BG EN

САМО В ПИК! Социологът доц. Антоний Гълъбов с разтърсващи разкрития за разпада в опозицията: Корнелия Нинова води БСП извън парламента!

Интервю

САМО В ПИК! Социологът доц. Антоний Гълъбов с разтърсващи разкрития за разпада в опозицията: Корнелия Нинова води БСП извън парламента!

102391
на 27.04.2018
САМО В ПИК! Социологът доц. Антоний Гълъбов с разтърсващи разкрития за разпада в опозицията: Корнелия Нинова води БСП извън парламента!

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Политическите скандали у нас никога не стихват. Още с началото на пролетната парламентарна сесия БСП успя да сътвори поредния „цирк“ на  опозицията. Соцлидерката даде да се разбере, че ще играе на популиската струна, като заяви, че иска намаляване на депутатската заплата и поиска поредната оставка от управляващите, само и само да има екшън и скандали.

препоръчано

Какво обаче се крие зад намеренията на червените и до какво ще доведе всичко това, потърсихме за коментар един от най-добрите социолози у нас Антоний Гълъбов, който разкри единствено пред медията ни, че всъщност БСП са на път да излязат от парламента. Ето какво още каза той:

Инетервю на Гергана Ингилизова 

-  Доц. Гълъбов, как бихте определили последното предложение на Корнелия Нинова за намаляване на депутатските заплати?

- Това е декларация за отказ от искането за предсрочни избори и всичко останало. Когато в официално изявление в началото на парламентарната сесия лидерът на опозицията лансира тази тема, практически означава, че всички намерения за искане на оставка и предсрочни избори са оставени встрани. Иначе е обикновен популизъм и нищо друго. Строго погледнато тази тема е била обект на внимание толкова години, че едва ли с нея може бъде спечелена подкрепа.

- Не обижда ли това народните представители, ако си спомним и думите й, че заплатите са прекалено високи, а работата недостатъчна и в този ред на мисли, не обижда ли собствената си парламентарна група.

- Изглежда, че е така, защото тази коалиция е много неефективна в законодателно отношение. Практически не успява да постигне дори и малка част от законодателните си инициативи и това се вижда. Да не говорим, затова че БСП се отказа да номинира зам.-председател на Народното събрание, отказа се от това да има свой предстватил в комисията по енергийно и водно регулиране, а това означава просто, че неефективността не се изчерпва само със законодателна инициатива.

- Всички тези откази, които изброихте, до какво могат да доведат според вас?

- Смятам, че избирателите на БСП са обезпокоени от това, защото те имат конкретно отношение към властта и предполагам, че не биха искали тяхната партия да се отказва от какъвто и да е пост или позиция, какъвто може да им някакво предимство. Смятам, че преди всичко самите избиратели на БСП трудно разбират тази позиция на ръководството. Иначе позицията по същество води БСП извън парламента.

- На фона на така очертаващата се опозиция, каква оценка бихте дали на управляващите и техните политики, като има много критики, че се набляга прекалено на външната за сметка на вътрешната политика?

- Дневния ред председателството стабилизира управлението. Това е много интересен феномен, защото ритъма, в който работи правителството по отношение на дневния ред на председателството очевидно стабилизира и мобилизира и вътрешната политика. Разбира се, това е много сложна коалиция, защото трите политически формации не преминаха към нещо повече от предизборна коалиция, а това е ГЕРБ плюс 3 като управленска формула и винаги и по-трудно да се постига съгласие и процеса на изграждане на мнозинство е по-бавно. Няма как управлението да не носи белезите на самата управляваща коалиция.

- Ако трябва да направим сравнение с „Борисов 2“ и Реформаторския блок, сега не ви ли се струва, че правителството е по-стабилно?

- Така е, защото това коалиционно споразумение има една специфика, която много често се пропуска, че четирите политически формации са подписали, че ще подкрепят програмата на правителството, но в същото време всяка една от тях има възможност да лансира свои собствени идеи, които са извън тази програма. Това създава представата за неустойчивост, но в същото време води до стабилно мнозинство за управленската програма.

- Не са ли точно тези самостоятелни предложения понякога повод са остри реплики между управляващата коалиция?

- Има такива моменти, но доколкото това не е в обхвата на управленската програма и на правителството, всяка една от политическите формации има възможност да се опита да събере подкрепа за собствените си предложения, като другите не са длъжни да подкрепят това.

- Не пречат ли обаче всички тези скандали на това българина да види какво правим по време на това европредседателство?

- Парламентарното измерение на председателството премина много добре, като имахме съвсем конкретен резултат по отношение на парламентарните формати, като почти се изчерпаха. Най-важният е това, че има пълно съгласие по условията и критериите отделните парламента ще могат да поставят въпроси към Европол, за първи път се случва подобно съгласие. Това беше изработено от българския парламент. За съжаление заради подобен тип конюктурни спречквания до общественото внимание не стигат важни теми.

- Това ли е тактиката на опизицията, скандал след скандал?

- Това е тактика с цел да бъде заглушен европейския дневен ред и да бъде насочено общественото внимание към злободневни теми. Всъщност на 2-ри май ще Европейската комисия ще публикува прогнозата си за многогодишната си финансова рамка, което пряко интересува и българските граждани. Опасявам се обаче, че истинския дебат по тази тема пак няма да стигне до публичното внимание.

- Какви са вашите прогнози?

- Ключовият въпрос е в това, дали страните членки трябва да увеличат вноските си в ЕС или да бъдат намалени средствата, включително за кохезионната политика, европейските фондове, за да бъде компенсирано отсъствието на Великобритания, която се измерва на 16-17 млрд. евро. България в момента има възможността не само да изработва процесите в ЕС, а пряко да участва в тях и вместо това да е момент, в който българското общество да придобие по-реална представа за европейския процес, това за съжаление на местно равнище продължава да не се случва.

- Защо според вас БСП зае такава позиция, като прибавим факта, че и лидерът на ПЕС Сергей Станишев се отдръпна от Корнелия Нинова?

- Така е, защото самото семейство на партията на Европейските социалисти не може да разбере позицята на БСП. Левицата пък в момент се опитва да руши дневния ред на управляващите, вместо да лансира свой дневен ред. Ако погледнете изказването на г-жа Нинова ще видите общи фрази от типа на цялостно нова система, ново изграждане, което означава всъщност липса на конкретни идеи и предложения.

 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 41
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК