САМО В ПИК! Проф. Михаил Константинов с ексклузивно интервю - за снимката на Борисов с Тръмп, поведението на БСП, стабилността на кабинета и шансовете за предсрочни избори
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ръкостискането на премиера Бойко Борисов с президента на САЩ Доналд Тръмп беше пореден повод за политическо напрежение у нас. Управляващи и опозиция отново си размениха остри реплики и в тази връзка потърсихме политическия анализатор проф. Михаил Константинов. С него коментирахме още напрежението между премиера Борисов и президента Радев, поведението на опозицията в лицето на БСП, стабилността на правителството и шансовете за предсрочни избори.
Интервю на Асен РАШКОВ
- Проф. Константинов, премиерът Борисов присъства на 73-то събрание на ООН, където се поздрави с президента на САЩ Доналд Тръмп. Снимка от ръкостискането им обаче предизвика доста полемика у нас...
- Това ръкостискане е формален белег на една среща. Не виждам защо се вторачваме в тези работи.
- Защото снимката беше използвана като критика срещу министър-председателя.
- Предпочитам да говоря за сериозни политически въпроси. Не може едно ръкостискане да е сериозен политически въпрос.
- В тази връзка създаде се ново напрежение между премиера и президента за това кой трябва да отиде на събранието на ООН. Според Вас кой трябваше да представлява страната?
- Този въпрос формално не е уреден. Може да бъде единият, може да е другият. И тъй като има важни срещи, хубаво е едната година да е единият, другата - другият. Това е нормално. А ако искаме да няма такива спорове, които са буря в буркан, трябва да се уточни законово кой да взима решенията за това участие.
- В началото на септември започна и новият политически сезон. Естествено, не липсваха и скандали. Опозицията, в лицето на БСП, обяви, че ще остави само 20 депутати в парламента, а другите излизат сред хората. Смятате ли за уместно това решение?
- Тези действия са в рамките на нормалните демократични практики. Работа на БСП е какво точно ще бъде нейното парламентарно поведение, стига да е в рамките на Конституцията и закона. В това, че депутатите ще обикалят из страната, няма нищо незаконно и недемократично. Имат право на това, да им пожелаем успех.
- Все пак тези хора са избрани, за да бъдат в парламента и да обсъждат и приемат закони. И получават заплати за това, а всъщност не ходят на работа...
- Депутатите трябва да изпълняват и двете мисии - техните действия трябва да са такива, че хората да се чувстват представлявани. Ако тези депутати наистина почерпят някои полезни идеи от своите контакти с хората, няма лошо в това. Тяхна работа е да си преценяват какво да правят. Единствената ми забележка е, ако не са на работа, да бъдат така добри да се откажат от заплатите си. Не стоиш на работа, отказваш се от заплатата и например ги превеждаш във Фонда за лечение на деца. Една изключително важна и безспорна кауза. У нас има стотици тежко болни дечица, които умират и спешно се нуждаят от средства за лечение, било в чужбина, било в България. Така че апелирам всички депутати, които не ходят на работа, да си пратят заплатите в този фонд и родителите и самите деца ще им бъдат благодарни.
- Опитва ли се опозицията от всяко действие на премиера Борисов да създава скандал, защото виждаме, че нещо такова се получава и с ръкостискането с Доналд Тръмп?
- Политическите сили в България и техните представители са длъжни да спазват Конституцията, законите и добрите демократични практики. Работа на опозицията е да критикува. Хората имат право да протестират, когато са недоволни, а политиците, които са на власт, трябва да се съобразяват с това. Това са демократичните практики. Не трябва да се стига до силови сблъсъци, виждате какво става в съседна Гърция и в други държави. Когато няма добра чуваемост от хората и политиците, може да се стигне до лоши последствия. Така че аз препоръчвам на българските политици внимателно да се вслушват в това, което им казва българският народ и различните групи, които си имат собствени искания.
Виждаме, че властта е много реактивна. Това означава, че властта в много случаи реагира, друг е въпросът как, на исканията на хората. Това се наблюдава през последните 1-2 години и считам, че е положително. Някои от нещата, които хората искат, се реализират, други няма как да се реализират. Няма пари за всичко, но да се надяваме, че с един разумен диалог между хората и властта, нещата ще се подобряват.
- В началото на месеца имаше напрежение и трусове и в управляващата коалиция. Сега нещата като че ли се поуспокоиха. Очаквате ли в близко бъдеще да има нови сътресения във властта?
- Трусовете са една нормална демократична практика. Нищо лошо няма в трусовете. Нищо не е идеално, така че трусове ще има, казахме кое е важно - спазването на законите. А това, че има противоречие вътре в една коалиция, си има естествена причина. Погледнете в Англия какво става. За мен това е класически пример. Това е най-старата демокрация в света. Магна харта, първият основен демократичен документ, по който се управлява съвременният свят, се приема през 1215 година. Това е преди повече от 800 години. И в момента виждате, че английските политици са дълбоко разделени, има скандали вътре в управляващата коалиция, има скандали между властта и опозицията, има протести и така трябва да бъде. Нищо лошо няма в това.
След като и в най-старата демокрация стават такива работи, няма нищо лошо те да стават и в България. Цялата българска демократична история е белязана от политически битки. Не трябва обаче да се напускат законовите рамки и не трябва да се стига до силови действия. Всичко останало е нормално.
- У нас опозицията постоянно говори за предсрочни избори, а властта твърди, че иска да изкара пълен мандат. Вие очаквате ли правителството да изкара пълен мандат?
- За пълен мандат е рано да говорим. Първо мандатът трябва да бъде преполовен, тогава вече може да говорим за втората половина. Това, което аз виждам със сигурност, е, че няма разумна причина за парламентарни избори до 26 май догодина. На 26 май догодина ще има избори за Европейски парламент в България. Тези избори у нас винаги са били лакмус за разпределението на влиянието на политическите сили. Ще припомня, че през 2014 година заради крайно неуспешното представяне на БСП именно на европейските избори последва разривът с ДПС и падането на Орешарски от власт, защото се видя, че БСП няма електорален ресурс.
Да изчакаме европейските избори, да видим как са разположени основните политически сили и ако трябва, ще отидем на избори. Изборите са демократичният изход от тежките политически кризи. Има два изхода от кризите - в единия случай тя се решава чрез калашници, в другия чрез избори. Ние отдавна сме решили да решаваме кризите с избори и слава Богу. Да изчакаме и да видим.
Ако някой обаче си мисли, че до Нова година ще направи избори, няма да стане. Просто е смешно да се говори, че до Нова година ще има избори. Освен това искам да кажа, че ако сега направим едни избори, ще имаме същия парламент. С една-единствена въпросителна - дали господин Марешки ще повтори своя успех. Ако за това ще правим избори, аз по-голяма глупост не съм чувал.
Да си налягат парцалите българските политици и да си гледат работата. Много работа има за вършене. Освен това в момента настъпва много тежка световна криза. Предстои тежка световна икономическа и финансова криза. Виждате какво се случва и в Близкия Изток - сблъсъците там ескалират. България се нуждае от единство и от спокойна работа на хората и политиците. Всички заедно трябва да си гледаме работата и ще се оправят малко нещата.