САМО В ПИК: Изпълнителното бюро на БСП в шах от идеята за връщането на хартиените бюлетини
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Членове от Изпълнителното бюро на БСП споделиха за ПИК, че са откровено изненадани от идеята за връщането на хартиените бюлетини. В управленската коалиция обаче зрее напрежение и не са изключени предсрочни избори, споделят нашите източници.
БСП предложи този алтернативен на машинния вот вариант с промени в Изборния кодекс, внесени днес в Народното събрание.
Всеки избирател сам да решава дали ще гласува с хартиена бюлетина, или на машина, предлагат вносителите на промените Георги Свиленски, Филип Попов и Румен Гечев.
„Не сме чували такова нещо да е обсъждано, но има резон, защото знаете какво се случи с машинното гласуване. Добре е хората да имат възможността да направят избор как да упражнят вота си. Много от тях се притесняват от машините. И въпреки това няма такава единна партийна позиция. Гласуването и как да става при всички положения обаче ни е тема. Това няма как да ни вкара в конфликт с президента Румен Радев, който е идеологът на машинното гласуване. Едва ли е и солова акция и на лидера Корнелия Нинова. При всички положения обаче, може да се тълкува като знак за напрежение в коалицията и за очакване на предсрочни избори“, споделят социалисти от първия ред на партията.
Хартиената бюлетина отпадна с последните промени в Изборния кодекс и на изборите за 46-ото и настоящото 47-о народно събрание миналата година вотът бе само машинен в секциите с над 300 регистрирани гласоподаватели. В малките секции бяха запазени традиционните бюлетини.
БСП бе сред основните радетели за въвеждане на машинен вот. Изцяло машинното гласуване обаче бе посочено като една от причините не само за големия спад в избирателната активност, но и за ниския резултат на БСП на последните избори, когато партията остана четвърта политическа сила. Още тогава лидерката Корнелия Нинова обясни, че машините са уплашили част от електората на партията и поиска да се върне възможността за гласуване и с хартиена бюлетина.
Целта е създаване на равнопоставеност в правото на глас, както и на повишаване на избирателната активност, а оттам и на нивото на представителност на институциите, обясняват вносителите.
Те предлагат резултатите от хартиените бюлетини и машинния вот да бъдат сумирани и така да бъдат вписани в секционния протокол. Към него ще се прилага обаче и машинния протокол, както е било на последните два парламентарни вота.
Връщане на хартиените бюлетини поиска и ГЕРБ. "Преди Народното събрание да се разпусне, трябва да върне гласуването с хартиени бюлетини. След това можем да отиваме на избори", каза по-рано днес в Русе шефката на групата на ГЕРБ Десислава Атанасова.