САМО В ПИК! Михаил Миков с ексклузивно интервю пред медията ни за трусовете в БСП и грешките на Корнелия Нинова
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бившият председател на Българската социалистическа партия Михаил Миков даде ексклузивно интервю за агенция ПИК, в което коментира трусовете в БСП и грешките на червената лидерка Корнелия Нинова.
Интервю на Асен РАШКОВ
- Г-н Миков, как ще коментирате ситуацията в БСП след напускането на депутата Спас Панчев и на коалиционния партньор - Българския земеделски съюз?
- Големият въпрос е кои са съюзниците на БСП и когато беше разтурена коалицията "БСП лява България", този въпрос мина без особено обсъждане. Сега виждаме, че и новият, по-тесен формат на коалицията намалява с излизането на знакова партия, каквато е БЗС "Александър Стамболийски".
Стои големият въпрос - кои са съюзниците? Защото в лявото пространство се очертават няколко леви формации, които ще бъдат помежду си конкуренция, а не обединени за изработване и постигане на резултати от обща лява политика, каквато има нужда България.
- Малко след напускането на Спас Панчев в БСП имаше и оставка - Жельо Бойчев напусна зам.-председателския пост на парламентарната група на партията...
- Този въпрос доста се търкаля в публичното пространство. Не е добре, когато се вдига шум около един такъв въпрос. Очевидно с изявленията на председателката Нинова, че той ще напусне политиката въобще, се създава една друга среда по отношение на подадената оставка. Плъзват редица слухове, недомлъвки и внушения, които са вредни за цялостната обстановка и в парламентарната група, и в партията.
- Има ли проблем в ръководството на БСП, след като партията не може да задържи сегашните си коалиционни партньори, а от друга страна не може да привлече и нови?
- Разбира се, че има проблем. И този проблем трябва да има много сериозно обсъждане в партията. Поне в момента аз не виждам някаква нагласа в ръководството да постави този проблем на сериозна дискусия - кои са съюзниците, какво трябва да направим, за да може лявото в България и в по-широк смисъл, хората, които искат едно друго развитие на България, да се обединят в коалиция. Това е тежък дефицит на актуална политика в БСП.
- Преди няколко дни разговарях с Вашия колега Атанас Мерджанов (ВИЖ "ОЩЕ ПО ТЕМАТА"). Той заяви, че за оставката на Жельо Бойчев се знае от два месеца, но ръководството на БСП е скрило тази информация. Това говори ли за сериозни трусове вътре в партията?
- Аз също съм чувал за такова развитие по отношение на Жельо Бойчев. И колкото и да се правеха опити да се неглижира и да се затисне тази информация, очевидно предизвика доста сериозен трус вътре в Българската социалистическа партия. А и останаха доста въпроси в обществото.
- Миналата седмица се проведоха дебатите по вота на недоверие, внесен от БСП. Вие имате богат парламентарен опит. Има ли друг случай, в който опозицията не използва цялото си време, за да защити мотивите си?
- Очевидно е, че няма друг такъв случай, което предопредели в известна степен и резултатите от тази най-тежка, най-отговорна парламентарна процедура. Резултатът беше далеч от това, което може да се очаква от един вот на недоверие. Най-малко като създаване на нагласи в обществото.
Нямам ясно обяснение и повечето политически коментатори също не могат да открият обяснение за такъв тип антипарламентарно и антиопозиционно поведение.
- Създава ли се усещане, че с подобно поведение БСП вместо да печели доверие, тя губи такова?
- Това е факт и е констатирано от политическите наблюдатели. Очевидно е, че БСП не може да даде онзи очакван от обществото импулс за промяна на политиката, както и пътя за тази промяна.
- Има ли проблеми в структурите на БСП? Догодина се задават избори, мобилизирана ли е партията?
- Има проблеми и те се виждат на различни места в страната. И конкретно има един най-голям проблем - това е проблемът с демотивацията. Демотивация на партийните членове, демотивация на актива, което се отразява пряко и върху поведението. Това са тежки проблеми, които все повече се задълбочават.
Водената отгоре политика на разделяне на хората в партията на свои и чужди, на такива, по отношение на които ще се оказва подкрепа, и на други, които постоянно са подлагани на натиск - знаете, че в редица организации се извършва такъв натиск, много често в разрез с устава на партията, водят до отдръпване и демотивация.
Тези проблеми, съпроводени с коалиционните проблеми, това обезкървява БСП.
- Вие сте бивш лидер на партията. Къде трябва да се търси решението на тези проблеми, за които говорите?
- Не може да се каже с една дума, но най-важното е да има промяна на стила на управление, засилване на колективното начало, подаване на обединителни, а не на разединителни сигнали, както вътре в БСП, така и в лявото пространство.
- Говорите за промяна, други Ваши колеги също говорят за тази промяна. Обаче някак си изглежда, че ръководството на БСП не Ви чува?
- Това, че нашата дума не се приема от ръководството, това е свързано с поведението му. Всеки аргумент, различен от този на ръководството, се приема като враждебен и по-скоро се тръгва по линията на търсене на врага с партиен билет, отколкото анализ, аргументи, дискусия и решения и оттам обединени действия.