САМО В ПИК: Лъснаха дарителите на Мая Манолова - бивши политици и бизнесмени пръснали 229 000 лв. за кампанията й, сред спонсорите й са Николай Цонев, Минчо Спасов и шефка в холдинг "Доверие" (ФАКСИМИЛЕТА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
229 000 лв. е пръснала за провалената си кампания за кмет на София Мая Манолова. Крупната сума е събрана от близо 170 физически лица, които са обявени като нейни дарители, а сред тях има и доста любопитни имена, провери ексклузивно ПИК.
Едва десетина са лицата, дали по-сериозни суми от над 2000 лв. за Манолова, докато масовата част са дребни дарители и между тях има притеснителна прилика. Уж случайните лица са дарявали по 500 лв. или малко повече - по този начин не дължат обяснение за произхода на средствата. А също така не се налага лично да внасят декларация за дарението, така че да се установи дали именно те или някой друг е дал парите, просто ползвайки данните им.
Самата Мая Манолова е дала за кампанията си 5000 лв. събрани от заплати, а отделно е внесла и 15 000 лв., които получила от банков кредит. Мъжът й Ангел Найденов се е отчел с 5100 лв., а дъщеря й Ралица - с 500 лв. Фолкпевицата Анелия пък освен, че й е пяла за 2000 лв., които й дарява, подобно на Криско и Кристина Димитрова, отделно й е броила и близо 3000 лв. кеш за кампанията.
С 9900 лв. един от най-крупните спонсори на Манолова е финансистът Бисер Манолов, който е и член застаналата зад кюстендилката партия - ДБГ.
Любопитен факт е, че цели 2 бона за кампанията на бившата червена депутатка е дала изявена бизнесдама, която е в управата на куп строителни и хотелиерски фирми, включително „Строително-Предприемачески Холдинг” ЕООД, както и председател на Дамски дипломатически клуб - Зорница Георгиева.
Толкова е дал и ексвоенният министър Николай Цонев, който е отчел че сумата от 2000 лв. са лични негови спестявания.
Още по-щедра е друга бизнес дама - Мина Тенчева Николова – Ангелова, която е член на УС на Обединен холдинг "Доверие" АД. Тя е дала цели 3000 лв. за кампанията на Мая Манолова, представяйки и декларация за средствата, които били лични.
Собствени средства в размер на 5000 лв. е отделил и бившия довереник на Татяна Дончева и бивш депутат Минчо Спасов.
Солидно с по близо 10 бона са се отчели в полза на провалената кампания на Мая Манолова и членовете на инициативния й комитет. Адвокатката Веска Волева е дала 9500 лв., а с 500 лв. се е бръкнал Мартин Захариев.
Най-отдаден на каузата на пишман кандидатката пък е бил протестърът Никола Вапцаров. Той също е дал само 10 000 лв. за нея, но пък си е отчел труд като за 25 бона.
Така или иначе с отчети като този на Манолова за кметските избори в София се цели не да се покаже кой я спонсорира и стои зад кампанията й, а точно обратното. Ползването на стотици дарители, дали уж дребни средства, е един от най-успешните начини да се прикрият задкулисни интереси за крупни суми, като се разпръснат именно на по-малки такива.
По идентичен начин преди три години бе отчетено и спонсорството за кампанията на президента Румен Радев, за която така и до днес не е ясно от кого е платена. Причината е, че в отчета на дарителите се оказаха един куп пенсионери, чиито възможности далеч не са спонсорски, а някои от тях дори не знаеха, че са ползвали имената им в списъците. И до днес обаче е мистерия кой плати Радев да стане президент, какъвто е и случаят с кампанията на Манолова, която обаче пропадна с гръм и трясък.
Не по-малко съмнителен в нейния случай е и фактът, че само билбордовете й из цяла София, както и огромната й шатра пред НДК, струват много повече от отчетените 229 000 лв.. А отделно трябва да се прибавят хилядите стикери и брошури, с които подлуди столичани, както и безкрайните телевизионни участия из студиата, от които не излизаше от зори до мрак. Реалната стойност на всичко това е вероятно поне 4 пъти по-висока от отчетената от Мая Манолова сума. Тогава обаче въпросът за произхода на парите и задкулисните им източници става още по-скандален и заслужаващ внимание от разследващите органи.