САМО В ПИК! Шефът на БЛС д-р Иван Маджаров разкри защо трябва да се ваксинираме и ще има ли ваксини от Китай и Русия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ваксинацията в България все още не върви в желаните темпове. Причините са повече от ясни. След заседанието на Европейския съвет и обявените информации от премиера Бойко Борисов ситуацията изглежда доста по-обнадеждаваща.
В момента страната ни отново е в частичен локдаун. Предстои да разберем дали той ще бъде удължен.
За коментар на случващото се потърсихме шефа на БЛС д-р Иван Маджаров. Ето какво заяви той пред ПИК:
-Д-р Маджаров, как върви ваксинационната кампания в България, според вас?
- Тя зависи от наличните ваксини. Засега те все още са недостатъчни. Възлагаме надежди на април месец, когато се очаква да бъдат получени по-големи количества. Има неприятни симптоми от гледна точка на това, че някои хора, които са се записали за ваксинация преди месец, след спирането и възстановяването на ваксинацията с АстраЗенека, отказват да се ваксинират. Надявам се това недоверие и този страх да бъде преодолян.
- А как може да бъдат преодолени?
- Не може за едно лекарство да се действа по този начин, било то ваксина или друг тип лекарство. Би трябвало решенията за прилагането му да се основават само на научните доказателства. Нямаше никакви доказателства за връзка между ваксинацията с „АстраЗенека“ и смъртта на жената. Въпреки това обаче беше спряна. Това неминуемо води до отлив и недоверие. А доверие се печели трудно, но се губи много бързо.
- ЕМА обяви, че няма връзка между ваксината и смъртните случаи, но явно при хората вече има сериозен отлив. На какво се дължи все пак?
- Това беше очаквано. Хората в един ден чуват как спират имунизацията с ваксината на „АстраЗенека“, а след няколко дни научават, че няма никакъв проблем и може да се продължи прилагането й. Ще мине време докато тези, които са по-недоверчиви и по-предпазливи, видят, че ваксинационният процес протича нормално и няма поражения върху лицата, които се имунизират. И най-важното е да осъзнаят, че практически опасността да не си ваксиниран в сегашната ситуация на дифузно разпространение на вируса е много по-голяма от всичко, което се говори и пише за ваксините в социалните мрежи.
- Богдан Кирилов оповести, че още до края на март се очакват над 250 000 дози от трите одобрени ваксини до момента…
- Дано. Ще бъде още по-добре, ако дойдат. Ако съумеем да ги поставим, а ние при всички положения ще успеем да го направим, защото са включени и общопрактикуващите лекари, и ваксинационните центрове. Това ще означава, че от 300 000 ще имаме почти 600 000 ваксинирани. Всяка седмица, в която успеем да направим такъв скок на ваксинираните хора, ще ни отдалечава от следващите затваряния, ограничения и т.н.
-Около 150 000 от чаканите ваксини до края на месеца обаче са на „АстраЗенека“?
- Аз не намирам никакъв проблем в това. Още повече че „АстраЗенека“ използва една доказана технология. Практически тя е заменила в случая само информацията, която се отнася за коронавируса. Иначе тази технология е измислена преди повече от 8-9 години и се прилага и при ваксини за други заболявания. Не виждам защо някой трябва да се притеснява от ваксина, която за разлика от другите има приложение вече от толкова години. За другите ваксини, които са с информационна РНК, впечатленията бяха, че не е имало достатъчно време да се проучат в дългосрочен план. Именно в този смисъл ваксината на АстраЗенека и на Спутник V не е показала някакви усложнения в ранен или късен етап. Проблемът е , че недоверието, което се създава у населението, ще бъде преодоляно трудно.
Но си мисля, че опасността от коронавируса все пак ще накара хората да предпочетат да се ваксинират, отколкото да участват в едно очакване като лотария дали ще се разболят или няма да се разболеят. Ако се разболеят, как ще протече точно при тях.
- След заседанието на Европейския съвет премиерът Бойко Борисов каза, че ключовото около, което е постигнато обединение, е ваксините да бъдат разпределяни по начин, който да помогне на всички държави-членки. Ще се осъществи ли скоро ?
- Аз си мислех, че още от начало е така – пропорционално на населението. После се оказа, че не се е получило по този начин в ЕС. Надявам се наистина да се спазва някаква логика на съюзнически отношения, защото това е смисъла да сме в Европейския съюз – да имаме равни права, а не тези, които са по-силни и по-големи да получават първо облагите и да са с предимство, а останалите да чакат на опашката.
Тогава какъв е смисълът да се съобразяваме с европейските правила, ако няма да бъдем равнопоставени?! Надявам се, че ще бъде така както е казал премиерът.
-По думите му всеки ще получи колкото е необходимо.
- Дори и самата мисъл, че някой може да бъде изоставен за сметка на друг в ЕС не трябва да се допуска. Това би означавало, че всяка държава трябва да се справя сама и да не спазва никакви регулаторни норми на ЕС. България не осигурява ваксини от трети страни, защото вярва в европейската солидарност и европейските правила.
- Премиерът обяви, че руската ваксина Спутник ще бъде одобрена най-рано през юни. Какво е мнението ви по тази тема, която изглежда вълнува и част от сънародниците ни?
- В тази система на предпазване и ваксинация и управление на Ковид –кризата не трябва да има политика. Нужно е да има научни доказателства, от които да се ръководим и ние, и ЕС.
Лично аз смятам, че трябва бюрократичният апарат на ЕМА да се задейства и ако няма да я одобрява, да каже по-рано. Защо трябва да чакаме толкова време? Доколкото знам тази ваксина си използва в над 30 държави по света. Иска ми се да вярвам, че ще има по-малко политика в целия този процес и повече разум и наука.
-Какви са наблюденията ви след подновяването на ваксинацията – като че ли опашките не са толкова големи, каквито бяха преди временното прекратяване на имунизацията?
- Няма такъв голям наплив, както при старта на масовата ваксинация. Доверието на хората се изгуби, както вече казах. Отново сме на нивото на началото от преди няколко месеца, когато трябваше стъпка по стъпка да убеждаваме в безопасността и важността хората да се ваксинират. Сега ако не в началото, то се върнахме поне в средата.
- Ако все пак обещанията за доставка на по-големи количества се спазят, ще успеем ли скоро да постигнем желания колективен имунинет.
- Ако у нас има достатъчно ваксини, могат да се поставят по между 50 000 – 60 000 дози дневно при желание от страна на населението. Това означава, че в рамките на месец можем да ваксинираме поне 1,5 млн. души. Ако допуснем, че ще има още толкова преболедували, а към момента имаме около 300 000 ваксинирани, ние практически ще преминем бариерата от 50-60%, които имат имунитет срещу коронавируса. Практиката показва, че държави като Великобритания и Израел, които го постигнаха, заболяваемостта при тях е по-ниска.
- От около седмица с в поредния частичен локдаун. Рано ли е да говорим за някакъв ефект от него?
- Рано е . Ясно е , че ефект от тези мерки може да се очаква минимум след 2 седмици. Аз смятам, че винаги има някакъв ефект. Въпросът е доколко е значим този ефект не само у нас, а в цяла Европа. Като че ли опитът от последната година показва, че европейските общества не са толкова дисциплинирани и затова ограниченията, които се налагат нямат същия ефект, какъвто някои други държави в Азия, да речем. Там приложението на същите ограничителни мерки има много по-голям ефект, отколкото при нас в България и в Европа.
-Защо е така?
- Ние живеем в съвсем друго либерално общество. При нас има други ценностни системи. Отдавна не подчинени на общите заповеди и догми. Нашите общества се изграждат на принципа на свободните личности, които трябва да осъзнаят нещо, за да го задействат единно и да работят в една посока.
За съжаление стана ясно, че въпреки голямата информационна кампания, наличието на огромен поток от дезинформация и фалшиви новини, унищожава до голяма степен или намалява ефекта от прилаганите мерки.
-Очаквате ли локдаунът да бъде удължен?
- Ако следваме логиката на досегашните решения, които взима Щабът, най-вероятно ще бъде удължен. От друга стана пък, ако не удължен е интересно на какво ще се базира. Очакванията до няколко дни не са за рязко спадане на заболяваемостта.