САМО В ПИК: Евродепутатът Емил Радев с разкрития за конфликта Радев - Борисов и кризата във Венецуела: Авторитетът ни пред света страда, силата ни намалява заради президента!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Властите в България отново влязоха в противоречие. Този път за кризата във Венецуела.
"Считам, че България трябва да се въздържи от подкрепа на предложената европейска позиция", обяви президентът Румен Радев. От външното ни министерство по-късно излязоха с позиция, че "венецуелският народ трябва да получи правото сам да определи своето бъдеще, основано на принципите на демократичната и правовата държава."
България официално призна Хуан Гуайдо за временен президент, с което се солидализира с ЕС. Решението беше взето на извънредно заседание на Съвета за сигурност при МС. Позицията на съвета беше подкрепена от всички членове с изключение на представителите на президента.
Европа също не е единна по кризата във Венецуела. Италия е блокирала заявлението на Брюксел за подкрепа на Гуайдо.
Потърсихме за коментар евродепутата Емил Радев.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Лоялност към европейските ни партньори или убеденост в правотата на политиката на опозиционния лидер на Венецуела Хуан Гуайдо е причина за българската позиция за кризата в латиноамериканската страна, г-н Радев?
- Абсолютно естествена и правилна е позицията на държавата ни. Ние в Европейския парламент гласувахме в подкрепа на опозицията на Венецуела. България като държава-членка се обяви в защита на демокрацията.
- Българските евродепутати как гласувахте резолюцията за кризата Венецуела?
- Георги Пирински е гласувал против. Сергей Станишев се е въздържал. Момчил Неков въобще не е гласувал. Всички останали подкрепихме резолюцията.
- Венецуела обаче е суверенна държава. Как можем да възприемем за демократична външната намеса във вътрешните й работи? Не са малко световните анализатори, които определиха случващото се като опит за преврат.
- Няма никакъв опит за преврат. Защото сегашната власт е дошла чрез незаконни избори, които са в разрез със законодателството на страната. Демократична общност искаме да се проведат легитимни президентски избори. За да може народът на Венецуела да живее спокойно и добре. И най-нормално е председателят на парламента Хуан Гуайдо да стане временен президент, за да гарантира провеждането на честни избори.
- В България обаче пак има противопоставяне. Дори кризата във Венецуела успя да разедени властите?!
- Външната политика се ръководи от държавата в лицето на министерския съвет. А той зае ясна позиция в подкрепа на Хуан Гуайдо. Румен Радев като президент има право да изкаже своя позиция. Друг е въпросът, че трябва да сме единни по такива важни въпроси. Ние в ЕП виждаме, че когато успяваме да намерим общи решение по важни за България решения - като Пакта за мобилност, Шенген, тежим повече в очите на нашите партньори. Имаме по-голям авторитет и на нас се гледа с много повече сериозност.
- Защо не можем да постигаме съгласие? От противопоставянето губим всички?!
- Така е. Винаги тежим на международната сцена, когато говорим единно. От разединението страда страната и силата ни.