САМО В ПИК: Георги Харизанов с тежки думи за Румен Радев - за мълчанието след сбиването на сина му и за отговорите, които дължи на народа за "Грипен"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Политическият анализатор Георги Харизанов отправи остри критики към президента Румен Радев и администрацията му по повод поредния премълчат скандал със семейството на държавния глава. В ексклузивно интервю за агенция ПИК Харизанов обясни, че самият инцидент с побоя със сина му не е проблем, за разлика от опитите на президентството да го потули. Той каза още, че държавният глава дължи отговори на обществото и за настойчивото си искане страната ни да закупи изтребителите "Грипен", след като през 2012 година е заявил, че най-добрата сделка за България е купуването на Ф-16.
- Г-н Харизанов, от вчера в обществото гърми нов скандал с участието на семейството на президента Румен Радев. Неговият син е участвал в сбиване в столичен клуб. От президентството обаче запазват мълчание. Как мислите, че ще се отрази този скандал на държавния глава?
- Мисля, че ще се отрази негативно. Навлиза се в една серия от скандали и за пореден път, след като има изнесена публична информация за неприемливо или незаконно поведение, от страна на президентската институция се запазва мълчание с надеждата историята да се покрие и да отмине. Това се превръща в стил на поведение на тази президентска администрация. И докато при изпълнителната власт, там където има проблеми, те се изговарят и следват уволнения, смяна на хора и смяна на политики, в президентството се разчита, когато стане скандал, темата да се заглуши и да отмине. Това влиза в тежко противоречие с призива на президента за повече светлина.
Само да напомним, че това е втори пореден инцидент със сина на президента. Както имаше и два поредни инцидента със съпругата му, както имаше инциденти с неговия кортеж, с баща му... Общото между всички тези случаи не е, че не може да стане инцидент - на всеки може да се случи, на всеки може да се случи пътен инцидент, някой да го засече или когато излезе в компания, заради нея да бъде въвлечен в сбиване. Само че публичните личности затова са публични и затова са избрани на тази позиция - да могат да излязат, да обяснят и да поемат отговорност, ако трябва, да кажат какви мерки ще предприемат и да застанат пред хората с лицето си, а не за пореден път да се крият и да разчитат темата да отмине.
- Тези скандали как ще повлияят на одобрението към Румен Радев?
- То се вижда как влияят - доверието към президента непрекъснато спада. Той започва да става символ първо - на предизвикване на скандали с всяка своя публична проява, второ - със скандалите, в които, за съжаление, е въвлечено и семейството му. Не е въпросът да обвиняваме членове на семейството, някой да носи вина заради друг, да караме родители да се чувстват виновни заради децата си или обратното. Въпросът обаче е следният - президентът беше този, който настоява за прозрачност, за законност, за честни и видими за обществото процеси на управление и в следващия момент всеки път, когато нещо се случи, откъм президентството се разнася оглушителна тишина. Това е нещото, което дразни. Не е въпросът дали той може да контролира сина си - на всеки може да се случи да излезе с компания, някой от компанията се скарва с някой от друга компания и вие бивате въвлечени в скандал, без да сте го предизвикали. Такива неща се случват по заведенията - млади хора са, адреналинът е висок, това е нормално. Но реакцията, тишината, желанието всеки път историята да бъде покрита и смачкана, това е истински срамното в поведението на президента и неговия екип.
- Споменахте за оглушителната тишина. При всеки такъв скандал след оглушителната тишина идва и една контраатака от страна на президента, който твърди, че въпросните инциденти са атака срещу него и семейството му. Смятате ли, че и този път ще има нещо подобно?
- Очаквам, за съжаление, да се случи точно това. Защото на мястото на държавния глава, какъвто временно е господин Радев, най-нормалното нещо беше да излезе и да каже: "Извинявам се на човека в Харманли. На всеки може да се случи такъв инцидент. Никого не оправдавам. Има си разследващи органи, нека те да разследват. От името на нашето семейство поднасям своите извинения на човека." Вместо това ние чуваме, че по незаконен и странен начин били изтекли записите от камерите и че това било постановка. Момент - важно е как са изтекли записите или че този инцидент се е случил и че има такава катастрофа? Според мен е важен инцидентът, а не е важно по какъв начин разследващ журналистически сайт се е сдобил със записите от камерите. Тези камери са там затова, за да записват.
Така че неадекватното поведение на президента в кризи показва, че и той, и екипът му просто не са готови за тази позиция и не са готови да бъдат олицетворение на нацията и да заемат позицията и екипа на държавен глава. Просто не са готови. Защото най-елементарното нещо беше да излезе и да каже: "От името на моето семейство поднасям извинения на блъснатия човек в Харманли. От името на моето семейство поднасям извинения на полицая на ул. "Фритьоф Нансен", който беше нагрубен и обиден от охранителите на жена ми. От името на моето семейство и на моя екип поднасям извинения на жената на бул. "България", която моя кортеж отнесе и катастрофирахме." Ето това е нормалното и тогава няма да има повод за критики. Но всеки път да са ти виновни камерите, да са виновни хората, които имат телефони и снимат, когато някъде стане някакъв скандал, извинявам се, но това е изключително нагло.
- През последните седмици около държавния глава витае отново и друг скандал - този с изтребителите. Продължават атаките срещу избора на Ф-16 от страна на комисията към военното министерство. Докъде ще продължи тази сага и ще спрат ли дрязгите между президента и властта?
- Тази сага ще достигне в крайна сметка до закупуването на нов изтребител. Какъв ще е той още е рано да се каже, тъй като в момента комисията е дала препоръка на Министерски съвет да започне преговори с "Локхийд Мартин" за Ф-16. Ако тези преговори не са успешни, може да се седне и да се преговаря с "Грипен", може да се седне и да се преговаря и с "Юрофайтър". Това, което е важно, е, че мотивите на комисията за това решение и думите на всички експерти - и хората от Атлантическия съвет, и хората от управляващото мнозинство са същите думи, които Румен Радев е казал през 2012 година. А те са, че Ф-16 е най-добрият изтребител, че той е най-добрата сделка, защото се продава с цялото оборудване и съоръжение, че "Грипен" като изтребител е по-евтино, но после пак трябва да се чака от американците да доставят въоръжението и оборудването и че Ф-16 е най-добрата сделка. Това са думи на Румен Радев от 2012 година. Какво се е случило впоследствие, че той започва да пише опорни точки за Пламен Орешарски в подкрепа на "Грипен", за да се смени комисията по време на служебното правителство, за да се пратят едни писма само на "Грипен" и само "Грипен" да имат време да отговорят, защо изведнъж президентът и неговия екип толкова много са заобичали "Сааб" и "Грипен", на това дължат те отговори на цялото общество. Защото през 2012 година генерал Румен Радев, като шеф на ВВС, надълго и нашироко обяснява, че Ф-16 е най-добрият избор и най-добрият изтребител. Така че той дължи отговор на какво се дължи промяната на неговата позиция.
- Очаквате ли, че българското общество ще получи тези отговори, за които Вие говорите?
- Силно се съмнявам. Очевидно не е в стила на президентската администрация да дава отговори на обществото, с което продължава да се затвърждава мнението, че, за съжаление ние нямаме държавна глава, а имаме един дребен критикар, който обича единствено да борави с политически клишета и се ръководи от принципа: "Не ме гледай какво правя, а ме слушай какво говоря". Нищо от това, което говори президента, не се претворява в действия, в начин и стил на управление на неговата администрация - нито прозрачността, нито антикорупцията, нито участието в законодателните процеси, нито предлагане на решения, нищичко. Само едно голо говорене, така че не очаквам отговори от президентството по отношение и на този скандал.