САМО В ПИК TV: Антоанета Христова и Коритаров с парещи разкрития за лабораторната мишка Румен Радев, трусовете във властта и опитите на улицата да я свали (ОБНОВЕНА/СНИМКИ)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След оставката на вицепремиера Валери Симеонов, сблъсъците в коалицията на Обединените патриоти, скандалите сред протестиращите майки, разкритията за участие на криминогенният контингент в организирането на протестите и опитите на улицата да свали властта, политическият психолог проф. Антоанета Христова и журналистът Георги Коритаров вдигат завесата на задкулисието и правят прогнози за бъдещето на управлението.
"Със създаването на това правителство наблюдавахме цяла зима и цяло лято поведението на БСП като типичина опозиционна сила, да прави един типично опозиционен похват - да прави скандал след скандал. След като това нещо видяхме, че не променя структурата на обществената оценка, трябваше да се задейства един сложен механизъм и се появи "Визия за България". Грешката на БСП беше, че те тръгнаха да убеждават собствените си избиратели колко е хубава визията", започна проф. Христова.
"Изправихме се пред една ситуация, в коята на фона на проблемите в БСП и вътрешнопартийните проблеми, се наслагва една активност на правителството с акциите на спецпрекуратурата. Доколко съдебната система ще бъде адекватна, в момента те са поставени в една тежка ситуация и поради това са мотивирани за реванш", продължи темата с червената партия тя.
"Бих направил анализ на лозунгите, които се издигат от протестиращите. Това, което издигат тези хора като призиви, независимо от количеството - дали са три хиляди, аз определям като едно ехо от ранния популизъм на ранния преход. Няколко поколения стари политици убеждаваха хората, че влизането в НАТО и ЕС ще доведе до благосъстояние. Никой не говореше, единствено Иван Костов го каза на една среща в Словакия, че членството на България в ЦЕФТА ще бъде тренировка затова как ще се държи България в бизмилостната конкурентност на ЕС. Хората казват, че иска смяна на системата? Каква точно смяна искат? Човек, който е от улицата не би направил разликата между система и модел. А какво значи народът срещу партиите? Това е страшно, навдига се вълна от популизъм", заяви от своя страна другият гост в студиото на ПИК TV.
Коритаров призова да се направи нов прочит на тезите на прехода, който у нас продължава вече 30 години.
"Тази оставка намали малко напрежението. Когато един политик направи гаф, трябва да има норма, мяра, това един политик не може да си го позволи, защото той къса връзката със своите избиратели. При такова положение има здрав смисъл да се иска оставката на човека, сбъркал по този начин. Това даваше аргументи. Всички хора вече загубиха един аргумент за протест", коментира Христова оставката на вицепремиера Валери Симеонов.
"Ако имате един опонент или враг заради сблъсък на интереси, няма ли да се опитате да се възползвате от ситуацията, в която беше изпаднал Валери Симеонов, Кирил Домусчиев беше зад него. Би могло да е намерена формула за една много остра демонстрация. Като вицепремиер Симеонов не беше ли поставен между три дунапрена? Единият дунапрен е Волен Сидеров, другият Красимир Каракачанов, третият е ГЕРБ", каза по същата тема журналистът.
По думите на Коритаров, оставката на Валери Симеонов би могла да бъде приета, че по този начин той си създава пространство за действия за предстоящите европейски избори, защото съществува възможността "Обединени патриоти" да не се явят заедно на тях. "Защо Волен Сидеров иска и оставката на Каракачанов? Оставка на Каракачанов ще разклати сериозно кабинета", отчете той и допълни, че протестите целят именно това - дестабилизаране на кабинета.
"Мога да опиша видимото към което нямаме съмнения, че е така. ДПС имаше сериозен проблем с Лютви Местан, но това вече отмина, част от избирателите им са се върнали. Какво прави една политическа сила, която е била дълги години в управлението? Трябва да се върне в играта. В момента една част от процеса на стабилизация, червената нишка винаги е била патриотите и при положение, че те са част от играта, тук прозира един очеваден предтекст за дестабилизация", заяви Антоанета Христова.
"Местан се опитваше с едни стъпки да откъсва ДПС от една предполагаема зависимост от извън български интереси. Първата пресконференция веднага след изборите той каза нещо ключово - за прекия енергиен пакет и "Южен поток". Кулминацията беше, когато беше гласувана декларацията за сваления руски самолет, която беше в духа на атлантизма и атлантическата солидарност", коментира темата с ДПС и сянката на партията в трусовете в държавата от последните дни и седмици Коритаров. "ДПС е обречено да играе ролята на перметуум мобиле на опозиционна партия", заключи той. По думите му, ДПС към момента не е в състояние и позиция за коалиция между движението и ГЕРБ или БСП.
"Иво Христов имаше интервю, в което каза, че министър-председателят не е разбрал поканата на Румен Радев. Ако той се е объркал и разбрал въпроса и след това неговият началник на кабинета казва това и това взривява показва, че президентът не е лидер на процеса. Може да бъде разбрано това да се види, че в момента няма партия, която да привлече опозиционния вот. Посланието на 9 ноември, което даде надежда на някои хора, че той ще се появи като лидер на протестите навън, след това отдръпването и, че нищо не се случва, наблюдавах, че социалните мрежи кипяха, там са недоволните, там те виждат тезите. В един момент стигна дотам, че хем тръгва, хем нетръгва. Моят въпрос е дали няма да се натрупат прекалено много грешки", анализира проф. Христова поведението на президента Румен Радев.
"Каузата за президенстка република е тотално обречена. Това не се радва на обществена популярност. Ако президентът беше субект на своята мисъл би си давал сметка, че периметърът на тази инстутиция да играе каквато и да е роля, да чертае стратегии, няма как да се получи, защото това е представителна институция. Няма да бъде направен опит за създаването на нова президентска партия, той е лабораторна мишка за експерименти на неговите съветници", допълни по темата Георги Коритаров.
"Те правят един експеримент, искат да проверят дали Бойко Борисов прилича на Доналд Тръмп и няма да им вземе акредитациите. Или се заиграват с рейтинг или е нещо непочтено и дълбоко. Те подменят фактите", коментира той начина на отразяването на протестите от страна на трите национални телевизии.
"Хора, не за всичко са виновни управляващите. Всяка гилдия трябва да се справи със собствените си правила и норми на поведение. Ако медиите нямат разписани правила, хората стават жертви на медиите", завърши гостуването си проф. Христова