САМО В ПИК! Шефът на "Галъп" Първан Симеонов с горещ коментар какви рискове крие за ЕС срещата Путин-Тръмп и за бъдещето на България в очакваното световно разединение
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Срещата между Владимир Путин и Доналд Тръмп предизвика много по-големи от очакваните скандали и продължава да бъде една от основните теми в световните медии. Най-големите негативи обра американският президент заради изявлението си, че вярва на руския си колега, че няма намеса на Русия в изборите в САЩ. Американските и британските медии изригнаха срещу Тръмп. Политиците в Щатите също се обединиха в негативните си коментари срещу него. Притиснат от огромния натиск, Тръмп обяви, чене е бил разбран правилно и че Путин е отговорен за руската намеса в изборите.
Ще има ли разведряване в отношенията между САЩ и Русия след срещата на двамата президенти, при такъв сценарий има ли бъдеще за Европейския съюз, каква е ролята на България в цялата тази световна политическа игра - за коментар потърсихме изпълнителния директор на "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Можем ли да очакваме разведряване на отношенията между САЩ и Русия след срещата между Путин и Тръмп, г-н Симеонов?
- Може би донякъде. Времето ще покаже. След срещата още по-ясно е очертана тактиката на Тръмп. Ясен е политическият му стил. Тръмп става все по-познаваем.
- Какво имате предвид? Републиканци и демократи в САЩ скочиха срещу него и го нарекоха "кученцето на Путин"...
- Има леко раздвоена политика в САЩ. И това е по-големият проблем на страната. Доскоро мислехме, че Тръмп няма политика. Но той си има - няма значение дали тя е бизнес политика, или друга. Тръмп се обръща изцяло към САЩ. Досега Щатите провеждаха политика в стил "на света да му е добре". Тръмп гледа на САЩ да им е добре. Вече е ясно той какво прави - не вярва на съюзници и се обявява за сваляне на лицемерието. Ясно следва програмата и обещанията си. Вероятно мисли за преизбирането си за втори президентски мандат. За всички нас времената ще стават все по-интересни.
- Сякаш се оформят два блока - от една страна Русия и САЩ, от друга - ЕС. Едва ли евролидерите са останали във възторг от срещата между Тръмп и Путин?!
- Драмата тук е дали ЕС ще има отговор на всичко случващо се. Евросъюзът е необходимо да осъзнае, че трябва да има единен глас в света. Би било жалко, ако не съумее да го направи. Защото ще се парализира. За първи път ЕС е толкова разделен. Полша и други страни ще се радват на еднолично партньорство със САЩ.
- Да ви разбирам ли, че очаквате разпад на ЕС?
- Залогът е прекалено голям. Чак за разпад едва ли можем да говорим. Но ступор, национално самозатваряне на някои държави може да се очакват. По-скоро съюзът ще се върне към неамбициозния си вид на икономическо пространство. Няма да бъде политически съюз.
- Как ви си струва тезата за руската намеса в изборите на САЩ?
- Въпросът е не дали е влияла Русия, а дали е повлияла. То дори в България е трудно да се повлияе. Та какво остава за САЩ. По-важният въпрос е, че в Щатите има милиони хора, които харесват Тръмп. И те го избраха за президент. Най-лесно е да се оправдаваш с външна намеса. Руското влияние е по-елементарното оправдание. Просто изборът на Тръмп е вкусът на американците.
- Русия се превърна в необходимия виновник. Всичко лошо в света се приписва на Москва?!
- Политиката върви към либералния полюс. Съвременният човек е консуматор, той иска да пазарува, а не да воюва. Путин, Орбан, Тръмп и Ердоган са политици, които искат тук и сега да е хубаво. Те разчитат на сигурните неща - на семейството, на Бог...
- Как ще се развият отношенията между САЩ и Русия?
- Като между САЩ и Северна Корея. Ескалация, ескалация, ескалация, среща между лидерите и деескалация.
- Кой беше по-добре подготвен за тази среща?
- Путин излезе по-добре от нея. Ако поведението на Тръмп се възприема в родината му като предателско и той успее да го преодолее, за него ще бъде успех. Той можа да пребори много негативи от началото на мандата си.
- В цялата тази сложна световна политическа ситуация какво е мястото и бъдещето на България?
- САЩ се оттегля от ключови елементи в света. А Европа и такива като нас малки страни ще трябва да се научим сами да се справяме. Досега се видя, че е трудно. Европейските общества са изнежени. Една опасност като мигрантите ни накара да изтръпнем от страх. Българите съзнаваме, може би защото сме гърмяни зайци, че трябва да сме добре с всички. На някои може да изглежда това като снишаване, но за други това е мъдра политика. Като общество правим маратонско бягане. Но точно на такива като нас, които бързат бавно, накрая им излизат сметките.