САМО В ПИК! Социологът Първан Симеонов за очакванията и шансовете от срещата Ердоган-ЕС във Варна! Кой ще спечели от турските карти на масата?
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След броени часове погледите на всички в Европа ще са отправени към България. Страната ни е домакин на определяната като изключително важна среща между Турция и Европейския съюз. В дните преди нея тонът между двете страни е изключително остър, а резултатът е от особена важност за целия континент. ПИК потърси за експертен коментар и за очакваните резултати политолога Първан Симеонов от "Галъп".
- Г-н Симеонов, какво да очакваме от срещата във Варна, предвид острия тон на Ердоган?
Моите очаквания са сдържани заради много високото напрежение, което се натрупа между Брюксел и Анкара в последните години, както и заради все по-хлабавата връзка между Турция и Запада. Смисълът на тази среща е по-скоро да се поддържат каналите за комуникация и институционалните механизми за това, а не толкова да се постигне някакъв конкретен резултат, който отива много повече на предоговаряне на условията по прословутото споразумение. Договорянето на условията по спозарумението е възможност, продължаването му е възможно, укрепването му е възможно, но не мисля, че са възжони повече резултати и кой знае колко сериозно затопляне на отношенията между Брюксел и Анкара от натрупаните противоречия. По-скоро очакванията ми са неособено високи.
- Критици на правителството, включително и опозицията, се опитват да принизят срещата на високо ниво, какво е Вашето мнение?
Не бих казал, че е така. Напротив - това е работата на опозицията. Даже нещо повече - в дипломацията често се практикува това, за да даде това по-добра преговорна възможност на съответната страна, защото, когато общественото мнение в дадена страна и особено опозицията, е и взискателна, това дава възможност на преговарящия от тази страна да каже: "Ето, в моята страна общественото мнение и опозицията имат натиск". Понякога действията на опозицията развързват ръцете за преговори от страна на управляващите.
Темата с тракийските бежанци не може да се определи като принизяване - тук става въпрос за националния интерес. Може би трябва да оставим текущата политическа конюктура. Срещата е колкото Европейски съюз - Турция, толкова и възможност за двустранни разговори. Нека не забравяме, че България е част от Европейския съюз. Напълно възможно е тази среща да постигне някакви национални приоритети, ако и да е европейска среща. Аз не намирам поставянето на национални приоритети за принизяване. По-скоро обаче не съм голям оптимист, защото не виждам кой знае каква енергичност от страна на българските власти в това отношение - визирам сутрешното изказване на външния министър Екатерина Захариева, която подчерта, че тази тема се движи вън и независимо от тази среща и, че предстои заседание на групата, която обсъжда този въпрос. Друг е въпросът обаче, доколкото ми е известно, че до този момент тази група не функционира добре. Има още една тема, заради която съм скептик. Другите проблеми са много, за да очакваме някакъв съществен напредък.
- В подобен дух се изказа и началникът на кабинета на премиера, че би било нелепо поставянето на тези въпроси?
Просто погледнете Гърция, погледнете ситуацията около Кипър. Нима това не са национални въпроси, които също влияят на тази среща? Така че това в момента е нормалната, отбранителна позиция на представителите на кабинета. Но аз пак казвам и призовавам, доколкото имам това право като гражданин - партийните различия и вътрешнополитически употреби, да бъдат намалени в този момент. Управляващите даже трябва да се възползват от топката, която им повдига опозицията, за да имат по-солидна преговорна позиция във Варна. Като цяло съм оптимист за вътрешната употреба на тази среща. Очакванията към нея са толкова ниски, че на този фон всичко може да се интерпретира като успех, на фона на вътрешните политики в България.
- Какъв ще бъде резултатът за всички страни в тази среща?
Не съм много голям оптимист за Ердоган, тъй като за него са важни предстоящите сравнително скоро избори, които го карат да се опита да излезе от международната изолация, в която се намира. Най-малкото той не трябва да дава коз в ръцете на своите вътрешни опоненти, които използват точно това разделение в турското общество в неговата проевропейска и не чак толкова проевропейска част.
За Европа също е в интерес да се постигне нещо, защото споразумението към този момент не функционира достатъчно добре, оказва се, че няма паритет между нелегалните и легалните мигранти. Знаете, че това е един от пунктовете в това споразумение. На всичкото отгоре Европа има интерес да поддържа топли отношения с Турция, защото европейската интеграция на Турция е замразена - Европа трябва да поддържа някакви нормални отношения при това положение, което е доста трудно. Интересът е взаимен и очаквам по-скоро положителни резултати. Нека бъдем сдържани.
Това е може би последният шанс на България да покаже, че това е успешно председателство. Вътрешнополитическите скандали окончателно отнеха вниманието от председателството, от друга страна няма напредък за Шенген и еврозоната, няма и особен напредък и по темата със Западните Балкани - Юнкер още в началото на месеца охлади ентусиазма. Единственият напредък е в отношенията с Македония, но това не е напредък, който особено много произтича от европредседателството. Нека не забравяме, че България и Македония имат специални отношения. Един напредък с Македония не е нещо, с което трябва да се хвалим, напротив - това е нещо върху което трябва да работим всеки ден. Тази среща във Варна е последният шанс България да представи това европредседателство като успешно. Има този шанс.