САМО В ПИК: Депутатът Георги Марков се подигра на БСП: Корнелия Нинова си избра "старите десни”, защото са лесни
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В събота в София се проведе пленум на градската организация на БСП. На него се очерта кървава битка кой ще е червеният кандидат за кмет на столицата на изборите догодина. За лидерката на социалистите Корнелия Нинова, най-сериозен противник ще са "старите десни”.
Агенция ПИК потърси за мнение по темата със старите десни партии депутатът Георги Марков, който в зората на демокрацията у нас беше знакова фигура в редиците на СДС.
На поредния партиен форум на БСП г-жа Корнелия Нинова си избра за противник не ГЕРБ, а "старите десни", наричани от журналисти и политолози погрешно "градска десница”. Вероятно се има предвид починалото СДС, партията-джудже ДСБ – убило СДС и формацията на г-н Христо Иванов. Ако това е противникът на червените, отсега мога да честитя победата на Корнелия на всички възможни избори. "Старите десни" са ужасно лесни. Макар, че ще загуби от ГЕРБ на евроизборите и още по-тежко на местните, все пак БСП ще победи основния си политически противник в лицето на "старата градска десница”.
Всъщност в навечерието на 30-ата година от промените може със сигурност да кажем, че в България не се състоя класическата дясна партия. СДС започна с коалиция между 16 партии, между които социалдемократи, земеделци, зелени, еколози, клубове за преустройство. Лидерът и баща на СДС – уважаемият д-р Желев, си остана докрая на живота индивидуален член на Либералния интернационал. Той бе и първият ни президент. А първият премиер и шеф на СДС – Филип Димитров, пък бе дълго време лидер на "Зелената партия”.
Костов се опита от коалицията СДС да направи синя дясна партия и я вкара в ЕНП, но с хора като Христо Бисеров, отишли в етническото неолиберално ДПС, е трудно да повярваме, че това бе десница. Във Великото Народно събрание, Костов бе безпартиен. Като съюз от парламентарни групи от различни партии той трябваше да посочи коя да се запише формално и избра парламентарната група на зелените – това е положението.
Днес няма нищо градско в ДСБ и СДС, в това число като структури в големите градове. Те се оглавяват от хора, родени в отдалечени на стотици километра от центъра на София малки селца. Христо Иванов, който уважавам, ако научи, че е десен, ще се обиди тежко и с право. Момчето е изявен неолиберал и с право ще си признае, че десен е само десния крачол на панталона му.
ГЕРБ изпълни пространството, освободено от СДС, за да не останем държава на ляв крак с патерица етническа партия. ГЕРБ е член на ЕНП и е в центъра на съюза на ЕНП в Европа. Вдясно от ГЕРБ са партиите на Хорст Зеехофер в Бавария и Орбан в Унгария, а вляво уж десните от скандинавските страни.
От личностите, които познавам в политиката, с ръка на сърцето мога да кажа, че истински десен – и като ген, и мислене, и поведение, бе покойният ми приятел Стефан Савов.
В България има обаче десни избиратели. Едни, които си мечтаят за десница тип Маргарет Тачър – каквато в България никога няма да има, а другите гласуват за ГЕРБ, защото у нас десен е този, който побеждава БСП, а това са ГЕРБ и Борисов с четири поредни парламентарни победи.
"Старите десни” ще бъдат победени от БСП не само, защото на практика нямат лидери и структури, но и говорят на брюкселски – нищоговоренето. Нинова, виждайки краха на ПЕС (изборните разгроми на социалистите във Франция, Германия, Италия, Австрия, Унгария, Полша) взе национални позиции за Истанбулската конвенция, Пакта за миграцията на ООН и защита на евроидиотщината спрямо Унгария. Тя обаче ще загуби от ГЕРБ, защото Борисов управлява добре, единствено признат е в Европа в тежките времена за континента и Балканите, има силни кметове, а тя няма партиен строител като Цветанов.