САМО В ПИК: Проф. Михаил Константинов с експресен коментар за ожесточения двубой Станишев - Йончева, засили ли се разколът в БСП след пленума
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
БСП отново се оказа във фокуса на обществения интерес. Инфарктният пленум в неделя сътвори поредния партиен скандал, който получи отзвук в цялата държава.
Двубоят "Йончева - Станишев" разедини и без това раздиращата се от конфликти БСП. Намериха се хора, които да вложат пикантерийна нотка в надпреварата между двамата бивши партньори в живота. По-голямата част коментира проблема като политически - състоя се битка между лидера на ПЕС и човек, който не е член на столетницата. Истината е, че и двамата са изявени личности. Елена Йончева е доказан професионалист журналист. Сергей Станишев е политик от кариерата.
БСП е изляза единна след пленума според Елена Йончева. На точно обратното мнение е Сергей Станишев.
Потърсихме за коментар анализатора проф. Михаил Константинов като специалист, неангажиран с БСП.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Как разчитате като анализатор случващото се в БСП след пленума, проф. Константинов? Какво става със столетницата?
- Аз не обичам по принцип да коментирам партийните истории. На пленума групата на председателката победи. Но, ако искат да се явят на евроизборите и да спечелят добри резултати, трябва да са единни. А те не са. Особено след сегашния пленум единението им съвсем отиде по дяволите.
- Единението е проблем за политическата ни система като цяло...
- Да, това е проблем за всички партии. Само ГЕРБ са единни. Нямат никакви проблеми с единението. Всички останали обаче патят. ДПС имаше проблеми. "Обединените патриоти" са разединени.
- Защо ни е толкова трудно на нас, българите, да се обединяваме?
- Не е само черта на българите. Ето една Полша, например. Не случайно има приказка "Двама поляци - три партии". При славянските народи работата в колектив се оказва трудна. Но дори една Германия, която винаги е единна, сега има проблеми в това отношение. В цяла Европа това си е проблем.
- Станишев казва, че в БСП има дефицит на доверие. Елена Йончева и Нинова пък твърдят, че партията е единна. Вие на кого вярвате?
- Ще се види от резултатите на евроизборите кой колко се е обединил. Има и друга подробност - вотът е на 26 май, когато е краят на една дълга ваканция. Не всички хора ще имат възможност да гласуват. А и тези, които се приберат по домовете си, като видят колко големи опашки има, може да се откажат да си дадат гласа. Партиите трябва да мобилизират симпатизантите си. Много трудно ще им бъде.
- Елена Йончева не е член на БСП, което смущава много от симпатизантите на партията. Дали пък не идва краят на надпартийните кандидатури?
- Имало е и други случаи, когато партиите са лансирали хора от така наречената гражданска квота. Но, тези избраници, трябва да знаят, че да правиш европейска политика не е като да се занимаваш с нашите си проблеми. Голяма част от евродепутатите ни се оказаха добри. Сега да ги видим новите.