САМО В ПИК! Бившият шеф на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов за газовия хъб "Балкан": Брюксел ни подкрепи и съм оптимист и за Русия
Депутатът от ГЕРБ прогнозира, че проектът може да е действащ през 2020 г.
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
По повод на кръглата маса за газов хъб "Балкан", проведена преди дни във варна, ПИК потърси мнението на Валентин Николов, който е сред най-изявените енергийни експерти у нас. Той е бивш директор на АЕЦ "Козлодуй", депутат от ГЕРБ и зам.-председател на енергийната комисия в Народното събрание. Пред ПИК той коментира перспективите, очакванията и бъдещето на този важен енергиен проект.
- Господин Николов, Русия не изпрати представител на проведената кръгла маса за газов хъб "Балкан". Можем ли все пак да го направим без руско синьо гориво?
- Не изключвам нито едно възможно развитие на ситуацията около българската идея за създаване на газов хъб „Балкан”, в това число съм умерен оптимист и за евентуална промяна в позицията на руската страна. Разбира се, експертите са наясно, че без руско участие като страна-доставчик на природен газ работата на хъба няма да върви както се очаква. Но нека припомня, че Брюксел категорично застана зад нашата идея и обеща пълно съдействие. Така че промяна в това мнение на руската страна не само не е изключена, но е и съвсем реална.
- Кога виждате като срок да започне да функционира този хъб?
- Русия има договор с Украйна за транзит на природен газ до 2019 година. Затова е реално да очакваме към 2020 година нашият хъб да заработи, макар че неговото развитие няма да бъде спряно на този етап, той ще продължи да се развива. Това е логично, защото ако през украинската газопреносна система престане да тече синьо гориво, Южна и Източна Европа ще имат проблем.
- Какви са нашите аргументи в полза на "Балкан"?
- Нека не забравяме, че Брюксел да подкрепи България в създаването на газовия хъб „Балкан” и затова очаквам при предстоящото посещение в Москва на комисарят по въпросите на Енергийния съюз Марош Шефчович да бъде направена и първата крачка по даване на исканите от Владимир Путин „железобетонни гаранции” от Брюксел за трасето на „Южен поток”. Дали това ще е вариант на този замразен газопровод или малко по-различен проект, не мога да кажа.
- Ако все пак руснаците не пожелаят да строят газопровод до Варна, това означава, че ролята на Турция за доставките на руски газ става много важна. А ние досега нямаме интерконектор на границата с тази държава, който да ни позволи да приемаме синьо гориво от нея.
- Ролята на Турция в проекта за хъб „Балкан” наистина е много важна и липсата на интерконектор е нещо, което трябва да бъде променено възможно най-скоро. Ако Европа не иска да си даде сметка, че след 2019 година става зависима от доставките на природен газ от Турция, това няма да е добре. Затова ние смятаме, че трябва да се работи по изграждането на интерконектор на българо-турската граница, през който ще могат да постъпват не само за нас количества от синьото гориво през „Турски поток” и Трансадриатическия газопровод.
- Кога да очакваме новини за ситуацията около газовия хъб?
- Надявам се в скоро време. Ще ви кажа например, че ми предстои пътуване до Турция в началото на ноември за енергиен форум и се надявам тогава да имам срещи с турския министър на енергетиката, за да придвижим изграждането на въпросния интерконектор, както и да си изясним позициите около транзитирането на природен газ от Русия към Европа след построяването на "Турски поток".