия и европейския орган по застраховането.
Същите проверки бяха проверки бяха проведени предходната година от регулатора на Румъния там, пак съвместно с ЕК и европейския орган по застраховането. Тази проверка тогава установи съществен недостиг, но съжалявам, не помня конкретната сума.
Всички доклади тогава бяха публични и публично оповестени. Тогава беше направено искане от румънския регулатор за допълнително капитализиране, което те направиха в срока, който им беше поставен.
Те внесоха допълнителен капитал, не е отнеман лицензът (проверка на ПИК установи, че сумата, поискана от румънския регулатор, е в размер на 45 млн. евро или 200 млн. леи - б.а.).
- КФН е отказала да издаде разрешение на "Евроинс" да купи живото-застрахователния бизнес на "Креди Агрикол“ в Гърция. По какви причини, защо е предприета тази мярка?
- Да, това също е частично вярно, защото отказът не е от българската комисия, а от гръцката Централна банка, която е компетентният орган да одобри или отхвърли сделката. Централната банка на Гърция е органът, който надзирава застрахователите в Гърция и съответно всяко придобиване на участие над 10%, европейските директиви изискват да се одобри от регулатора.
Групата на "Евроинс" искаше да купи такъв застраховател в Гърция - "Креди Агрикол". Мисля, че два или три пъти поред, Централната банка на Гърция им отказа.
- Според наблюденията ви през годините, смятате ли, че собственикът му на холдинга Асен Христов има капацитет и ликвидност за подобни сделки, като тази с ЧЕЗ и може да предложи реални обезпечения пред банките?
- Този въпрос вече трябва го отнесете към сегашното ръководство на комисията.