BG EN

САМО В ПИК! Политологът Антоний Гълъбов с парещ коментар за Румен Радев: Още се възприема като генерал и това е проблем

Интервю

САМО В ПИК! Политологът Антоний Гълъбов с парещ коментар за Румен Радев: Още се възприема като генерал и това е проблем

67013
на 28.12.2018
САМО В ПИК! Политологът Антоний Гълъбов с парещ коментар за Румен Радев: Още се възприема като генерал и това е проблем

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Как родните политици ще изпратят отиващата си 2018 г., както и какви поуки им донесе тя, политизира ли си президентската институция от действията на Румен Радев, отговори на тези и други важни въпроси за двата избора за европейския парламент и местната власт, агенция ПИК потърси за обобщение на политическата година политолога доц. Антоний Гълъбов.

препоръчано

С него разговаря Ивайло Атанасов:

Доц. Гълъбов, с какво си тръгват политиците от 2018 г. и какво ще ги преследва през следващата 2019 г.?

- Аз смятам, че има основание да кажем, че си тръгват с известни поуки, защото 2018 г. беше динамична и важна политически за България. Поуките са основно свързани с необходимостта от поддържане на ритъма на управлението и от мисленето в малко по-широк план за българския дневен ред – мислене, което да разполага България в рамките на европейската перспектива за развитие и в навечерието на изборите за европейски парламент. Така че това, с което си тръгват от тази година, би трябвало да са малко повече поуки.

Онова, което ги чака през следващата година със сигурност са въпроси, свързани със собственото им значение в обществото. Много устойчиво негативна е тенденцията към политиците и към тяхната работа в България. Това е лошо, защото това означава, че както сред управляващите, така и тези извън управлението, българските граждани нямат доверие на политическите партии, които съществуват. В условията на толкова високо равнище на недоверие, правенето на политика и създаването на някакъв смислен политически проект е много трудно. Така че това са двете неща, които ми се струват най-важни.

Годината обаче беше белязана от сблъсъка на двамата генерали – премиерът Бойко Борисов и президентът Румен Радев. Кой спечели и кой загуби от този сблъсък и от това противопоставяне, демонстрирано доста открито в повече от страна на президента?

- Със сигурност беше в повече от страна на президента. Всъщност, той продължава да се възприема като генерал и това е част от проблема. Загуби президентската институция. Българските граждани имат нужда от една автентична и силна президентска институция, а не от още един опозиционен център. Най-сериозната загуба е за самата институция на администрацията на президента, защото тя освен подготовката на процедурите на вето не успя да развие други сериозни теми. Не успя също да проведе и смислени публични дискусии през тази година.

Нещо повече – виждаме, че дори и този изключително важен инструмент на президента, какъвто е Консултативният съвет за национална сигурност, по същество беше блокиран в дейността си от желанието на президента да доминира в дебата, свързан с модернизацията на българската армия. За съжаление големият губещ е институцията на президента.

- Протести, оставки, искания за предсрочни избори – ще удържи ГЕРБ мандата си докрая?

- Всъщност, реално погледнато, обществените нагласи не показват готовност или очакване на предсрочни избори. Нямаме драматична промяна в подкрепата за политическите партии. По-скоро говоренето за предсрочни избори е част от политическата реторика. Онова, което е много важно да направи мнозинството и правителството е да увеличи ритъма на реформи, да структурира и води последователен и ясен дневен ред.

Онова, което се видя много ясно е, че след пълната мобилизация за европредседателството, настъпи пауза, беше загубен ритъмът. Това беше най-сериозният риск. Беше загубен ритъмът и това позволи да бъдат мобилизирани различни кръгове на интереси, които да създадат усещането за масово народно недоволство, каквото всъщност няма. По-лошото е, че тези протести остават безадресни, те се свеждат до политически искания без да са в състояние наистина да осигурят възможност на българските граждани да участват в самото взимане на решения и тяхното изпълнение.

 За съжаление не смятам, че това беше принос към демокрацията. Важно е да се разбере, че този тип протести, още повече онези от тях, които видимо бяха организирани и инспирирани и водени по някакъв начин от политически искания, не отразяват истинската динамика на обществените отношения.

Накрая да погледнем и в следващата година. Очаква ни година с европейски и местни избори. Могат ли тези избори по някакъв начин да разтресат отново управлението, държавата - все пак едните ще са загубили, другите ще са победители?

- Залогът на европейските избори е изключително висок. Досега ЕС не се е изправял пред толкова важни и толкова сериозни избори, от които ще зависи много. Много важно е българските граждани да разберат това, че трябва да гласуват. Този път европейските избори не са просто някаква процедура, по която някакви хора ще отидат в Брюксел или в Страсбург. Много съществен и важен е въпросът как ще изглежда европейският парламент в следващите години. Това пряко ще се отнася и пряко ще определя перспективите на България.

Във вътрешно политически план ако ГЕРБ не успее да постигне по-силен резултат от БСП, с други думи ако успеят да излъчат еднакъв брой представители в европейския парламент, това би могло да означава сигнал за подготовка на предсрочни избори. Поне засега няма такава перспектива, но предстоят месеци, в които обикновено в българския политически живот се търсят възможности за обновление на управлението – имам предвид януари. По някакъв начин българският политически климат определя тези сезони като високо рискови, от гледна точка на политическия процес. Ако ГЕРБ обаче успее да постигне по-силен резултат от този на БСП, не съществува реална предпоставка за предсрочни избори докрая на следващата година.

А местните избори?

Местните избори са изключително важни, защото те всъщност ще определят по-широката картина. На местните избори ще се види съществува ли процес на структуриране на политически алтернативи както вляво, така и вдясно. Местните избори ще бъдат много важни, защото следващият период от време, това ще бъдат представителите на местната власт, от чиято оперативност и качества ще зависи качеството на живот на гражданите. Предстоят ни важни избори, предстоят ни важни дискусии, които да засега не се водят.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние
ПИК TV x
ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Борисов в Дулово: Ако са умни българите, да ме изберат за три месеца за премиер, докато влезем в Еврозоната - благодарих на Урсула фон дер Лайен (ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Борисов в Дулово: Ако са умни българите, да ме изберат за три месеца за премиер, докато влезем в Еврозоната - благодарих на Урсула фон дер Лайен (ВИДЕО)
ново
Днес: 131
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК