САМО В ПИК: Топ експертът по сигурността Йордан Божилов с ексклузивен коментар за срещата между Борисов и Ердоган - ще приключи ли бежанската криза и как ще се отрази поевтиняването на руския газ на отношенията ни със САЩ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Европа отново е подложена на огромна опасност от бежанска вълна, след като турският президент Реджеп Ердоган обяви, че отваря границите за сирийските мигранти. Гърция е под денонощен натиск. Бежанците настъпват при Пазаркуле, без да пазят жени и деца. Не ги спират нито водните оръдия, нито предупредителните изстрели.
Опасността да се насочат мигранти и към нашата граница не е отминала.
Кризата може да се реши само по дипломатически път. Именно затова премиерът Бойко Борисов отиде при Реджеп Ердоган, за да могат двамата да търсят решение на огромния проблем. "С България имаме превъзходно сътрудничество в сферата на сигурността и солидарността на основата на взаимното уважение и разбирателство. Това схващане за сътрудничество и солидарност трябва да е пример за всички страни в ЕС", каза след срещата турският президент. Борисов приветства намерението на Турция заедно с Русия да търси мирно решение на конфликта в Сирия, който е основната причина за случващото се с бежанците в момента.
Потърсихме за коментар топ експерта по сигурността Йордан Божилов.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Как разчитате резултатите от срещата между Борисов и Ердоган, г-н Божилов?
- Сложен въпрос. Защото става дума не за отношения между България и Турция. А за геополитика. В случая отношенията между България и Турция са много добри и това може да изиграе много положителна роля в решаването на трудната ситуация.
- Безспорно става дума за спасяването на Европа от една нова и явно по-голяма бежанска вълна. И в случая България се явява парламентьор...
- Въпросът е дали това е нова бежанска криза. Повечето анализатори считат, че става дума за решаване на други проблеми. Бежанците се използват като лост за изход от кризата в Сирия. Турция свика НАТО заради това, което става в близкоизточната страна. Русия и Асад действат заедно. И техните действия не са в интерес на Турция.
- Борисов в момента се явява медиатор в отношенията между Турция и ЕС. Ердоган каза, че България трябва да е пример за ЕС в схващането за сътрудничество и солидарност?!
- В международната политика приятелства няма, има интереси. От тази гледна точка, всичко зависи дали ще съвпаднат интересите между НАТО и Турция, България и Турция. Няма място за медиаторство. Вярно е, че България и Турция имат добри връзки. Борисов и Ердоган са в добри отношения. И това е много положително. Така е в историята - разчитало се е на личностите с перфектни отношения да решават проблемите. Трябва да се търси баланс на интересите. Турция този път няма да успее да играе с картата с бежанците.
- Как ще й противостои Европа, има ли сили да спре милиони бежанци, ако Турция ги пусне?
- Европа има много по-големи възможности. Това не е Европа от 2014 - 2015 г. Турската икономика зависи от Европа. Въпросът е дали ЕС ще може да действа единно. На Ердоган му остава само един лост и това са бежанците.
- Очаквате ли мигрантска вълна към България?
- Не изключвам да има изход и към България. Гръцката граница се пази стриктно. Вижда се, че Европа не е хуманно настроена към нелегалните бежанци. Най-страдащите от всичко ще са мигрантите. Ние трябва да се обединим с Гърция, Италия и Испания, които страдат от мигрантски вълни.
- Засега не ни ли спасява историческата ненавист между Турция и Гърция?
- Да, това обаче е само едната причина. За мигрантските вълни има много фактори. Един от тях релефът. Българо-турската граница е трудна за преминаване. Като минат през България, къде ще стигнат - до Дунав и Сърбия. А те са трудни за преминаване. Имайте предвид, че бежанците са изключително информирани. Имат мобилни телефони, джипиеси, компютри... Това не са мигрантите от преди години, които тръгваха нанякъде и не знаеха къде отиват. Имат средства за комуникация и се влияят лесно от фалшиви новини. Миналата година беше пуснат слух, че гръцката граница е отворена и те тръгнаха към нея.
- То и сега има такива слухове. В Турция пускат информации сред бежанците, че границата с Гърция е отворена, и затова се получи този наплив сега.
- Да, така е. Сред тези хора обаче има и хора, които не са мигранти, а провокатори.
- Ние имаме ли сили да се справим с евентуална силна мигрантска вълна?
- Предполагам, че да. Трябва обаче да се види дали нашата ограда ще издържи като гръцката, която е много стабилна. Дали имаме средства като водни оръдия, сълзотворен газ и хора, които да боравят с тях. И другото е наличието на политическа воля.
- Политическата воля явно я има?!
- Пускането на водния оръдия срещу жени и малки деца е тежко. А хората, които ги държат, доколко са подготвени да ги използват срещу беззащитните. Това е много важно.
- Какво очаквате от срещата на Ердоган с Путин в четвъртък?
- Не виждам да се намери компромис. Интересите им се разминават тотално. Русия и Турция са разперили остри нокти една срещу друга.
- Но срещата няма да се състои на неутрална територия, както обикновено се прави при нерешими конфликти. Ердоган отива в Москва?!
- Помним как Ердоган отиде пак в Москва след сваления самолет...
- Да, не постигнаха съгласие. Но скоро след това Ердоган се извини на Путин.
- Е, да, така е. Но в сегашната ситуация, ако двамата стоят на сегашните си позиции, няма да постигнат баланс. С мили очи не се решават проблеми.
- Една добра новина дойде за България - намаляването с 40% на руския природен газ и то със задна дата. Как ще се отрази това на отношенията ни със САЩ?
- Това е свързано с отношенията между ЕС и Русия. По-ниската цена на руския газ изключва доставката на суровина от други страни, като САЩ и Катар, например. Но, има и нещо друго. Ако САЩ или друга страна предложат газ на конкурентни цени - добре дошли. Сега ще видим доколко геополитиката влияе на икономиката.