САМО В ПИК! Шефът на БЛС д-р Иван Маджаров разкри защо начинът на прилагане на противоепидемичните мерки у нас е по-правилен от локдауна
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Националният оперативен щаб алармира, че до три седмици предстои трети пик на разпространението на COVID-19 в България. Фитнесите, които от началото на седмицата са отворени, се оказаха най-опасното място за заразяване с инфекцията.
Има ли някаква връзка с лекото разхлабване на мерките новото нарастване на заразените, избързахме ли с отварянето на някои обекти и правилно се въвеждат и прилагат противоепидемичните мерки у нас?
Потърсихме отговори на тези и други въпроси от шефа на БЛС д-р Иван Маджаров. Ето какво каза той ексклузивно пред ПИК:
- Д-р Маджаров, време ли е да бием отново тревога, осланяйки се на последните данни за разпространението на COVID-19 у нас?
- Дали е време или не, смятам, че трябва да има само едно място, откъдето да се подават данните, за да няма разнопосочност на мнения и объркване на обществото. Считам, че щом Щаба, в който са професионалисти в управлението на кризите и епидемиите твърди, че има нещо притеснително в данните от последните дни смятам, че трябва да им вярваме.
– Вие лично като лекар и специалист как оценявате ситуацията – наистина ли сме пред трета вълна на пандемията, както се изразиха от НОЩ?
- Аз разполагам с много по-малко информация. Мога да говоря като лекар, който наблюдава кабинетите на колегите и ежедневно се опитвам да поддържам връзка. Да, обратната връзка е, че от началото на тази седмица в кабинетите на общопрактикуващите лекари има повече пациенти със симптоми на остри вирусни заболявания. Това би могло да се разглежда като един симптом-датчик за надигаща се вълна.
- От Националния щаб изразиха сериозни притеснения, че предстои болниците пак да се препълнят и тежестта да бъде още по-тежка. Очаквате ли да се случи?
- Ще повторя техните думи: „Всичко зависи от нас“. Всеки трябва да даде своя принос, за да преминем плавно през този етап, спазвайки дистанцията, мерките и допускайки вариант, при който да бъдем затворени още по-тежко, отколкото сме сега.
- Ген. Мутафчийски обяви, че най-опасното място са фитнесите, споделяте ли това мнение?
- Аз не мога да коментирам. Вероятно разполагат с достатъчно данни. Видяхме, че публикуват и таблици, и класации на опасните места. Със сигурност във фитнесите се тренира и се диша доста по-интензивно, отколкото на повечето останали места. Това увеличава вероятността да отдели някой човек повече вируси, отколкото в нормална обстановка, ако е носител.
- Според вас избърза ли се с лекото разхлабване на мерките – отворянето на моловете, фитнесите и т.н?
- Със сигурност това, което се случва в момента, не е във връзка с отварянето на моловете. В крайна сметка България е успяла досега да прилага един комбиниран подход, който без да затваря нацяло държавата, успява да поддържа някакъв баланс – без да имаме напълно отворени мерки, но в същото време и без да допускаме напълно спиране на икономиката. Смятам, че това е правилният подход, защото трябва да се търси баланс между интересите на всички в нашето общество.
- От думите ви разбирам, че няма нужда към момента да се мисли за затягане на мерките, т.е не го препоръчвате…
- Мисля, че трябва да се използва този метод, който се използва в момента – наблюдение на параметрите на определен период, включително наблюдение и на заболяваемостта, включително и на заболелите, които преминават през и кабинетите в периферията, не само нарастването на положителните с коронавирус и да се вземат навременни мерки. Още в момента, в който се усети тенденция, защото за два дни не можем да го наречем тенденция, но когато се усети такава към нарастване , да се прибягва и до плавно и поетапно затваряне на определени опасни сектори.
- Това, което се прави в момента по отношение на мерките – разхлабване и затягане, и начинът на въвеждането им, е правилен, според вас?
- Смятам, че тази ситуация на затягане и разхлабване и отново затягане и разхлабване е по-правилната отколкото продължителното затваряне с карантина, защото прекалено ще се изтощи и икономиката, и психиката на обществото.
- Вие вече си поставихме и двете дози ваксини. Как се чувствате?
- Чувствам се много добре. Не съм си измерил антителата все още.Но най-близките около мен и в семействата, които са вече след втората игла, направиха измервания и много силен ефект има ваксината. Практически в пъти се увеличават количествата на антителата. Имам познати, които съобщиха за леки втрисания и болки в мускулите в първите няколко часове – 12 до 24 часа, след което е отшумяло без последствия.
- Не върви ли доста бавно ваксинационната кампания в България или само страничните наблюдатели го виждат по този начин?
- Според мен ваксинациите вървят с темпа на доставките. В момента критичната точка или скоросто определящата реакция, ако мога да се изразя на езика на химията, е доставката на ваксини. В момента, в който започнат по-ритмични доставки и в по-големи количества, рязко ще се увеличи броя на ваксинираните, защото специално в нашата система има достатъчно възможности да осигури места, където желаещите да бъдат имунизирани.