Актьори и певци ламтят за топлите депутатски кресла
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Стефан Данаилов – Ламбо, Калин Сърменов – Милото и „оманата“ Нона Йотова ще се сблъскат челно в политическата битка за роли в бъдещия 44-ти парламент на Република България. Ама не са само те. Всички бои и партии от спектъра залагат в предизборните си кампании за вота на 26 март на разпознаваеми за широката публика лица. Това се прави очевидно, защото лидерите и обкръженията им в централите нямат алтернатива от смислени и убедителни политически идеи. Затова са им нужни заместители, физиономии, които да изтеглят яко затъналите в калта каруци на формированията с властова безидейност.
Моделът не е нов. Той функционира още от времето на Възраждането, когато сценичността на „Многострадалната Геновева“ е много пъти по-рейтингова и сплотяваща чичовците от Бяла черква от речите и делата на хъшове като Бенковски и Волов. Затова и батареята от Зли дол е от черешови, а не от железни топове. Но да не се връщаме с векове назад. Още с избухването на демокрацията през 90-те години на 20. век Народното ни събрание заприлича на театро, в което полюсно озъбени се разминаваха, разменяйки си естрадни реплики, актьори като Васил Михайлов, Петър Слабаков и Щуреца Кирил Маричков.
Затова нищо чудно не би имало, ако по червените килими в събранието – на метри от паметника на Васил Левски, видим да подрипва Веселин Плачков, който именно е изпълнителят на ролята на Апостола във филма на Максим Генчев „Дякон Левски”. Плачков е четвърти в червената листа в Хасково, където водач е топмеждународничката и доскорошно медийно лице на президента Румен Радев Елена Йончева. И ако в лентата на Генчев едно от изразните средства е попържнята, дано Плачков не пренесе този сценичен похват и в пленарната зала. Всъщност каквото и да прави, актьорът има априорно алиби, защото не е от кохортата на Корнелия Нинова и „Позитано“ 20, а от т.нар. гражданска квота.
Актьорски тандем повежда червената листа и в централния 24-ти МИР в София. Плътно зад Мастера Стефан Данаилов, който е водач и едва ли ще кара трамвай, за да е на всеки километър, на четвърто място е подредена актрисата Нона Йотова. За нея, освен парчето й „Омана“ и няколко мижави роли в театрални постановки, май друга памет публиката няма. Нона обаче е съпруга не на кого да е, а на бившия вътрешен министър Богомил Бонев, който след сините си министерски МВР години при Иван Костов сега е изпълнителен директор на Международния панаир в Пловдив. Мажоритарен собственик на този бизнес пък е другарят Георги Гергов, който като член на Изпълнителното бюро в Националния съвет на БСП отговаря за коалиционната политика. В същия, 24-ти МИР, ГЕРБ ще противопостави друга музикална звезда – певеца перкусионист Калин Вельов.
Щабът на столетницата пробва да вплете в мрежите си още едно разпознаваемо лице, но удари греда. Една от великотърновските партийни организации номинира музиканта Теодосий Спасов за кандидат-депутат на БСП от гражданската квота. Кавалджията обаче искрено се възмути и коментира: „Аз съм музикант на моя народ и не мога да имам партийни и религиозни пристрастия. Много съм огорчен от тези номинации и от това, че се използва името ми манипулативно“.
Виртуозът беше категоричен, че не е давал съгласието си за включване в каквито и да е листи и заяви, че няма желание да бъде част от политиката.
Не само сценични, но очевидно и политически са метаморфозите на един друг актьор – Калин Сърменов. Милото от „Седем часа разлика“, който съвсем доскоро минаваше за един от видните гербаджии и получил като награда за това подкрепата за поста директор в Сатиричния театър, вече е конферансие и част от проекта „Воля” на Веселин Марешки.
„Това е експертен екип на гражданско сдружение и се опитваме да направим стратегия. През последните години започнахме да отричаме всичко. А тези хора говорят за развитие и това ми харесва много“, коментира Сърменов.
Към него и Марешки се е закачил и един друг мастит представител на Мелпомена. Цветан Николов се представя като заместник-директор на Народния театър „Иван Вазов“, но ако въобще е известен на някого, няма откъде другаде, освен от тото играта „Втори шанс“ по БНТ.
Както си вървеше един следобед, Кристина Димитрова пък забрави за култовото парче с Орлин Горанов и хлътна в сокака на Обединените патриоти. В редиците на Каракачанов, Симеонов и Волен се вля нова партия. Към НФСБ, „Атака“ и ВМРО се присъединява и „Средна европейска класа“ (СЕК), а Димитрова е член на Изпълнителния и комитет. Четирите партии ще участват заедно на изборите, декларират бойко от централата на НФСБ.
Документите вече бяха внесени в ЦИК.
„За нас е важно създаването на средна класа в България с европейски стандарти. С шепа богаташи и бедни хора в страната виждаме докъде се стигна. Надявам се, че нашите идеи ще подпомогнат Патриотите. Ние сме верни и сме до нашите приятели от НФСБ и ВМРО, а сега и до Атака“, обяснява Кристина Димитрова. Тя твърди, че в качеството си на член на СЕК, а и като популярно лице, би могла да помогне с това да се чуе „нашият глас“. „Има ли доверие, смятам, че можем да вървим напред и да имаме изпълними цели", заяви певицата Кристина Димитрова.
Тя обаче уточни, че на този етап няма да се кандидатира за депутат. Би приела обаче длъжност в областта на културата.
За да не останат без собствен скеч, от Реформаторския блок асоциират към себе си хиподила Светльо Витков. Така е гарантирано, че ако управляват „отзад науката ще е слънце“ -толкова, че „представи си на какво ще ухае пъстроцветната дъга вкъщи“.
Дотук спектакълът не е лош. Има визия и прицелване – къде в каузи, къде в постове. Може и да няма хляб, но зрелището е гарантирано. Аплаузите са заредени, защото очевидно са наети и достатъчно платени клакьори. Остава да видим дали на 26 март завесата ще се вдигне или ще се спусне. И за кого. Дано само не се изкърти някоя чига, която да избие народа.