BG EN

САМО В ПИК! Топ неврохирургът д-р Едвин Васви: Ранната диагностика е от огромно значение при заболявания на гръбначния стълб! Не си харчете парите за хранителни добавки, а инвестирайте в спорт

ГОРЕЩО
Акценти

САМО В ПИК! Топ неврохирургът д-р Едвин Васви: Ранната диагностика е от огромно значение при заболявания на гръбначния стълб! Не си харчете парите за хранителни добавки, а инвестирайте в спорт

130140
на 06.05.2025
САМО В ПИК! Топ неврохирургът д-р Едвин Васви: Ранната диагностика е от огромно значение при заболявания на гръбначния стълб! Не си харчете парите за хранителни добавки, а инвестирайте в спорт
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Д-р Едвин Васви завършва медицина в Медицинска Академия – гр. София през 2015 година. В Клиниката по неврохирургия на болница МБАЛ „Света Анна-Варна“ е в периода 2016-2022 година. Придобива специалност по неврохирургия през 2021 година. През 2019 година е специализирал гръбначна хирургия при Проф. Мехмет Зилели в гр. Измир, Турция, който е сред най-изявените и известните световни специалисти по неврохирургия. От началото на своя професионален път д-р Васви преминава ежегодно през допълнителни квалификационни, международни курсове и специализации в областта на неврохирургията. Ментор на студенти по медицина – „Студентски практики“. Редовен международен лектор по онлайн курсове и обучения по различни семинари в областта на неврохирургията.

препоръчано

От 2022 година и понастоящем работи в Аджъбадем Сити Клиник Варна. От 2023 година е в екипа на Медицински център Ибни-Сина Авицена, като прилага оперативно лечение на пациенти в МБАЛ Добрич.

Разговаряме с д-р Васви за заболяванията на гръбначния стълб, необходимостта от ранна диагностика, активно спортуване и правилно хранене.

Интервю на Асен Рашков

- Д-р Васви, изглежда гръбначните заболявания стават все по-често срещани сред хората. Включително и много млади хора се оплакват от болки в гърба и кръста. На какво според вас се дължи това?

- С удължаването на средната продължителност на живота е логично да се срещат и повече дегенеративни заболявания на гръбначния стълб. Болката в гръбнака е една от водещите причини за влошаването на качеството на живот сред по-възрастните ни пациенти. Обръщането на тази крива към по-млади пациенти се дължи основно на липсата на двигателна активност и застоялия начин на живот на съвременния човек. В моята практика може би 20-25% от пациентите, които ме търсят за лечение поради болки в гръбнака, попадат именно в тази група на млади хора, които работят на бюро, водят застоял начин на живот и не спортуват. Продължителното навеждане напред в седнало положение (text neck) пред компютър води до "стягане" на меките тъкани в гръбнака и отслабване на гръбначната мускулатура. Това влошаване на баланса между меките тъкани и мускулите води до болка в гръбнака.

Намалената физикална активност води до генерализирано декондициониране. Това засяга основно малките, дълбоки мускули на гръбнака, които контролират и поддържат нашия гръбначен стълб.

Решението е едно - увеличаване на двигателната активност чрез различни спортни активитети.

Рядко може да има по-значими проблеми с гръбначния стълб дори сред млади хора. Един от тези проблеми е т.нар "стрес фрактура", която води до болка в гръбнака по време на двигателна активност и дълго време след това, може да се придружи и с болка в долния крайник и усещане за слабост.

Тези състояние изискват оценка от лекар, специалист, който е фокусиран в лечението на пациенти с гръбначни заболявания.

- Кои са най-честите гръбначни заболявания във Вашата практика и кои са причините за тях?

- Най-честите гръбначни заболявания, които срещам в моята практика, са лумбална дискова херния, цервикална дискова херния, спинална стеноза в поясен отдел, спондилолистеза в поясен отдел, цервикална дегенеративна миелопатия, различни фрактури на гръбнака в резултат на остеопороза или травма и тумори/метастази на гръбначния стълб (онкологични заболявания).

Това са заболявания, които водят до продължителна болка в гръбнака, болка и/или слабост на горни/долни крайници и значително влошаване на качеството на живот поради хроничен болков синдром и намаляване на двигателната активност. Тези заболявания, в голям процент от случаите могат да бъдат лекувани консервативно. Нашата роля като неврохирурзи е да помогнем на тези, при които рехабилитацията и медикаментите не водят до облекчаване на болковия синдром. Изключително важна концепция е селекцията на правилните пациенти за оперативно лечение, т.е избирането на подходящи пациенти, което става след внимателен и подробен преглед на пациента, оценка на цялата му медицинска документация, оценка на неговите придружаващи заболявания, оценка на неговия неврологичен статус и образна диагностика. Този диагностично-лечебен алгоритъм е изключително отговорна и сложна стъпка в намирането на трайно решение на проблемите на нашите пациенти.

Причините за тези заболявания са различни, сочат се различни генетични фактори, тежка двигателна активност, тютюнопушене, липса на профилактика и др.

Важно е да се каже, че в голям процент от случаите пациентите, които имат индикация за оперативно лечение, могат да се върнат към нормалния си начин на живот в рамките на часове и дни след оперативната намеса чрез съвременната минимално-инвазивна гръбначна хирургия, която предлага дълготрайно решение и подобряване на качеството на живот на нашите пациенти.

- Колко често се налага оперативно лечение при проблеми с гръбнака?

Може би на 80% от пациентите, които ме посещават, им предлагам консервативно лечение. При спазване на строги индикации за оперативна намеса, от 10 до 20% от пациентите, които ме посещават, им предлагам оперативна намеса.

При съвременното оперативно лечение на гръбнака нашите пациенти са на крака часове след оперативната намеса и тези хора се връщат към обичайния си начин на живот до дни.

Консервативното лечение се състои от използването на различни обезболяващи медикаменти, част от заболяванията се самоизлекуват (Natural history of disease, т.е концепция за естествен ход на болестта) без лекарска намеса и насочване към рехабилитатор и кинезитерапевт.

Съвременното оперативно лечение предлага трайно решение на голяма част от проблемите на нашите пациенти и е огромно удовлетворение за целия оперативен екип, когато на следващия ден след оперативната намеса види усмивката на нашите пациенти, страдали години наред от болки в гръбнака и в долните крайници. Това е най-голямата награда за труда, времето и усилията на всички в оперативния екип.

- От вашия професионален опит как гледате на консервативното лечение? Може ли да помогне на хора с такива заболявания?

- Аз съм все още млад в тази професия и съм смирен, дай боже да имам дълъг живот и да натрупам богат професионален опит, чрез който да помогна на моите пациенти.

Аз съм лекар, който строго спазва принципите на научно-базираната медицина. Както е описано в много научни-статии, така и в моята практика виждам, че консервативното лечение дава възможност за решаването на проблемите на моите пациенти до 80% от случаите, само с рехабилитация и медикаменти, а понякога и психология.

Имал съм пациенти, които са си самовнушили, че ще останат "инвалиди", защото са чели различни статии в интернет за своето състояние, а на практика няма никаква медицинска причина те да водят нормален, здравословен живот. Тази тревожност се бори с авторитета и репутацията на лекаря, който само след няколко думи може да ви върне усмивката и щастието в живота. Виждал съм го с очите си и то многократно. И така, думите също лекуват понякога.

Един съвет към хората, четящи тази статия. Моля, не се опитвайте да се самодиагностицирате и самолекувате в интернет. Ще срещнете повече дезинформация, отколкото информация. Диагностицирането и лекуването на пациенти с гръбначни заболявания е огромно предизвикателство и изисква безмилостна тежка теоретична подготовка от вашия лекар и педантично спазване на принципите на научно-базираната медицина. Само този подход може да ви гарантира най-добрите резултати и шансове да се върнете към нормалния си начин на живот преди болките.

- Доколко важни са спортът и движението за предотвратяване на такъв тип заболявания?

- Спортът е от огромно значение за поддържането на добра мускулатура и осигуряването на добро здраве на гръбнака. Препоръчвам на всички хора във всички възрасти да спортуват активно по няколко пъти седмично. Инвестицията в спорт може да ви спести бъдещи разходи за лечение надвишаващи многократно първоначалната инвестицира в спорт.

- А храната?

- Важен въпрос, тъй като често срещам пациенти влизащи в моя кабинет с няколко торбички хранителни добавки.

Не препоръчвам на моите пациенти да консумират хранителни добавки заради различни заболявания, водещи до проблеми на гръбначния стълб.

Единствено и само препоръчвам на пациенти с остеопороза да приемат витамин Д и калций. Това е.

Не си харчете парите за добавки, които нямат никакъв ефект.

Освен това, осигуряването на пълноценен хранителен режим е важна предпоставка за функционирането на всички органи и системи в нашето тяло.

- Къде по важност бихте поставили превенцията и ранната диагностика във вашата сфера?

- На 1-во място!

Препоръчвам на всички хора да спортуват активно, ако могат всеки ден.

Задължително всички пациенти, които не намират облекчение на своите страдания в продължение на няколко седмици или до един месец или имат силен болков синдром в гръбнака и/или слабост на горни/долни крайници трябват да потърсят консултация при лекар, специалист в гръбначните заболявания.

Изключително важно е разпознаването на т.нар. червени флагове, които биха могли да алармират сериозен подлежащ проблем. Неведнъж съм срещал пациенти, които се самолекуват за дискова херния в продължение на месеци и години, а накрая се оказва, че имат онкологично заболяване.

Ранната диагностика и ранното лечение на тези сериозни състояние е от огромно значение за функционалния изход и прогнозата при тези заболявания.

Имал съм пациенти, които имат тежка слабост на долни крайници и влизат в моя кабинет на инвалидна количка поради т.нар синдром на кауда еквина, който налага спешна оперативна намеса в рамките на часове до максимум 1-2 дни за възвръщането на двигателната активност на долните крайници, но за съжаление тези пациенти са ме търсили след месеци от настъпването на това състояние, когато вече е късно.

Ранната диагностика и ранното лечение е от огромно значение в тези случаи.

- Какви съвети може да дадете на младите хора, които прекарват по 10-12 часа пред компютър?

- Съветвам тези хора, да спортуват активно, за да не си дават парите след това по безсмислени изследвания, както често ми се налага да виждам в моето ежедневие.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 20 май - Телците да очакват финансови проблеми, Скорпионите да се оставят в ръцете на Съдбата САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 20 май - Телците да очакват финансови проблеми, Скорпионите да се оставят в ръцете на Съдбата
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! Георги Марков: Излизането на ДПС-НОВО НАЧАЛО от АЛДЕ беше много добър ход на Пеевски! Той иска да работи за хората, а не за мигрантите и за гей браковете (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV! Георги Марков: Излизането на ДПС-НОВО НАЧАЛО от АЛДЕ беше много добър ход на Пеевски! Той иска да работи за хората, а не за мигрантите и за гей браковете (ВИДЕО)
ново
Днес: 1
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК