САМО В ПИК! Красимир Райдовски с ексклузивен коментар: Нинова няма да подаде оставка, десницата е бутафорна, тя се пръкна от бездарни членове на БКП

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
БСП отново заприлича на врящ котел след местните избори. За пореден път се заговори за потенциална оставка на лидерката Корнелия Нинова. Самата тя пък обяви, че е БСП е умножила резултатите на столетницата в сравнение с предшестващите избори.
Градската десница, която доскоро се смяташе за мъртва, пък за първи път от десетилетия излезе от сянката. Този път обаче тя бе атакувана като политическа формация, която работи с БСП.
Потърсихме за коментар Красимир Райдовски, шеф на пресцентъра на правителството на Жан Виденов и дългогодишен наблюдател на процесите в БСП.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Обикновено след избори всички партии се оказват победители. След този вот Корнелия Нинова обяви, че БСП е постигнала добри резултати. Какво е вашето мнение за представянето на столетницата, г-н Райдовски?
– Съгласен съм с оценката на госпожа Нинова, резултатите не са добри, те са „непоносимо добри“. Но според мен тази оценка не е обективна.
Обективността на оценката зависи от базата за сравнение. Зависи от нивото, до което си вдигнал летвата на нормата на успеха.
В този случай летвата е близо до нивото на нулата.
И за да не съм голословен, вижте доклада на Михаил Миков като председател на БСП от 2015 година: БСП има 930 общински съветници, кметовете на общини са 60.
След общинските избори 2019 г. , според госпожа Нинова кметовете на БСП са 61 и 1005 общински съветници
Е, това не е ли „мега добър“ резултат!
Според мен, на фона на изборите от 2015 г. реално добри резултати, харесва ли ни или не, постигна ДПС.
Движението постигна 916 общински съветници, кметовете са 47.
- Като наблюдател на БСП от самото й начало пред 89-те години на миналия век бихте ли описали какво е състоянието й сега?
– Опортюнизмът и демагогията на опортюнистите могат да намерят място само в такава социалистическа партия, в която теоретическата подготовка отсъства или е слаба.
Това не съм го измислил аз. Казал го е Дядото преди повече от 160 години. Не дядото - Велислава Дърева, а Дядото – Димитър Благоев. Генезисът на актуалното състояние и процесите за идейното обезличаване на БСП днес са заложени в началото на 90-те години от другарите Андрей Луканов и Александър Лилов.
Кризата в БСП се задълбочава непрекъснато. Обезличена идеологически, съсипвана от вътрешно-партийни боричкания с цел – овладяване на властовия ресурс за постигане на лични интереси.
Постоянна загуба на доверието на хората в резултат на изоставени социални каузи, без ясна, категорична опозиционна политика. Днес, когато хора като Светлана Шаренкова, Димитър Иванов-Гестапото, Бригадир Аспарухов, Тома Томов, Георги Михайлов са емблемите на БСП, за каква партия говорим?!
- Ще подаде ли оставка Корнелия Нинова? След изборите пак се заговори за това.
- Не бива да се очаква, че оставката на госпожа Нинова ще реши проблемите и ще възстанови авторитета на БСП. Били сме зрители на цирка с оставката на госпожата. А не се знае дали, както се говори, Румен Овчаров отново ще я посъветва да се оттегли.
Не съм човекът, който може да каже кой и защо да застане начело на БСП след госпожата Нинова. Тя каквото можа, даде от себе си. В тази партия има хора, които могат да работят за възстановяване на нейния авторитет, за извеждането й на полагащото й се место в политическото пространство. Но те не са в редиците на реваншистите на герговци и мерджановци. Проблемът на тази партия е концептуален и според мен, дори и един съвременен Данко (б.а. - герой на Максим Горки. Той изтръгва сърцето си, за да спаси народа си) трудно може да я изправи на крака.
„Мега“ резултатите от последните избори дават възможности на госпожа Нинова за разчистване на лични сметки и бетониране на ръководните си позиции във връзка с предстоящия партиен конгрес. Да прехвърли вината върху други и да започне лова на вещиците. Според източници, близки до „Позитано“, основната цел на гнева й ще бъде организационният секретар на БСП.
- Ако все пак подаде оставка, има ли кой да застане начело на БСП? Има ли изявени лидери в партията в момента?
- Решението на ръководството на БСП за обща борба срещу ГЕРБ ми припомня Гърция от 1989 година. На парламентарните избори тогава в Гърция гръцката компартия се коалира с дясната Нова Демокрация срещу ПАСОК. Коалиционното правителство просъществува по-малко от година, а гръцката компартия вече 30 години е в будна политическа кома.
Подобна беше и ситуацията по време на последните общински избори.
Госпожа Манолова правеше всичко възможно да се разграничи от БСП - партията, която я извади от нищото. И отврати, според мен, голям процент от хората, които биха гласували за кандидата на БСП.
- Обединиха ли се леви и десни срещу ГЕРБ на изборите или се получи нещо друго?
- По своя генезис десницата в България е бутафорна. Спомнете си как се пръкна след ноемврийския преврат през 1989 година - бездарни, амбициозни членове на БКП решиха,че са бащите на десницата.
Трагичното е, че им повярваха, защото автентичните противници на комунистическата власт бяха елиминирани от тези палячовци.
Конкретен пример – Елеонора Николова, избрана за кмет на Русе с листата на СДС през 2002 година откровеничи – станах член на БКП за да правя кариера като юрист. Два пъти мъжът на годината Иван Костов доказа, че съм имал право.
Той осъществи това, което госпожа Нинова прави сега с БСП.
Според моето скромно мнение, за господин Костов няма нищо по-свято от парите. Ако не беше така, би ли ми предложил, чрез централния печат през 97 година, да ме вземе съветник в Министерския съвет ако му донеса куфарче с пари?!
Доказа го и чрез договора на дъщеря си с КТБ, който стана публично известен преди няколко години. За него не бива да се говори като за политик, както и самият той каза.
- Какво представлява десницата в момента? Има ли я наистина? В едно интервю за нас преди време казахте, че Иван Костов е унищожил СДС и истинската десница безвъзвратно. Още ли мислите така?
- В България няма класическо ляво и дясно. В България се реализира прогнозата на гурото на госпожа Нинова , голфъра –социолог и прогресивен младеж , артикулирана в навечерието на президентските избори през 1996 г.
„ …… сменя се не просто формата на собствеността, нацията се разделя на бедни и богати, за дълго време, ако ние искаме да вървим в посока европейски континент. Тоест ако бъде много несправедлив процес, когато едните се оказват богати, а другите бедни, го смятаме за необходим, за да имаме подем на нацията……“
И естествено мястото на идеолозите на този преход трябва да е в групичката на богатите, а другите ги яли кучетата.
- Какво е бъдещето на лявото и дясното в България?
- На практика, разликата между „лявото“ и „дясното“ е само в сферата на вербалните послания за масова консумация.
В България идеологията на лявото и на дясното са парите, и колкото повече толкова повече, както би казал бащата на Мечо Пух - Алън Милн. Важи особено за т.н. „леви“, които са леви, но с десен джоб. Както ни казва Библията – за всичко си има време…..