САМО В ПИК: Прелетял ли е разузнавателен самолет на САЩ над България в посока Крим? Ето какво заяви пред медията ни военният министър Красимир Каракачанов
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Самолет на САЩ не е минавал над територията на България нерегламентирано, не знаем за какво става дума. Такъв самолет не е засичан. Това коментира пред ПИК министърът на отбраната в отговор на въпрос по твърденията на руски агенции дали американски разузнавателен Боинг е бил забелязан над България в района на Черно море. Полетът е бил в контекста на напрежението между Украйна и Русия, при който руски кораби са стреляли срещу украинските кораби.
Според информацията самолетът е военен Боинг RC-135V е и излетял от американската военноморска база в залива Суда на полуостров Крит около 7 часа сутринта местно време, като след това е бил забелязан час и половина по-късно във въздушното пространство на България, летейки към Кримския полуостров.
Военното министерство има отговорности само при условие, че такъв самолет иска да кацне на наше летище. С транзитно преминаващите се занимава ръководството на въздушното движение при гражданската авиация. Подобни полети може да има по линия на партньорства, посочи Каракачанов и отново подчерта, че военното министерство не е засичало нерегламентирани полети над страната ни. А това, кой самолет в каква посока лети, след като напусне границите на страната ни, също не е работа на военните, допълни министърът.
Както ПИК съобщи по-рано днес, напрежението между Русия и Украйна расте след сблъсък на военно-морските сили на двете страни.
В резултат на взаимните нападки на двете страни президентът на Украйна Петро Порошенко подписа указ по решението на Съвета за национална сигурност за въвеждане на военно положение в страната. Военното положение в Украйна ще бъде валидно от 26 ноември до 26 януари 2019 г. Генералният щаб е натоварен с организирането на частична мобилизация.
Военното разузнаване на Русия пък разкри с какви сили разполага на границата между двете страни - 500 самолета и 340 хеликоптера.
Междувременно седем от членовете на Съвета за сигурност на ООН гласуваха против предложението на Москва за дневен ред на извънредното заседание по нарушаването на руската граница от украински кораби, „за“ се обявиха Китай, Русия, Казахстан и Боливия, а четири страни се въздържаха, съобщава ТАСС.
В същото време Съветът за сигурност все пак ще обсъди в понеделник ситуацията в Украйна на заседание, свикано по американска инициатива по предложения от Киев дневен ред „Писмо, изпратено от постоянния представител на Украйна при ООН на името на председателя на СС от 28 февруари 2014 година“.