САМО В ПИК TV: Депутатът от ГЕРБ Красимир Ципов разнищи изборните претенции на Румен Радев и маргиналните партии: Нямаме намерение да обсъждаме вариант за гласуване по пощата (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Депутатът от ГЕРБ Красимир Ципов разнищи изборните претенции на обитателя на президентството Румен Радев и идеята му да насрочи парламентарните избори навръх католическия Великден 4 април.
Защо Радев се отметна от първоначално обявената от него дата 28 март? Каква беше целта на консултациите му с политически сили и държавни и обществени структури, които се съгласиха с тази дата, но той я отложи с една седмица? Как българите в чужбина биха могли да гласуват по пощата на големия религиозен празник в католическите държави, освен с пощенски гълъби?
Защо ГЕРБ заяви, че няма да предложи и да подкрепи промени в Изборния кодекс? Каква работа ще свърши парламентът до изтичането на мандата му на 26 март и кога депутатите ще прекратят заседанията си заради предизборната кампания, която трае един месец?
"Този въпрос го отправете към него и хората, които са го посъветвали да обяви датата. Незнайно как реши да направи консултации най-вече с извънпарламентарни политически субекти и изненадващо вчера обяви 4 април. Тук трябваше добре да поразсъждава, че това е празничен ден в католическия свят. Много интересен би бил отзвукът на българите, които живеят в Европа и по света", коментира Ципов датата 4 април.
"Ние подготвохме промени в Закона за извънредното положение, които засягат българските граждани в чужбина и възможността им да гласуват. Другото, което предвиждаме, е първо - да се признае валидността на изтичащите документи за самоличност, от друга страна - да има възможност МВнР да създава секции тогава, когато се създаде възмност за създаване на секции в чужбина", допълни Ципов относно промените, които се предвижда да се направят.
Той обясни, че хората, които са под карантина или са контактни лица и са по домовете си, ще могат да гласуват с подвижни секции. В болниците пък имало възможност да се разкрият две секции - едната в ковид-отделенията, а другата за другите болни. Ципов уточни, че промените са внесени в деловодството на парламента днес.
"Нямаме намерение да обсъждаме вариант за гласуване по пощата. Най-малко идеята за организация за гласуване по пощата на българите в чужбина, трябва да се съобрази с обстановката в дадените страни. Малко вероятно е всички компетентни органи да създадат такава организация, че да се изпълни това. Ние нямаме традиция за гласуване по пощата и организация на един такъв тип гласуване, може да постави под съмнение гласуването на гражданите и със сигурност ще тръгнат внушения за манипулации", посече Ципов мераците на Радев и ДеБъ за гласуване по пощата, за каквото настоят в хор.
"Това е възможно да се обмисли, но след като се мине през начален експеримент така, както се процедира с машинното гласуване", остави все пак вратичка депутатът.
"Чухме доста спекулации по темата дали е възможно машината да изкара документ, без да се броят т.нар. разписки. Вече има създадени ясни практики как би могло да се случи броенето на гласовете, но трябва да се съобразяваме с обстановката и решихме да дадем възможност на гражданите да гласуват по два начина", изтъкна той.
"Нормалната логика беше да се потърси друга дата след тези консултации. Стана дума за по-късни дати. Тук отговорът трябва да бъде даден от самия президент и неговите съветници, които са го посъветвали да насрочи тази дата", отново коментира депутатът датата 4 април, насрочена от Радев за изборите.
"Негово право е да определи датата и дали ще я определи след консултации или без консултации. Лично не видях никаква логика в едни такива действия и защо избира едни политически субекти, които традиционно присъстват в политическото пространство. Резултатът обаче ще повдигне още повече въпроси с посочването на датата", акцентира Красимир Ципов.
"Тези избори и тази предизобрна кампания няма да се различават по нищо. Въпросът е да се съберат доказателства", отсече Красимир Ципов.
"Амбицията на ГЕРБ винаги е била да спечели изборите и да постигне консенсус с останалите политически субекти. Смятам, че ще успеем да постигнем такъв резултат, който да ни позволи да ни позволи ние да определим следващото управление", завърши той.