САМО В ПИК! Социологът Васил Тончев за блокадите на улицата: Властта да не допусне пагубни за страната сътресения
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Държавата се тресе от скандали, а тълпата от улицата си въобрази, че може "да диктува положението". Оставката на вицепремиера Валери Симеонов, която той подаде снощи, бе негов личен мотивиран избор, но самият той посочи: "Лично реших да подам оставка и си давам сметка, че срещу мен има медийна кампания". По думите му тази кампания се превръща в пречка за нормалното функциониране на управлението. "Считам, че това е най-правилната постъпка от морална гледна точка да не създавам проблеми на правителството. Протестите използват манипулирани медийни кампании срещу кабинета", подчерта политикът.
В същото време групи протестиращи от цялата страна обявяват в социалните мрежи грандиозни блокади в неделя. Очаква се окупация на Народното събрание и на Министерския съвет. В постовете се призовава президентът Румен Радев да суспендира Конституцията и да обяви извънредно положени за сваляне от власт на легитимното правителство на Бойко Борисов. Потърсихме за коментар на страховитата ситуация социолога от агенция „Сова Харис“ Васил Тончев.
- Г-н Тончев, какви са вашите очаквания от обявените окупационни действия на протестиращи групи граждани пред парламента и Министерския съвет?
- Аз не очаквам да има бърза развръзка, защото изходите от ситуацията не са ясни. Констатацията ми е, че протестите се задълбочават, защото няма диалог. Няма разговор и затова нещата ще стават по-сериозни, разломът става все по-голям.
- Вие сте скептичен по отношение на възможността за конструктивен диалог, но същевременно вече се появиха анонси за евентуална среща между премиера Бойко Борисов и президента Румен Радев за туширане на социалното напрежение. Дали така не биха могли да бъдат успокоени страстите?
- Те не са двете страни в случая. Мисля, че дългосрочно техните пътища се разграничават. Както се казва – единият влиза, другият излиза. Въпросът е това да стане легално, да бъдат спазени демократичните процедури и да не се стигне до сътресения, които са вредни за страната и могат да са пагубни. Нещата обаче не стават от днес за утре. Това е дългосрочен процес. Проблемът не е между тях двамата.
Тяхното противопоставяне е на друго ниво, то е частен случай. Проблемът между протестиращите и управляващите е съвсем друг. Той е на морална основа. Между другото, протестите през 2013-2014 г. също бяха на морална основа. Обещават се реформи, но като няма резултат, масата казва: „Ние не искаме така!“
- Каква е алтернативата, коя е тя, има ли по-морални?
- Тя трябва да се търси. Това е гражданското общество. Натискът, който оказват гражданите, е върху властта, за да могат да я държат под контрол. Това ни липсва у нас, в България. Но този механизъм не е изработен, макар че като общество доста се развиваме през последните години в посока отстояване на исканията си. Когато властта е под контрол, тогава нещата стават съвсем други. Средата ще стане друга, ще се справяме с корупцията и нещата ще започнат да се оправят.