САМО В ПИК! Д-р Скендер Сила от СЗО с горещ коментар за силата на втората ковид вълна, задължителното носене на маски и защо се бави ваксината. Опасният вирус засегна и семейството на медика
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пандемията от COVID-19 продължава да нараства в световен мащаб. Заразата плъзна с нова страшна сила в Европа и Старият континент бе изправен пред ново огромно изпитание. Опасенията, че коварният вирус ще удари отново, за съжаление се оправдаха. На ход са науката, медицината и... цялото човечество. За да бъде преборен коронавирусът, то повече от всякога трябва да бъде обединено - спазвайки отговорна дисциплина, дистанция и постоянна дезинфекция.
Специално за ПИК тежката ситуация коментира представителят на Световната здравна организация (СЗО) д-р Скендер Сила, който отговаря за българския офис на институцията.
С него разговаря Екатерина Петрова
- Д-р Сила, през пролетта преживяхме първата Ковид вълна. Защо се оказахме в капана на втората?
- През лятото организацията беше по-добра и ситуацията беше по-стабилна, но през есента и зимата може да е много по-трудно поради редица причини. През студените месеци хората стоят повече в затворени помещения, на закрито, за разлика от лятото, където излизат повече навън. Затова общуването между хората протича предимно на закрито - в ресторанти, в училища и други предприятия, което смятаме за основна причина да се влошат нещата. Друга проблем е, че вирусът се очаква да се разпростре в много европейски региони и това допринася за покачването на броя на случаите. Действително сме свидетели на едно много трудно положение в България. Най-голямото затруднение касае здравните специалисти и това се отнася за цяла Европа, защото сме свидетели на това как огромен брой от тях са инфектирани и броят им расте всеки ден - особено в България.
- А как оценявате действията на българските власти в тази тежка обстановка?
- СЗО постоянно изпраща препоръки на различни членове на българското управление, като смятаме, че пълното затваряне на страната трябва да бъде като последна и най-крайна мярка. Затварянето на училищата също е доста крайно, защото не искаме младото ни поколение да бъде потиснато от Ковид - особено малките деца, да кажем шести-седми клас, трябва да бъдат в училище, в клас и това е важно за тяхното развитие - не бива да губят този тип комуникация или чувството си на ангажираност. Въпреки това някои рестриктивни мерки са важни, за да се избегнат по-големи такива. Всеки един от нас играе ключова роля. Например, всеки гражданин трябва да носи маска - става дума за постоянната употреба на маски независимо къде се намираш. Може да е навън, в ресторант, когато си на фризьор... Трябва да е целодневно, всеки ден. Другото нещо е да се избягват големи населени пространства - тълпи, социални събития. Миенето на ръце е особена необходимост. Но наистина искам да подчертая колко е важно да се носи маска - според международни изчисления, ако всеки спазва мерките и носи маска, до пролетта могат да бъдат спасени 2604 живота. Само в България могат да бъдат спасени хиляди... Но не става дума да си носиш маската и да я прибереш в джоба, а да я ползваш по предназначение и правилно - да покрие устата, носа. Това е много често срещана грешка. Затова препоръчваме вече наложените мерки да се спазват съвестно и както правителството съветва, за да може да се избегне затварянето на страната. Затварянето на страната би имало различни негативни аспекти - върху психическото здраве на човека, върху икономиката... Още от самото начало България има трудната задача да поддържа определен баланс - да спаси живота на хората, но също така и прехраната им. Тези две неща вървят ръка за ръка заедно.
- И все пак идва зима. Очаквате ли по-голям бум на Ковид заразата, тъй като ще се появи и сезонният грип?
- За съжаление броят на заразените с Ковид се очаква да се завиши в идващите дни и седмици. В момента най-голямото предизвикателство за България е отправено към здравните работници и бих искал да изкажа най-дълбоките си почитания за техните усилия и работа през последните месеци. Не само, че се борят да спасят безброй хора, но както споменахте се очаква и натиск от сезонни грипове. Затова СЗО препоръчва всички възрастни хора, както и хора с хронични заболявания, да бъдат ваксинирани срещу сезонният грип. Говорим за вируси, срещу които вече съществува ваксина и силно я препоръчвам за всички хора. В най-лошият случай, завишаване на броя на заразените със сезонен грип би довело да допълнително натоварване на здравната система, която се бори пряко сили. Вече имаме над 4000 заболели пациенти, много от които се нуждаят от постоянна интензивна грижа. Ако отделим толкова много ресурси за сезонният грип, това би бил огромен удар за здравната система.
- Казват, че скоро на пазара ще бъде пусната ваксина срещу COVID-19. Вие бихте ли си я поставил?
- Направата на ваксина срещу COVID-19 е от жизненоважно световно значение. Една такава ваксина би променила изцяло картината на пандемията и би ускорило битката срещу вируса значително. Докато тази ваксина не стане достъпна за масовият пазар обаче - което по прогноза ще се случи не по-рано от втората половина на следващата година, да кажем април - сме длъжни да въведем и спазваме старите противоепидемични мерки. В момента употребата на ваксина би била крайно лимитирана, но е много обнадеждаващо, че се работи усърдно за направата й. В момента има финализирани около десет бройки, което значи че могат да бъдат тествани скоро и да очакваме резултати. Качеството и прецизността на работа е ключово за изработването на ефикасна ваксина, но сме оптимистично настроени - просто ще отнеме доста време. Новите проби на ваксината трябва да се държат в специални студени камери, на минусови градуси, така че СЗО и българско управление е в постоянна дискусия относно това как да се процедира оттук нататък. Направихме проучване в България и анкетата посочи, че около 40-50 души от сто биха си направили ваксина, но тези анкети се провеждат на два етапа, така че още нищо не е сигурно. Хората трябва да бъдат добре информирани за ваксината и веднага щом е достъпна, аз ще я набавя - стига да е безопасна и добре тествана преди това. Затова и ваксината се бави толкова - нашият приоритет е не просто да се уверим, че е ефикасна, но и безопасна, за да може за бъде пусната в продажба, тъй като това е единственият начин да се продължи напред в тази борба. За първи път в историята има толкова голям натиск да бъде създадена ваксина във възможно най-кратко време, но и това ни обединява като цел.
- Вашето семейство също се е сблъскало с Ковид през лятото - един от синовете ви го е преживял. Как се чувства той сега и би ли се подложил също на ваксинация?
- Така е. По-рано тази година, през юли, бях в България и планирах да отида на почивка в Синеморец, когато синът ми се обади и ми каза, че не се чувства добре. Синът ми е на 24 - млад, здрав, но разбира се, че когато член от семейството се сблъска с нещо такова, няма как да не се запиташ: "Какво ще се случи сега? Всичко наред ли ще е? Ще трябва ли да бъде хоспитализиран?". Още на следващия ден отлетях обратно вкъщи, в дома си в Прищина, Косово. Синът ми беше изолиран в отделна част и имаше отделна баня, отделна стая, носеше маска и дори когато му давахме храна, му я подавахме през балкона. Изключително съм благодарен на жена си, която се грижи за него през цялото време. След около седемнадесет дни в пълна изолация се оправи. Нямаше някакви тежки симптоми като белодробни усложнения, кашлица или температура - само болки в мускулите и загуба на вкус.
- И сега той е добре?
- Да, сега се чувства добре. Върна се на работа, дори отделихме няколко дни по празниците, в които да прекараме малко време заедно. Но да имаш близък от семейството, който да прекара подобно нещо, е голямо предизвикателство.
- А кога според Вас ще бъде преборен Ковид? Бихте ли се ангажирали с прогноза?
- Сега е доста по-различно, защото преди нямахме никаква представа как ще протекат нещата. Не знаехме дали ще имаме ваксина и дали ще бъде ефективна. СЗО е събрала обнадеждаваща информация, която ще бъде приложена в нашата битка срещу Ковид. Ваксината е нашето най-надеждно оръжие на този етап. Въпреки това, бих казал, че сме далече от пълна победа, защото това не е спринт, а е маратон. Дистрибуцията на ваксината ще отнеме време. Не само това, но и осигуряването на подходяща среда за съхранението й, превръщайки ваксината в обществен приоритет и насочвайки вниманието на хората към нея - всичко това е много трудоемко. Това е най-големият призив за имунизация, с който сме се сблъсквали досега. Вярваме, че с общи усилия и с ангажирането на всеки един гражданин, се надяваме да преборим Ковид възможно най-скоро, защото той вече взе твърде много жертви - над 1,3 милиона в световен мащаб. Всеки един живот е от значение и всеки човек е нечия майка, нечий баща, нечий син, нечия сестра... Всички трябва да впрегнем сили. Аз може да съм медик, но съм и обикновен гражданин като всички останали, затова не трябва да обвиняваме здравните работници или организации, а да се запитаме "Какво правя аз, за да помогна?". Има много хора с хронични заболявания, за които трябва да помислим, когато излизаме навън. За някои хора това е въпрос на живот и смърт. Всички трябва да бъдем внимателни.