САМО В ПИК! Борис Ячев: Трифонов няма експерти, които да управляват и да изведат страната от кризата. Ще му ги спуснат и тогава ще се види кои са спонсорите му
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Парламентарните избори преминаха, резултатите са известни. Неяснотата обаче е пълна. Прогнозите са, че не е възможно да се състави стабилно правителство.
Очертава се никоя партия да не подкрепи ГЕРБ, която е първа сила. Вероятно отговорността да се опита да сформира кабинет ще се падне на Слави Трифонов, който обаче продължава с тактиката на пълно мълчание.
ПИК потърси за ексклузивен коментар на случващото Борис Ячев от НФСБ. Ето какво заяви той:
- Г-н Ячев, вече мина повече от седмица от парламентарните избори, а все още от партията на Слави Трифонов запазват пълно мълчание, макар че е твърде вероятно именно на ИТН да се падне отговорността на състави правителство. Защо е така според вас, въпреки че лидерът на формацията е и с коронавирус?
- Видя се, че с политика на загадъчно мълчание може да се печели вот, но с политика на мълчание не може да се управлява държава. Още повече че България влиза в един труден период – вземане на решения за това как да продължи с Ковид мерките, вземане на решение за икономическите мерки за възстановяване след затварянето на цели сектори, социална изолация и т.н. Трябва някой да свърши тази работа. Отношенията с различните европейски институции, от които България очаква допълнително финансиране от Фонда за справяне с Ковид кризата.
Всички тези проблеми на българите не могат да се решават с мълчание, с дистанциране и високомерно стоене някъде горе във висините. Не могат да се решават и със скечове и пародии. Това беше стилът на поведение на тази партия.
Оттук-нататък предстои г-н Станислав Трифонов да се сблъска с думата отговорност. Защото отговорно е да опиташ да съставиш кабинет, но с ясното съзнание, че той ще бъде „мисия невъзможна“ – много крехък дори чуплив кабинет. Това, което се показа през последните 30 години – правителство, в което пряко или непряко участва ДПС, обикновено е следван от много бърз политически провал. Ето това предстои пред Станислав Трифонов и хората, които заедно с него влязоха в парламента.
- Явно въпросното мълчание е тактика, а поне до момента тя се оказа сравнително сполучлива …
- Тази тактика дотук даваше резултат. Неучастието в дебатите,липсата на ясна позиция по определени важни теми в хода на предизборната кампания със сигурност интригуваше избирателите. Когато нямаш какво умно да кажеш по определена тема, явно се предпочиташе да се мълчи. Оттук нататък обаче то е мълчанието на един объркан човек. Един човек, върху когото се е стоварила много по-голяма отговорност, отколкото е очаквал и отколкото има капацитет да поеме. Това е мълчание на група от хора, която много бързо трябва да предприеме спешни действия. Повече от ясно е, че не знаят как.
С всеки изминал ден това мълчание става вредно не само за управлението, но и за България.
- Правителството, което към момента водеше България към изход от кризата, е подготвено. Евентуален нов кабинет би ли се справил с нея?
- Просто там експертна подготовка тотално липсва. Има и нещо много тревожно – в управлението на страната предстои да влязат хора, които тотално отричаха наличието на пандемия от Ковид -19, иронизираха мерките, обявяваха се против тях и горяха маски. Бяха и против социалната дистанция. Това се все неща, които през последните месеци доведоха до справянето със ситуацията от страна на досегашното управление на държавата къде по-успешно, къде по-малко успешно, но все пак се справяше с кризата.
Редица от секторите получиха и глътка въздух чрез икономическите мерки.
Има една много горчива ирония. Предстои с мерките да се справят хора, които не вярват в съществуването на Ковид -19. Там трябва да се направи една тотална пренастройка или публично да се излезе и да се признае, че това е било грешка и вече трябва да се прилагат мерки. В противен случай горко за България.
- Вие визирате и Мая Манолова, и другите протестни партии?
- Да. Две от любимите им занимания при обсадите на Министерския съвет и парламента бяха горенето на маски, обявяване за противозаконни заповедите на здравния министър за затваряне на отделни сектори и т.н. Това беше съчетано с хвърляне на яйца и домати по административните сгради.
Мисля си, че е морално хората, които преди хвърляха домати и яйца по сградата на Народното събрание, да заделят част от първите си заплати, след като вече ще бъдат стопани там. Сградите трябва да се поизпочистят. И за тях ще е по-комфортно, а ще е и израз на морална отговорност.
- Чисто експертно Слави Трифонов и екипът му подготвени ли са да управляват и да ни изведат от кризата, ако се стигне до формиране на правителство от тяхна страна?
- Категорично не. В момента, в който трябва да се подмени състава на Министерски съвет – министри, вицепремиери,зам.-министри, областни управители, зам.областни секретари, политически кабинети, става въпрос за една администрация от порядъка на 200-250 души. Говоря за най-висшата държавна администрация. Това означава, че Станислав Трифонови и неговите хора трябва да имат подготвени около 200-250 души. Аз не видях толкова хора в листите на Станислав Трифонов. Не видях толкова подготвени хора и експерти и в тези, които претендират, че са давали съвети и са писали точките от Референдума и т.н.
Станислав Трифонов има един ход. Да приеме и номинира хора за висшите управленски кръгове, висшата държавна администрация, предложени му от различни икономически кръгове, от неговите спонсори, които искат да си върнат поне част от инвестицията, която направиха в неговата партия. Също така и от различни други политически формации, които ще го подкрепят в парламента, като между тях са ДПС и БСП.
Аз не искам да съм на мястото на Станислав Трифонов, за да поема персонална отговорност за поведението на 200-250 души, които са ми посочени от други, които не познавам и не знам развитието на тяхната кариера, както и моралния им статус. Според мен му предстоят трудни дни, както и на неговата партия.
- Споменахте спонсори, може ли да посочите имена?
- В момента, в който тръгне някаква сглобка на кабинет, ако Станислав Трифонов се нагърби със задачата да го направи, ще лъснат имена на министри, зам.-министри и хората за други важни агенции, ще се видят хората, които стоят зад резултата на партията му.
Да, има го протестният и емоционалният вот. Не искам да характеризирам никого по никакъв начин.
В крайна сметка самата конструкция на тази партия, хората, които бяха спуснати по места, хората, които бяха писани в листите, са непознати за обществеността и забулени в тайна за народа. Същото важи и за движението на Мая Манолова. Влязоха напълно анонимни хора.
- Все пак вярвате ли, че наистина има вариант да се сформира кабинет и да има мнозинство, независимо дали ще бъде правителство на ГЕРБ или друга формация?
-Мисля, че повече от отговорно и логично би било ГЕРБ да се опита да състави кабинет. Все пак най-много хора са гласували за тях. В голяма степен на вероятност е това правителство, независимо в какъв състав, е да не бъде подкрепено от останалите партии, които вече заявиха, че виждат мястото си парламента само и единствено като анти ГЕРБ фронт.
Така че се отива на втората по големина партия. Тук вече говорим за моралната, политическа, обществена и гражданска отговорност на Станислав Трифонов, който трябва да се опита и най-вероятно ще пробва да състави кабинет. Аз казах, че са много подводните камъни пред подобен кабинет. На първо място личната отговорност на Слави Трифонов за хора, които не познава и ще му бъдат предложени от различни места за министри и зам.-министри, въобще ръководни кадри. На второ място явната подкрепа на ДПС и БСП, което автоматично ще остави Трифонов и партията му в зависимост от две формации. Спирам дотук.
Това е достатъчно да покаже, че такъв кабинет не може да просъществува за дълго време. Ще има кратко и безславно съществуване.
- Направихте ли анализ защо вашата патриотична формация Воля-НФСБ не успя да влезе в новия парламент?
- Онова, което е като извод, е, че коалицията ни нямаше време да се разгърне и да се развие във времето. Спомняте си, че ние я регистрирахме буквално дни преди старта на предизборната кампания. Социолозите ни даваха един възходящ тренд, който ако имаше още около две седмици, със сигурност щеше да премине границата от 4%.
Ситуацията, в която бяхме поставени в последния момент да формираме патриотичната коалиция, изигра роля. Горчивината е, че над 350 000 патриотични гласа останаха непредставени в българското Народно събрание. Това е негативното. Аз мисля, че патриотичните формации си научиха урока и този път по трудния начин.