BG EN

САМО В ПИК! Проф. Александър Джеров с ексклузивен коментар за предсрочното освобождаване на Полфрийман - нормално ли е убийци да се разхождат на свобода

Темида

САМО В ПИК! Проф. Александър Джеров с ексклузивен коментар за предсрочното освобождаване на Полфрийман - нормално ли е убийци да се разхождат на свобода

88182
на 20.09.2019
САМО В ПИК! Проф. Александър Джеров с ексклузивен коментар за предсрочното освобождаване на Полфрийман - нормално ли е убийци да се разхождат на свобода

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Невероятен скандал се вдигна в държавата след съдебното решение убиецът на сина на психолога Христо Монов да бъде пуснат на свобода. 

препоръчано

Джок Полфрийман беше осъден на 20 години затвор заради убийството на студента Андрей Монов в центъра на София през 2007 г. Многократно през годините австралиецът искаше да бъде освободен заради добро поведение. Но сега по решение на съда ще бъде освободен 6 г. по-рано. 

Христо Монов поиска съдиите, постановили решението за убиеца на сина му, да застанат с лицата си и да убедят хората в правотата си. Политиците от различни цветове нарекоха съдебния акт подигравка.

Потърсихме юриста проф. Александър Джеров за коментар.

Интервю на Албена БОРИСОВА

- Като юрист и професор по право как ще коментирате решението за освобождаване на Джок Полфрийман, проф. Джеров?

- Съдът има мотиви. И  само те могат да се коментират. Трябва да се види защо са решили да го освободят. 

- Мотивите безспорно са важни. Но какви биха могли да са те, за да се освободи един убиец предсрочно?

- 12 г. е лежал в затвора този човек. Това не е малка част от присъдата. Не знам какви биха могли да са мотивите им. Не мога да гадая. Но много важно е как се е държал той по времето, в което е бил в затвора. 

- Адвокатът на Полфрийман днес обяви, че той се бил поправил в затвора?!

- Какво значи поправил? Това е трудна дума.Разбира се, че убийството си е убийство. Но, когато 12 г. си бил в затвора, не може да не си показал характера си. Няма как тези, които те наблюдават, да не са си съставили мнение за държанието ти. Има и друг момент - какъв е бил животът на затворника преди извършването на престъплението. Защото то е само един отрязък от живота му. Съдът вече си е казал думата. Аз не винаги се прекланям пред съда, но искам да видя мотивите. 

- Вярвате ли в поправянето на престъпниците в затвора?

- В повечето случаи не се поправят. Много от тях излизат на свобода и продължават да извършват престъпления. Самото пребиваване в затвора дори им е дало опит. Има хора, за които извършителството на престъпления е вкоренено. 

- Точно заради това - нормално ли е убийци да се разхождат на свобода?

- Така генерално не бих отговорил. Убийството е много тежко престъпление и то трябва да бъде наказано. Но не е така лесно. Трябва да се прецени обстановката, при която е извършено. Причините за него. И още много други неща. 

- Много пряко с казуса, който коментираме, е дискусията за премахването на съкратеното производство при дела за умишлени убийства и тежки телесни повреди. Какво е вашето мнение?

- Това е проблем за много голямо обсъждане. А не така да се пусне по телевизиите и който знае, и който не знае да дава акъл. Трябва да се направи голяма дискусия с участието на съдии, адвокати, прокурори, които пряко работят с такива случаи. За да не се направят прибързани промени в законодателството, за които после да се чудим защо сме ги сторили. Независимо, че става дума за престъпници, те са хора. Аз в никакъв случай не съм снизходителен към тях. Но трябва да се мисли като за човеци. 

- Но те не мислят за човеците, след като отнемат живот?!

- Да, но ние нали сме хора. Не сме като тях. Не можем и не бива да действаме прибързано. 

- Нормално ли е да се намалява присъдата на хора, извършили тежки престъпления, само заради едно самопризнание?

- Самопризнанието е един от елементите. Трябва да се види цялостното престъпление. Към всеки случай трябва де се подхожда конкретно. Защото хората, дори и престъпниците, са различни. И престъпленията, които извършват, са различни. Тези въпроси не се решават набързо и кабинетно. Трябва да се види и международният опит, каква е европейската практика при решаването на такива казуси. Има и уговорка между държавите. Има и размяна на затворници между отделни държави. Понякога,  казусите не се решават съдебно, а политически.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за 16 ноември - ето какви изненади е приготвила Съдбата на зодиите САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за 16 ноември - ето какви изненади е приготвила Съдбата на зодиите
ПИК TV x
ПЪРВО В ПИК TV: Делян Пеевски: Доган разцепи ДПС в полза на Москва. Призовавам Радев и Копринков на детектора на лъжата - да кажат, че не са прибирали кешове (ВИДЕО) ПЪРВО В ПИК TV: Делян Пеевски: Доган разцепи ДПС в полза на Москва. Призовавам Радев и Копринков на детектора на лъжата - да кажат, че не са прибирали кешове (ВИДЕО)
ново
Днес: 51
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК