BG EN

САМО В ПИК! Евродепутатът Емил Радев с горещ коментар за речта на президента и политическите скандали - ще има ли сътресение след Брекзит и смяната на лева с евро

Интервю

САМО В ПИК! Евродепутатът Емил Радев с горещ коментар за речта на президента и политическите скандали - ще има ли сътресение след Брекзит и смяната на лева с евро

57843
на 08.02.2020
САМО В ПИК! Евродепутатът Емил Радев с горещ коментар за речта на президента и политическите скандали - ще има ли сътресение след Брекзит и смяната на лева с евро

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Великобритания каза сбогом на ЕС след 47 г. членство в съюза. Това стана три години и половина след референдума от 2016 г. на който британците решиха да напуснат Обединена Европа. Вече Евросъюзът не е същият, отварят се много въпроси за бъдещето му, за живота на чужденците във Великобритания. Стотици хиляди българи живеят в Кралството и се притесняват за бъдещето си.

препоръчано

В същото време в България продължават политическите скандали. Във вторник президентът Румен Радев обяви в специално обръщение към нацията, че сваля доверието си от правителството. Премиерът Бойко Борисов му отвърна, че не той го е избирал, а народът, и затова не може да му сваля доверие. 

Потърсихме евродепутата от ЕНП-ГЕРБ Емил Радев за коментар.

Интервю на Албена БОРИСОВА

- Брекзит началото на края на ЕС ли е, г-н Радев?

- Излизането на една от най-силните икономически държави не е щастливо събитие. Всичко това, което се случи след 47 г. членство в ЕС, не е повод за радост.  И Евросъюзът, и Великобритания са готови да вървят напред. Надявам се, че ще имаме нормално споразумение, което да урежда всички права на гражданите във Великобритания. Тези три години и половина след референдума за Брекзит  отрезвиха както привържениците му, така и всички останали. Тепърва ще оценяваме какви ще са последствията - и за визите, и за бизнеса, и за хората.  Може да се окаже, че Брекзит ще бъде примерът, който ще отрезви всички.

- Ще има ли и други страни, които ще последват Великобритания?

- Не. Няма такава опасност. 

- ЕС обаче боледува от много сериозен дефицит на силни лидери. При това положение какво бъдеще можем да очакваме?

- Ние виждаме една много обединителна позиция на ЕС в момента. Нито една държава членка не преговаря сама с Великобритания. Всички бяха единни. Важно е да се защитят интересите на всички, не само на българите, но и на французите, на италианците... Няма да има дискриминирани страни. Лидерите с голяма решимост водеха преговорите. Има ли обединени въоръжени сили, силата на ЕС ще тежи в конфликтни точки по света като Сирия и Ирак, например. Трябва да защитим добрите си отношения, когато става дума за борбата с тероризма. 

- Затова е необходимо сътрудничество с британското разузнаване, известно като едно от най-добрите в света. Ще се запази ли то и след Брекзит?

- Да, трябва да има пълно сътрудничество. Поне от страна на ЕС има желание за създаване на такъв механизъм, който да гарантира партньорството да продължи и след Брекзит.

- А какво ще стане с българите във Великобритания?

- Те не бива да се притесняват. Много от тях са задвижили процедурите, които въведоха британските власти за постоянно пребиваващи. Около 140 хил. българи вече са предприели стъпкида заявят статута си на постоянно пребиваващи. Но ние нямаме точни данни колко са нашите сънародници във Великобритания. За студентите няма да има проблем с таксите и кредитите. Но за тези, които тепърва искат да започват работа, ще има промени в процедурите. Нека да видим какво ще се договорим. 

- Искаме да влезем в Еврозоната. Какво ще стане при тази разединена Европа?

- Нямаме проблеми. Една Великобритания никога не влезе в Еврозоната. За нас влизането означава по-голяма сигурност и стабилен пазар. С въвеждането на еврото няма да за такива фалити на банки като случая с КТБ. Те са невъзможни, защото контролът е много строг. Ще има и по-голяма сигурност за вложителите в банките. 

- Не мога да не ви попитам и за поредния политически трус след речта на президента Радев?!

- Ситуацията става доста изострена. А това е много лошо за нашата стабилност. Хубаво е институциите да се обединяват. Предизвикателствата в днешния свят са много големи и трябва да намираме общ език, за да работим за България. Ние в Европейския парламент постигаме съгласие по важните въпроси за страната. Дано и в България политиците да последват нашия пример. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния топ хороскоп на Алена за 26 ноември - ето с какви изненади ще се сблъскат зодиите днес САМО В ПИК: Вижте ексклузивния топ хороскоп на Алена за 26 ноември - ето с какви изненади ще се сблъскат зодиите днес
ПИК TV x
ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Петко Петков от Галъп: Съмнявам се дали целенасочено не избират председател на парламента! ППДБ попаднаха в капана на слабата си политика (ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Петко Петков от "Галъп": Съмнявам се дали целенасочено не избират председател на парламента! ППДБ попаднаха в капана на слабата си политика (ВИДЕО)
ново
Днес: 3
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК