САМО В ПИК: Ето я машината, която може да спаси човешки животи в битката с коронавируса - използват я в Германия и в Австрия, където смъртността е под 0,5% (СНИМКА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Система за изкуствено кръвообращение може да спаси човешки животи в битката с коронавируса. Това разкри по-рано днес директорът на болница "Света Екатерина" проф. Генчо Начев.
По думите му при сърдечни операции се включва една малка портативна система от изкуствено сърце и изкуствен бял дроб. Това е машина за изкуствено кръвообращение. Тази система, когато има белодробна недостатъчност, може да се включи само венозно и да помогне на белия дроб, но когато има и сърдечна недостатъчност - тази система помага и на сърцето, и на белия дроб.
"По стандарт тези машини трябва да ги има във всяка кардиохирургия. Касата плаща този консуматив", обяви проф. Начев.
Според него държави, които използват, този допълнителен механизъм, имат най-ниска смъртност - това са Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Чехия и Словакия. Смъртността при тези държави е под 0,5%.
За справка в Германия заболелите са близо 30 000, а смъртните случи 123 - 0,41% смъртност. В Австрия регистрираните болни са 4500, а смъртните случаи 21 - или 0,46% смъртност. Подобно е положението и в Чехия, където при над 1000 заболели има само един починал.
Какво всъщност представлява системата за изкуствено кръвообращение, за която говори проф. Начев.
Този метод придобива известност още в далечната 1953 г., когато е започнало приложението на техниката измислена от Гибон, за осъществяване на нормалното физиологично кръвообращение без участието на сърце и бял дроб, разузна ПИК.
Този вид апаратура, което носи още името "машина сърце-бял дроб", взима активно участие при операции върху сърцето, когато се налага то да бъде обезкървено.
Апаратът се състои от помпена система, която изпомпва кръвта от горната куха вена и под налягане я въвежда през аортната дъга или директно в бедрената артерия. Целта е да се извършва оперативна интервенция върху сърцето без да се нарушават функциите на другите органи и системи в тялото.
Апаратът за екстракорпорално кръвообращение се нарича кардиопулмонален байпас. Идеята е да се отклони цялата венозна кръв от системното кръвообращение преди навлизането й в дясното предсърдие. Следващата дестинация е кръвта да се изведе в специалния апарат, който посредством функцията изкуствен бял дроб я насища с кислород и я лишава от въглероден диоксид.