САМО В ПИК TV: Александър Йорданов: Домъчня ми за българските шофьори, затова подкрепих плана "Макрон" (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бившият председател на Народното събрание и бивш посланик на България Александър Йорданов проговори ексклузивно пред ПИК ТV преди влизането му в евролистата на ГЕРБ.
Защо СДС избра него за свой представител в съюза си с управляващите? Как ще помири позициите си по плана "Макрон" с Бойко Борисов и останалите евродепутати? Промени ли мнението се за премиера? Защо смята Русия за най-големия враг на България?Какво събира и разделя ГЕРБ и СДС?
"Началото при мен започна с падането на Берлинската стена, дори малко по-рано с една знаменита реч на американският президент Роналд Рейгън", заяви Александър Йорданов на въпрос за първите му стъпки в политическата кариера.
"Тогава за мен стана ясно, че комунизмът като режим е неудържим и рано или късно промяната ще се случи. След това започна и промяната в България. На мен никой не ми каза да се включа, това беше моето съзнание", обясни кандидатът за евродепутат.
"Проблемът в началото беше, че всеки, който малко се мисли за лидер или носи лидерски качества, бе решил да води партия, да възстанови или да създаде. В един момент срещу нас застана една огромна комунистическа партия, а ние бяхме разделени на около 20 демократични парчета, както и сега", припомни бившият председател на Народното събрание.
"Тогава решихме да се обединим. Не успяхме веднага да спечелим изборите за Велико Народно събрание. Тогава решихме да действаме по-радикално, за да кажем, че нещо не е наред в Конституцията. Тази наша конституция заложи капани в промяната. От втория път, за 36-то Народно събрание, успяхме", обясни бившият ни посланик.
"Аз изразих многократно мнението си за две неща - за необходимостта от обединение на демократичната общност. Настоявах за това нещо, дори правих инициативи да се разговаря с партиите, за да се обединят, че това е необходимо, защото вече 20 години старата десница не може да победи нито веднъж БСП. Оставете това, тя не може да победи никого, дори изпадна от парламента. Когато това се случи, бях бесен", разкри Александър Йорданов.
"Христо Иванов ни покани да ни попита преди парламентарните избори какво мислим за десницата и според нас как трябва да се явим на изборите. Всички се опитахме да го обединим, че е необходимо да обединят сили десните парти. На мен ми отговори" "Г-н Йорданов, от вашата гледна точка сте прави, но аз правя проект, който е дългосрочен." Тогава му казах, че вече 20 години от моя живот съм бил в опозиция и сега трябва да чакам още не знам колко, за да може десницата да спечели избори. Казах му тогава, ако може да уредят този въпрос по-рано", сподели той.
"Започнаха да ми се обаждат структури от страната на СДС, за да ме канят за евролистата. След 60 години човек си задава много въпроси. Партията ни е закъсала. Първоначално исках да помогна, като си мислех, че трябва да изнасям някъде реч. Работата се оказа по-сериозна. Обади се Румен Христов и ми каза, че има виждане да участвам с други колеги на евроизборите. Каза ми, че има процедура с "Да, България" за съвместно явяване на изборите. Стана така, че отидох на един национален съвет, на който бях изумен", добави бившият председател на Народното събрание.
"Имаше написани критерии, които СДС, трябваше да изпълни, за да бъде в този демократичен съюз на "Да, България". Останах изумен от начина, по който бяха написани. Получи се нещо много странно. Там научих, че СДС е предложил нещо нормално - да се проведат вътрешни избори на цялата демократична общност. Второ СДС предлагаше, ако може 3 място в тази листа. Третото, което предлагаше СДС, е името на партията да бъде изписано в този съюз Общност на демократична България. Всичките ни предложения бяха отхвърлени", каза още Йорданов.
"Тогава стана ясно, че хората са много разочаровани и им казах, че няма да ги предам. След това Владимир Кисьов и Румен Христов отидоха на среща с ГЕРБ и те постигнаха това споразумение. Чух, че са подписали споразумение за общо явяване на изборите", коментира кандидатът за евродепутат в листата на ГЕРБ.
"Няма нищо тайно и скрито. Не съм се срещал с Цветанов и Борисов. Румен Христов ми се обади и ми каза, че обсъждат моята кандидатура. Това беше", добави той.
"Има натиск срещу мен от непочтени хора, от хора, които лъжат и искат да съсипят демократичната общност. Те искат да подарят европейска победа на Българската социалистическа партия. Виждам как странно съвпадат позициите на хора от БСП с такива на Демократична България. Очевидно е, че БСП се е запътила към властта. Меракът е много голям", увери бившият ни посланик.
"Разбирам Румен Радев, който подава ръка на БСП, все пак те са го избрали, но не разбирам защо хората от Демократичната общност правят така, че БСП да спечели европейските избори", заяви Александър Йорданов.
"Аз ще защитавам позициите на СДС в тази демократична структура, в която отивам. Ако евентуално СДС има искания към мен или ми постави конкретни задачи, аз ще се опитам да убедя колегите си и смятам, че ще бъдем съмишленици. Например с Андрей Ковачев ще бъдем съмишленици каква Република Северна Македония трябва да приемем в Европейския съюз", обясни кандидат-евродепутатът.
"Бойко Борисов стана модно да бъде критикуван. Аз не правя изключение от тази мода. Когато го критикувах, това не беше критика на пазара, а сериозна такава с оглед определени действия на правителството и неговите министри. Никога не бих си позволил да коментирам неговото поведение в партията", обясни той.
"Борисов успява 10 години да държи встрани от властта БСП. Той успя да направи това, което ние мечтаехме да направим през 1987 година", категоричен е бившият ни посланик.
"Аз имам положително мнение за Цветан Цветанов. Споделям определени евроатлантически идеи и смятам, че НАТО дава тази сигурност, която е необходима на България. Наблюдавах действията на Цветанов не толкова като партиен функционер, а като човек, който много ясно поддържа евроатлантическата линия на България. Имам съмнения, че всичко което му се случи, идва от противници на евроатлантическите идеи", изрази хипотеза Йорданов.
"Планът "Макрон", когато се появи за първи път, той след това претърпя много промени, а аз съм склонен винаги да подавам ръка на по-бедния. Когато за първи път чух за този проблем, мен ми домъчня за самите шофьори. След това започнах да преосмислям този пакт и сега бих подал ръка на Андрей Ковачев в този случай", обясни кандидатът за евровота в листата на ГЕРБ и СДС.
На въпрос за позицията му по повод терориста от Нова Зеландия, в която бившият ни посланик смята, че може би е подкован идейно у нас, Йорданов обяви: "Той може да тръгне по този маршрут и да направи този преход или само ако е изключително интелигентен и е чел български книги, или тук в България го е водил някой българин и има контакти у нас. Затова и изразих позицията си, но не приемам моя профил във Фейсбук за последна инстанция", каза още той.
На въпрос би ли подкрепил санкциите срещу Русия, кандидат-евродепутатът заяви: "Не очаквайте от мен да съм специалист по всичко. Няма официална позиция за санкциите срещу Русия. Чисто теоретично ние трябва да имаме алтернативни доставки и пътища за гориво за нашата страна. Не трябва да се превръщаме в хора, които са ампутирали чувството си за солидарност - говоря за Украйна", сподели бившият председател на Народното събрание.
"Да се откажа от тази надпревара и да помогна на БСП? Всеки глас за мен е глас срещу БСП. Десницата ще има повече евродепутати в парламента. Това искам да помогна. Ако гражданите не искат, да не гласуват за мен. Чувствам дълг към СДС. Целта ми е да помогна България да има повече евродепутати в ЕНП", категоричен е Йорданов, който сподели, че смята, че ще издържи по време на предизборната битка.