САМО В ПИК! Бруталният разстрел на "инженера на сглобката" Алексей Петров - кой стои в дъното и докъде стигна разследването
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Известният бизнесмен Алексей Петров, смятан и за инженер на сглобката между ГЕРБ и ППДБ, беше убит на 16 август 2023 г. в столичния квартал "Драгалевци", докато се разхожда в района с треньорката по тенис Мирослава Михайлова.
Това и най-шокиращото криминално събитие в страната за годината.
То е предшествано от публичната активност на Алексей Петров. След предсрочните парламентарни избори на 2 април ролята на бизнесмена в обществения и политическия живот у нас започна да се осветлява.
Малко след изборите бившата барета призова депутатите да направят компромис и да стигнат до сделка, тъй като рискуват народът повече да не ги погледне.
Алексей Петров беше и първият човек, който призова Иван Гешев да се оттегли от поста след атентата срещу него, а в последствие определи Мария Габриел като идеалния премиер.
В интервю за ПИК през май 2023 година, два месеца преди разстрела, той защити идеята за правителството на Денков и Габриел и ротацията им на 9 месеца. След създаването на т.нар. "сглобка" бизнесменът излезе и публично подкрепи управлението. Това се случи точно месец, преди да бъде убит.
И така стигаме до 16 август. В 13:05 агенция ПИК първа публикува информация, че полиция е блокирала цяла София. Издирват се въоръжени с пушки и маскирани престъпници. Към този момент е ясно само, че има прострелян, но не и кой е той.
10 минути по-късно гръмва новината, че Алексей Петров е убит в квартал "Драгалевци".
Какво се знае за разстрела? Сигналът е подаден в 12.20 часа от ранената Мирослава Михайлова, която успяла да спре минаващи в близост туристи и да се обади от телефона им. Екипи на полицията отиват на мястото и установяват, че Петров е прострелян с пушка смъртоносно в окото. По-късно ПИК ще разкрие, че първите ченгета, стигнали на мястото на убийството, направили снимки на трупа на Алексей Петров, а в последствие ги предлагаха на медиите срещу пари.
Органите на реда блокират целия квартал "Драгалевци", като дори не допускат софиянци, живеещи там, да стигнат до домовете си. От момента на убийството до блокадата на района обаче минава време, в което най-вероятно убийците са успели да се измъкнат.
Знае се, че мястото на убийството не е случайно подбрано. Това е редовен маршрут, по който Алексей Петров се е разхождал. Често в компанията на треньорката по тенис Мирослава Михайлова. Във въпросния ден охранителите на бизнесмена останали да го чакат при автомобила и не били до него в момента на убийството.
Основните хипотези и до днес са, че убиецът е имал помощник. Предполага се, че физическите извършители са сърби, които, докато полицията блокира района, вече са преминали границата.
Новината за убийството на Алексей Петров хвърля в смут страната. В следващите дни и седмици се разбира, че той е посредничил за първите срещи между Бойко Борисов и Кирил Петков за създаването на "сглобката". Официално се знае, че е имало среща в манастир между двамата, организирана от Петров. Някои слухове твърдят, че бизнесменът е бил част от преговорите, а ръководителите на двете партии са ходили на крака при него в ресторанта му "Делвите".
Бившата барета е бил изключително близък с бащата на Кирил Петков - Петко Петков. През 2022 г. Алексей Петров заравя томахавките и с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и двамата започват да общуват след години на вражда.
Поради тези причини усилено се говори, че на бизнесмена са му били обещавани постове, включително и връщането му в ДАНС. Това е и една от версиите за евентуалната причина за убийството му.
Въпреки че от полицията официално обявяват, че разстрелът на бившата барета не е политически, до днес се носят мълви за ролята му в сглобяването на правителството, като някои политици и анализатори дори го наричат "инженера на сглобката".
На 24 август Алексей Петров е погребан в Бояна. На опелото пристигат семейството му, Пламен Бобоков, Златко Баретата, Явор Колев и други близки и приятели. Нито един политик обаче не стъпва в гробищния парк в "Бояна".
Малко след погребението на бизнесмена у нас се връща олигахрът беглец Васил Божков, а ПИК разкрива, че Петров е бил един от свидетелите по делата срещу хазартния бос.
През септември идва и официалното признание от Бойко Борисов за участието на Алексей Петров в съставянето на правителството. Въпреки това разследващите категорично изключват възможността това да е причина за екзекцуията. Те работят по версиите за личностен конфликт или за неуредени финансови взаимоотношения с чуждестранни лица.
Въпреки това не липсват и основателни притеснения, че от най-високо ниво сред политическите кръгове се спуска нареждане "да не се рови много" около разстрела на бизнесмена.
Повече от 4 месеца след екзекуцията на Алексей Петров от МВР и прокуратурата не дават никакви подробности за хода на разследването. Знае се единствено, че на този етап няма официално заподозрени.
Единствено ПИК неколкократно публикува информация от свои източници в редиците на държавното обвинение. Предполага се, че хора в роднински отношения помежду си са поръчителите на Алексей Петров. Те са наели за мократа поръчка силов бос, укриващ се ч чужбина. Непосредствените извършители са сърби, които веднага са се изтеглили извън границата ни.
Последната официална информация от прокуратурата по случая гласи това, което ПИК отдавна съобщи. А именно, че разследващите не могат да разкодират телефона на Алексей Петров и затова са прибегнали до помощта на ФБР.
Кога ще бъде "отворен" телефонът му и ще се установят ли следи към евентуалните поръчители, предстои да стане яно.
Според информацията, с която медията ни разполага, мотивите за убийството на бизнесмена все пак са политически. Дали някога разстрелът ще бъде разкрит, може би ще стане ясно през идващата 2024 г.
Кой е Алексей Петров
Алексей Петров е роден на 23 април 1962 година в Бабинци, Тетевенско. Завършва милиционерското средно училище в Пазарджик през 1981 г. Работи 8 г. в силите за сигурност и в силите за антитероризъм до началото на 90-те години
На 14 август 2002 година срещу него бе извършен неуспешен атентат на басейна "Спартак". Тогава Петров бе прострелян в гърдите и крака.
През 2009 г. е обявен от тогавашния вътрешен министър Румен Петков за дългогодишен секретен сътрудник на контраразузнаването, после и на ДАНС.
На 10 февруари 2010 г. е задържан и обвинен за лидер на престъпната група „Октопод“, занимавала се с рекет и изнудване. През октомври същата година е пуснат под домашен арест, а обвиненията са намалени до рекет и изнудване срещу 2 лица от 1998 и 2000 г.
През февруари 2014 г. специализираният съд взема решение за прекратяване на разследването по т. нар. „Голям Октопод“. Четири години след провеждането на операцията, прокуратурата не успява да събере необходимите доказателства, така че да бъдат повдигнати обвинения и делото да влезе в съда.
На 29 октомври 2015 г. отново е извършен неуспешен атентат с гранатомет срещу него. На 13 ноември с. г. Алексей Петров обявява награда от 100 хиляди долара за информацията кой стои зад атентата срещу него. Пред медиите Петров показва голям лист с написан телефонен номер в чужбина и имейл, на който ще очаква информация за атентаторите. Алексей Петров заявява, че е започнал собствено разследване, в което ще бъдат включени и чуждестранни експерти и допълва: „Да се бори с тероризма може единствено държавата, да бъде победен – зависи от обществото“.
Алексей Петров напуска баретите в началото на 90-те години на миналия век. След това се насочва към частния бизнес. Той е сред учредителите и на Съюза на бившите барети. Създава няколко застрахователни фирми.