САМО В ПИК! Кандидатът за шеф на БСП Красимир Янков: На БСП са й нужни нови лица! Партията губи облик и обществена подкрепа!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Красимир Янков е български политик, народен представител от Трети варненски многомандатен избирателен район от парламентарната група на БСП Лява България в 43-то НС. Янков хвърли бомбата, когато обяви, че ще се кандидатира за председател на БСП на предстоящия конгрес. Почти всички сериозни политически наблюдатели смятат, че той има реален шанс за това. Медията ни потърси г-н Янков, за да оцени състоянието на БСП в момента и бъдещето на партията.
Интервю на Петър БОЙЧЕВ
- Г-н Янков, първи и засега единствен обявихте, че ще се кандидатирате за председател на БСП. Усещате ли подкрепа и реален шанс за успех или просто отправихте предизвикателство към сегашното ръководство?
- Разглеждайте заявяването на кандидатурата ми като деклариране на позиция. Смятам, че промяната на ръководството на партията е неизбежно, за да се постигне обрат и възвръщането на БСП на позицията на водеща политическа сила. Подкрепата за кандидатурата ми има израз с номинациите от партийни структури в цялата страна. Реален шанс за успех всъщност има политиката и мерките, зад които заставам. Нужна е обнова. Да се даде път за реализация на нови лица, които да направят осезаем авторитета ни на най-старата и имаща най-изграден кадрови потенциал партия.
- Казвате в едно интервю, че БСП не е в кондиция. Как би могла да влезе в кондиция според вас? Какво трябва да се промени в партията, за да стане тя пак първа политическа сила?
- БСП в своята 125 годишна история винаги е олицетворявала идеята за социалната функция на държавата, като първостепенна задача при провежданите политики във всички сфери. Отстоявала е базисните изисквания и условия за държавност и национален просперитет. Нейните членове, симпатизанти и поддръжници я виждат единствено в ролята на значима политическа сила. Когато липсва инициативност, нямаме категоричност в позициите, не сме инициатор и модератор на обществените процеси губим характеристиката си. По времето, когато бях секретар по организационните въпроси в БСП, проведохме акцията за референдума за изграждането на АЕЦ Белене. Получихме нужната подкрепа. Явна е необходимостта от изграждането на тази атомна централа, както за енергийния ни капацитет, така и за запазването ни като фактор в атомната енергетика. От две години нямаме никакъв принос за запазване първостепенната държавна важност на тази тема. Като наш принос от "кабинета Орешарски" остана добро решение за компенсиране на доходите на хората с най-ниско възнаграждение, като им се възстанови внесения през годината данък доход. С връщането на ГЕРБ на власт тази придобивка отпадна. Освен спорадични вербални реакции ние така и не успяхме да окажем нужния натиск и да потърсим обществена подкрепа от засегнатите, за да покажем колко важно е това за хората. Мога да дам още безброй примери как постепенно загубваме облика си на важен фактор при отстояване на държавните и обществени потребности. Ето това трябва да се промени. Числеността и съставът на структурите ни са важни, но не по-малко съществена е обществената подкрепа. През годините сме я получавали винаги, когато сме имали добри идеи и смислени проекти. Това ме прави оптимист за бъдещето и ролята на БСП, стига да направим нужните крачки.
- Не е ли странно, че в една обедняла държава като България левицата няма силно влияние в обществото?
- Ние не сме просто обедняла държава. Народът ни тъне в социална нищета. Не получава нужните здравни грижи. Системата за национална сигурност и вътрешен ред не е способна да изпълни предназначението си, заради неадекватни реформи и орязани бюджети. Битовата престъпност е бич, който внася несигурност за живота и имуществото на гражданите. Съкращенията в МВР и намаляването на социалните придобивки на служителите дезорганизират системата. Съдебната система е дискредитирана в обществените представи, заради непрекъснатите атаки от политическите партии и недобросъвестността на отделни представители. Образователните реформи могат да бъдат квалифицирани като нелепи и лишени от съдържание за формиране на национален дух, културен и интелектуален облик на новите поколения. След 10 ноември 1989 уж разграждаме политическа система, а допуснахме да бъде разградено всичко, което допринася за капацитета ни като държава. И в този хаос почва намери популизмът. Гръмките обещания получиха по-голяма подкрепа от суверена сравнено с реалистичните и съзидателни управленски проекти. Сигурно и БСП има своята вина, затова че за решаването на повечето от проблемите изхождаше от дневният ред на процесите. Но сега е времето, в което трябва да направим прелом и да изпълним мисията си на важна за държавността и народният интерес партия.
- И един непартиен въпрос - като депутат с опит във вътрешната комисия в парламента как оценявате работата на вътрешния министър Румяна Бъчварова?
- Едва ли има някой, който по-категорично и системно да е уличавал некомпетентното управление на МВР по времето на ГЕРБ. Два пъти променяха закона. Сега в процедура е нов закон. Всеки път това води и до промяна на структурата. Назначението на Румяна Бъчварова не е нейна лична инициатива. Виновник за случващото се в МВР носи този, който я е номинирал. Още повече, че самата тя заяви, че за всичко се допитва до "човека с най-голям опит" в системата на МВР Бойко Борисов. Явно той смята, че министър може да е всеки, щом е посочен от него. Затова за орязания бюджет, мизерията в която трябва да изпълняват служебните си задължения граничните полицаи, неразкритите знакови убийства, лошото оборудване, битовата престъпност, основателните протестите на служителите във всички сектори от системата на МВР отговорността е единствено на Бойко Борисов.