САМО В ПИК! Зам.-председателят на СДС Костадин Марков: Бих се радвал Петър Стоянов да е президент
След местните избори Радан Кънев разбра, че новият му проект няма да успее. Веднъж завинаги да вземе решение дали е в управлението или не
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Костадин Марков е зам.-председател на СДС и депутат от Реформаторския блок. Ексклузивно пред ПИК той разкри какви са замислите на ДСБ покрай скандалите и отказа на Росен Плевнелиев да се кандидатира за президент, какво трябва да направят в дясната коалиция, за да се представят успешно на предстоящите избори и дали експрезидентът Петър Стоянов, който стана държавен глава от СДС, а след това беше и негов лидер, ще се възползва от правото си на още един президентски мандат.
Интервю на Ива НИКОЛОВА
- Г-н Марков, реагирахте изключително остро на вчерашните изавления на ДСБ и Гражданския съвет и безпрецедентно прочетохте публична декларация срещу тях. Какво ви изнерви чак толкова?
- Изнерви ни това, че ние вече две години и половина сме изключително коректни партньори в блока и не сме си позволявали дори и да има конфликти, да ги изнасяме. Смятаме, че сме такива и в голямата коалиция. В един момент обаче чашата като че ли започна да прелива. Наричат ни какви ли не и в последната изява на колегите от ДСБ вече бяхме и службогонци и откровено се приписаха политически тези на СДС, които ние не сме изразявали.
- Вчерашната проява беше изтълкувана като опит на тези две структури от РБ да се върнат в коалицията, други пък го определиха като оттегляне на военния министър Николай Ненчев и земеделците от управляващата коалиция. Каква е целта на всичко това според вас и кое е вярното?
- За земеделците не съм сигурен, че и те знаят какво е вярно. За ДСБ мисля, че искаха да направят нов проект и този процес катализира след местните избори, когато имаха драматично нисък резултат на фона на останалите партии в РБ. Тогава беше използвана в последния момент и Конституцията, и очакван ефект, който ще постигнат след оттеглянето на г-н Кънев, който да натрупа голяма политическа енергия.
Това не се случи и забави излизането им от РБ. Впоследствие те се лутат и търсят политически тези повече, за да бъдат забелязани като малка партия, която трябва да влезе в медиите, за да разширавя своята популярност и съответно да тръгне към този нов проект.
Аз лично бих ги посъветвал да вземат за себе си веднъж завинаги това решение. РБ е успешен проект и те са наши съмишленици и, ако искат да останат и да работим заедно. А ако искат, да кажат вече, че ще правят новия проект, да излязат и всеки да върви по своя път.
- Само Изборният кодекс ли бе причината за този ход на колегите ви или това е опит да се прокара демаркационна линия между ДСБ и СДС от една страна и останалите партии от друга?
- За мен поведението на НПСД и земеделците беше изненада, така че не съм готов да коментирам в дълбочина това, което правят. Струва ми се адски объркано да имаш министър в кабинета и в същото време някой от йерархията на БЗНС да излиза и да заявява тези, свързани с опозиционност и нови избори.
- Ако издигнете кандидатура на РБ макар и само във формат СДС и ДБГ, не се ли боите, че една кампания може да нагнети напрежение между ГЕРБ и вас, и да разруши общото ви управление?
- Ако ние бяхме идентични с ГЕРБ, отдавна щяхме да сме в една партия. Именно затова СДС е отделно и претендерам, че има различен профил на избирателите си. Колкото до предизборнаата кампания и хватките, които се прилагат, твърдя, че ние ще бъде почтени. В интерес на истината не очакваме удари и от ГЕРБ. Но това не означава, че не трябва да си изразяваме тезите, да се сблъскваме, ако трябва, и да се караме, да защитаваме позициите си. Така, че това не ме плаши, че ще разрушим управляващото мнозинство, ако изкараме различни кандидати.
- При проясняващите се вече кандидатури каква кандидатура трябва да издигне СДС, за да се наложи? Може ли това да е експрезидентът Петър Стоянов, който за разлика от Първанов, има право на още един мандат?
- Аз лично бих се радвал много, ако г-н Стоянов се кандидатира.
- Разговаряте ли с него по този въпрос?
- Не мога да коментирам.
- Това на наш и ваш език означава „да”.
- Не мога да коментирам.
- Доста наблюдатели очакват предсрочни парламентарни избори след президентските. Ще тръгнете ли да препотвърждавате сегашното мнозинство или ще крепите този мандат на критичен минимум?
- Президентските избори са по-специфични. Там не говорим за доказване на политически партии, а за мажоритарен избор, който може малко да изкриви истинската картина в страната. Аз лично смятам, че левицата например има силни кандидати и може да постигне по-висок резултат от реалния, с който разполага за едни парламентарни избори. А ние искаме да препотвърдим добрите резултати на РБ, а защо не и да спечелим.
- Срещу кого?
- Срещу всички. Защото, ако ГЕРБ не изкара силен кандидат, защо нашият кандидат да няма шансове.
- Ами, ако се кандидатирате след трето и течвърто място, това няма ли да даде основание на премиера Борисов да каже, че сте твърде слаби за общо управление и сам да поиска избори?
- Г-н Борисов има пълната свобода да каже каквото пожелае. Нашите аргументи да участваме в управлението са с политическите тези и идеите, които имаме. Ако в един момент той реши, че те не са достатъчни или, че електоралното ни влияние е спаднало, е негово право да управлява с когото си иска.
- След всички скандали в РБ и разочарования на десните избиратели в какъв формат ще върви блока оттук нататък?
- Моето желание е, ако РБ върви към някаква обединителна структура, това да бъде като стария СДС – равноправно участие на всички партии. Не съм съгласен, че РБ умира, не съм видял още и социология, която да ни дава спад. Разбира се, че дразним политически активните хора, които следят процесите, и особено вас, журналистите, с различните послания. Но можете да ме наречете наивен идиот, само че аз вярвам, че РБ може не само да задържи резултата, но и да го вдига нагоре, ако намерим сили в себе си да работим заедно.