САМО В ПИК! Стефан Софиянски с критика след визитата на Медведев: Ставаме зависими от Анкара. Време е за силна политика, да не се поставяме в услуга
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Посещението на руския министър-председател Дмитрий Медведев се превърна в събитие номер едно на отиващата си седмица. Политици, анализатори и коментатори се надпреварват да дават оценки на визитата и резултатите от нея. Коментарите им варират от "Осанна" до "Разпни го".
Неоспорим факт е, че визитата е историческа. Тя е първата след почти десетгодишното замразяване на отношенията ни с Русия. Последното гостуване на Медведев у нас е през 2008 г. в качеството му на вицепремиер.
Потърсихме бившия премиер Стефан Софиянски за коментар на резултатите от визитата.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Седмицата мина под знака на посещението на Дмитрий Медведев у нас. Разнопосочни са мненията за нея - от крайно отрицателни до хвалебствени. Вие как видяхте резултатите от визитата, г-н Софиянски?
- Пропуснахме директното минаване на руска газ през България. Ние сега сме в унизителната ситуация "Турски поток" да минава през страната ни. Когато можеха да договорят директни доставки на руски газ, Станишев и Борисов не го направиха. А сега ще сме зависими от Турция. Защо е необходимо, пак повтарям, "Турски поток" да минава през България?! Отново се поставяме в зависимост на южната ни съседка, която 500 г. ни е държала. Можеше да е друго. Как патриотите в правителството допуснаха това?!
- Можеше ли наистина? Все пак е добре, че газопорводът ще минава през България. Защото иначе можехме да се окажем в енергийна криза. Особено след като шефът на "Газпром" Алексей Милер обяви, че не планира участие в газовия хъб "Балкан".
- Не, нямаше да изпаднем в криза. Можехме да се справим по-добре. Винаги има начин, когато се работи с ум и разум.
- Визититата на Медведев стана непосредствено след посещението на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг у нас. Виждате ли връзка между двете събития?
- В голямата политика винаги има връзка. Очевидно по време на едната визита се е коментирало какво ще се обсъжда на втората. Иска ми се да имаме независима политика. Да не се поставяме в услуга на когото и да било.
- Възможно ли е България да се превърне в място, където да се водят преговорите между Запада и Русия, или територия за разчистване на сметки? Въпросът се натрапва след двете височайши визити.
- Територия за разчистване на сметки - не. Но място за преговори би било правилно и ще стане постижение на външната ни политика. Хубаво е да играем тази роля. Ето, например, Давос - с какво стана известен? Със Световния иконимически форум, който се проведе в него. Но се съмнявам, защото нямаме авторитет.
- Защо мислите така? Имаме ли достатъчно самочувствие и ресурси да използваме стратегическото си място, за да бъдем балансьор, премиерът доказа това?
- Самочувствие имаме. Но то е без покритие. Медведев се шегува с нас. Аз съм правил срещи с руски министър-председател, някой да ми се е подигравал, да се е шегувал с мене и страната ми? Не. Тогава имахме авторитет. Всичко, което ние, демократите, направихме, го развалиха. Правителствата на Станишев и на Борисов, имаха да свършат две неща. Първото е да въведат еврото, което е изключитена политическа и икономическа крачка. И второто е излизане от Шенген.
- За какво излизане говорите? Ние все още не сме влезли в Шенген?
- България трябваше да използва европредседателството си за излизането от Шенген. Защото той е дискриминационен механизъм. Европа трябва да го премахне. Защото тя и сега е на две скорости. Погледнете на летищата - едните минават през един коридор, другите през друг... Утре Украйна ще влезе в ЕС и пак ще има Шенген.
- Ако се върнем на визитата на Дмитрий Медведев, какви резултати очаквате от нея?
- Не мога да кажа какви договорки са постигнати в туризма. Докато има визов режим, ще има и трудности. Туризмът е важна държавна политика. Но с Русия имаме да решаваме две основни неща - да възстановим присъствието на български стоки, което много трудно ще стане, и да имаме трайна договореност за енергийните източници.