САМО В ПИК! Ген. Кирчо Киров проговори за Борисов и Турция, Румен Радев и кризата с бежанците
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Напрежението между ЕС и Турция расте с всеки изминал ден. Води се игра на нерви за приемането на южната ни съседка в съюза. И двете страни не отстъпват от позициите си. Ангела Меркел обяви, че Германия ще съдейства за ускоряването на процеса за приемането на Турция в ЕС. Реджеп Ердоган пък продължава да заплашва Европа с имигрантите и настоява за споразумение за реадмисия.
България се оказва между чука и наковалнята в този конфликт между двете сили. Премиерът Бойко Борисов обяви, че неволно се е превърнал в медиатор между Турция и ЕС.
Докъде ще доведе тази игра на нерви и какви ще са последиците от нея - по тези въпроси разговаряме с бившия шеф на разузнаването ген. Кирчо Киров.
Интервю на Албена Борисова
- Ген. Киров, най-актуалната тема от деня продължават да са интригите около кандидат-президента на БСП Румен Радев, който днес разкри, че е женен за пиарката си от ВВС Десислава Генчева. Не е ясно кога е сключен бракът, заради което военни коментираха пред ПИК, че той може да е бил в конфликт на интереси, имайки лични отношения със своя подчинена. По устав трябвало ли е да рапортува за това и какви са процедурите в такива случаи?
- Преди време се подаваше рапорт за уведомление до висшестоящия началник, че следва развод. Но сега не съм сигурен, защото става дума за дълбоко навлизане в личното пространство.
- В последните дни е най-актуална темата за това, че Турция за пореден път се опитва да изнудва ЕС чрез имигрантите. Евросъюзът обаче от своя страна не отстъпва от позициите си. Няма ли опасност този конфликт накрая да доведе до непоправими последици, ген. Киров?
- Тази игра на нерви ще продължи, докато нервите на едната от страните не издържат. Да се надяваме, че и едните, и другите имат здрави нерви. Иначе този конфликт може да се превърне в голямо бедствие. Турция изглежда по-заинтересована. Има и други важни моменти. Турция е силно обвързана икономически с ЕС. Независимо от Русия и Евразийския съюз, тя едва ли ще си позволи да премине тънката червена линия по адрес на ЕС и НАТО. Тази напрегната ситуация трябва да бъде разрешена. И аз виждам решението чрез споразумение за реадмисия.
- Ердоган много активно подобрява отношенията си с Русия обаче...
- Той е в сложно положение. Принуден е да играе многофункционална игра - между отношенията си с Русия и обвързаността си с НАТО. Той ще продължи да полага максимални усилия да развива отношенията си с Москва. Защото икономиката на страната му силно пострада от липсата на руски туристи и инвестиции. Но, независимо от всичко, за да вдига цената си, Ердоган ще продължава да опъва нервите на своите съюзници. Тежестта на Турция в Близкия изток и Черноморско-Каспийския регион е голяма и това всички го знаят.
- България се намира в много трудно положение в цялата тази игра. Премиерът Борисов обяви, че е станал неволен медиатор между ЕС и Турция. Как виждате бъдещето на тази ситуация за страната ни?
- България трябва да си гледа интересите. Ходовете на Бойко Борисов са уместни. Турция е съсед на България. Усилията на Бойко Борисов, както казах са уместни, и критиките срещу тях нямат никакви основания. Премиерът обяви, че няма да приеме връщането на имигранти обратно. Такава категорична позиция на български премиер отдавна не е имало.
- Дали обаче ЕС ще съобрази с нашата категорична позиция? Да не забравяме, че европейските лидери са улисани в своята си самодостатъчност и не се интересуват от малките страни като нашата?!
- България трябва да бъде подпомогната финансово. Помощта на ЕС е необходимо да се съизмерва и с пари. Ние сме на границата на две цивилизации. И силно се надявам усилията на нашето правителство да дадат резултат.
- Възможно ли е все пак Ердоган да пусне към Европа тези 3 млн. бежанци? От него могат да се очакват и крайни ходове, целият свят се убеди в това...
- Не бива да се изключва този вариант. Турция не е изпълнила обаче всички изисквания за вдигане на визите за ЕС. Затова не очаквам Ердоган да пусне имигрантите към Европа на този етап.
- Турция вече официално влезе в Сирия. Военни части започнаха офанзива срещу град Джараблус. Ердоган безспорно е голям политически играч и този акт цели да покаже на света, че Турция не бива да бъде подценявана?
- Да, Ердоган е голям политически играч, съгласен съм с вас. Военната офанзива в Сирия е още едно доказателство, че Турция не бива да бъде пренебрегвана като един от основните играчи в региона. Ердоган цели да покаже това на САЩ, които поддържат кюрдите. Турция се стреми да не допусне разширяването на кюрдското влияние. Но какво ще прави по-нататък Турция в Близкия изток ще се реши, след като стане ясно как ще се развият отношенията между САЩ и Русия.