BG EN

САМО В ПИК! Президентът на Югоизточно европейския медицински форум доц. Андрей Кехайов с експертен анализ - трябва ли да бъдат разхлабени карантинните мерки и как ще завърши спорът между кабинета и ген. Мутафчийски

Здраве

САМО В ПИК! Президентът на Югоизточно европейския медицински форум доц. Андрей Кехайов с експертен анализ - трябва ли да бъдат разхлабени карантинните мерки и как ще завърши спорът между кабинета и ген. Мутафчийски

83783
на 27.04.2020
САМО В ПИК! Президентът на Югоизточно европейския медицински форум доц. Андрей Кехайов с експертен анализ - трябва ли да бъдат разхлабени карантинните мерки и как ще завърши спорът между кабинета и ген. Мутафчийски

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Правителството разхлабва карантинните мерки. От днес се отварят парковете за родители с малки деца. Разходките обаче ще стават само при определени правила и маршрути. Забранява се алкохолът, както и ползването на детските площадки и пейки.

препоръчано

Обмисля се да бъдат върнати в училище учениците от 7 и 12 клас, за да завършат физически учебната година заради матурите и предстоящото кандидатстване.

Шефът на Щаба ген. Мутафчийски отсече днес, че разхлабване на мерките в този момент ще влоши ситуацията.

Потърсихме за коментар доц. Андрей Кехайов, президент на Югоизточно европейския медицински форум (ЮЕМФ) и бивш шеф на Българския лекарски съюз.

Интервю на Албена БОРИСОВА

- Правителството реши да даде глътка въздух за хората като леко разхлаби мерките, ген. Мутафчийски заплаши, че това ще доведе до влошаване на ситуацията. Какво е вашето експертно мнение по този спор, доц. Кехайов?

- Мерките до този момент са адекватни и сериозни. И резултатите от тях са налице. Въпрос на решение е до каква степен могат да бъдат разхлабени. Трябва да се намери балансът. Предприетото досега от българското правителство, от лекарите и от щаба трябва да бъде оценено по достойнство. Всички ангажирани в процеса успяха да се обединят. И както вече казах, има резултат. Не мога да подмина и задоволството си от оценката, която получаваме в международен план за адекватните действия у нас. В болниците трябва да се спазва режимът с носене на всички предпазни средства, дезинфекция. Там няма място за разхлабване на мерките. Що се касае до другите слоеве на обществото, преценката трябва да е комплексна. Тръгва се по пътя определени групи да имат по-голяма свобода. Трябва да се намери балансът, пак казвам.

- Как да бъде постигнат този баланс?

- Да се направят всички възможни стъпки, за да няма риск. Въпреки всичко, в България се предприеха сериозни стъпки, но нямаше строг режим, както в много други страни. И независимо от това резултатите са добри. Може да се намери балансът и сега. Доказаха го, че могат да работят заедно и да превъзмогват риска.

- Хората не могат да живеят много дълго време затворени. Как да се намери тази среда?

- Трябва да се облекчи режимът. Но аз не мога да кажа как, не съм вътре в нещата. Вярвам обаче, че ще бъдат предприети необходимите стъпки. Защото наистина хората не могат да живеят затворени.

- Децата отиват на училище. Точно там не е ли най-голямата опасност. Децата и възрастните са рискови групи? В същото време учениците не са склонни да спазват дисциплина, каквато изискват карантинните мерки?!

- Това не е окончателно. Преценката ще се прави в движение. И всичко ще се върши на базата на професионален анализ на инфекционисти и епидемиолози. Те трябва да преценят. Такова решение не се взима с лека ръка, а на базата на много дълбока преценка.

- Ваши колеги предупреждават, че трябва вече да свикнем с мисълта, че ще живеем в условията на карантина. Наистина ли ще ни се наложи да съществуваме в ограничителен режим?

- Живеем в отворен свят със свободно движение на хора. Има непрекъснати сблъсъци на различни микроорганизми. Тази пандемия е отправна точка как да работим за готовност за защита от инфекциозни и неинфекциозни заболявания. И на мене, както и на всички хора, не ми се иска да живеем в карантина. Всяка година ни съпътстват различни грипове. Тази криза е оздравителна. Ще ни научи да имаме готовност да се справяме.

- Как да се справим обаче с психозата?

- Психозата е съпътстващ елемент. Трябва да се въоръжим с търпение и да гледаме напред. Аз мисля, че ще се преборим с пандемията.

- Досега човечеството преживя и по-смъртоносни вируси, събратя на COVID-19. Неизвестността ли прави този грип толкова страшен?

- Не е за подценяване той. Вижте колко смъртни случаи имаше и какви поражения нанесе. Ако в България властите не бяха взели тези мерки, нещата можеха да станат по-страшни.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния работен ден на седмицата: Ремонтът вкъщи е проблем за Телеца, уморените Скорпиони и Стрелци да си почиват САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния работен ден на седмицата: Ремонтът вкъщи е проблем за Телеца, уморените Скорпиони и Стрелци да си почиват
ПИК TV x
Валентин Кардамски пред ПИК TV: Борисов е умел политически въжеиграч и чака назначенията на Тръмп, за да реши какво да прави (ВИДЕО) Валентин Кардамски пред ПИК TV: Борисов е умел политически въжеиграч и чака назначенията на Тръмп, за да реши какво да прави (ВИДЕО)
ново
Днес: 6
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК