САМО В ПИК TV! Политологът Георги Киряков за безводието в Перник: Борисов прави всичко по силите си за решаването на кризата (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Политологът Георги Киряков разкри кой ще изгърми по веригата около водната криза в Перник и отговори на въпроса виси ли на косъм управляващата коалиция след ареста на бившия екоминистър Нено Димов от квотата на ВМРО и гневните изявления на лидера на партията и вицепремиер Красимир Каракачанов.
Защо политиците онемяха покрай мегаакцията на прокуратурата в Перник и министерството на околната среда и водите? В каква спирала влиза управлението на държавата на старта на новата година и новия политически сезон на 15 януари? Ще намери ли съюзници Корнелия Нинова за вота на недоверие заради безводието, който смята да внесе на 20 януари?
"Не са ясни причините за самата водна криза, а това, което излиза от правителството, не решава проблемът. Няма никаква яснота кой е виновен и носи отговорността и кога е започнала да назрява тази водна криза", заяви гостът ни. Той коментира, че излизащата до момента информация, е оскъдна и идва на капки.
"Неглижирана е важната дейност по поддръжката на язовирите. Язовир "Студена" е за областен град, не за някое село с трима-четирима души, а става въпрос за 90-100 000 души", изтъкна Киряков.
"Министърът трябва да има доверие на хората надолу. Ако той е подписвал документ, предоверил се е на едни хора. Възниква въпросът и защо само срещу него са повдигнати обвинения и е арестуван. Има и политически лица, има политически кабинет, заместник-министри. Да, вероятно се е предоверил, има някаква липса на следене на важните събития, предупреждавали са го вероятно, прекалено самочувствие или се е самозабравил - станал е министър, хората не са му проблем. Остава въпросът, защо бившата областна управителка не е подведена по отговорност, директорът на ВиК - не е подведен под отговорност. Търси се изкупителна жертва на много високо ново, има търсене на пиар ефект", продължи темата Георги Киряков.
Той отбеляза, че мъртвият обем на язовира е достигнат и се възмути, че синдикатите са излезли с искане да се подаде вода на "Стомана", а такава реално няма. "Защо не са си направили труда през тези години, имало е сигнали за дългосрочни проблеми, още от 2003 г., защо не са си намерили алтернативни водоизточници. Не им се дават пари от печалбата", допълни политологът.
"Пораждат се причини, че ще има с управлението на страната, ако този проблем не бъде решен до месец март", предупреди политологът.
"Ясно, че ще се смени министърът и ще бъде от квотата на ВМРО, дали ще може да се справи с този проблем? Какво точно свърши новата социална министърка? Той и предишният си разговаряше. И сега ли ще се случва същото - ще се назначи нов министър и проблемите в Перник и другите места, ще си седят същите. Ще се чака март месец, чакаме да се стопят снеговете. По-нагоре означава, премиерът да понесе отговорността. Вероятно ВМРО и НФСБ няма да искат да свалят правителството, ДПС с половин или цяла уста, ще продължат да подкрепят правителството", анализира Киряков.
Той предупреди, че ако не се намери решение на кризата с водата, неприятностите ще ги понесе премиерът Бойко Борисов.
"С какво ще се реши кризата, като падне правителството? Те са мотивирани да решат тази криза и Бойко Борисов да има четвърти мандат. Ще дойде служебен кабинет и вода пак няма да има. Има сериозни рискове пред двете партии, ВМРО и ГЕРБ. Тази криза вече предизвика политически трус. Вкарването в ареста, оставка, без коалиционен съвет, празнична обстановка, ще видим какво точно ще си кажат на този коалиционен съвет. Дали ще направят правилна оценка на кризисната ситуация, дали ще решат частично кризата, да сложат тръбите и да чакат дъжда", продължи темата с отношенията в коалицията гостът в студиото на ПИК TV.
"На ниво участници в Перник, които текат, аз съм склонен да мисля, че има такъв сценарий. При кризата с тока беше пак едно от лицата, този синдикат "Промяна" не функционира. Има основание да се смята, че има някаква форма на редене на пъзели. Потенциалът им е слаб, хората го познават, това лице, не искам да му споменавам името, ясен е. Кризата е породена, такава е, от неумения да се управлява такъв важен сектор, отговорността е на правителството", заяви той дали няма сценарий за сваляне на правителството като през зимата на 2013 г..
"Той се е изчерпал, защото се иска този вот от БСП. Практиката е, че БСП в такива ситуации, да се възползва електорално. Хвърлят обвинения и лично персонално към Борисов. В известен смисъл е безсмислено. Ще става в парламента, към който гражданите нямат доверие, а парламентарната трибуна ще се използва за хвърляне на обвинения. Вот на недоверие няма да напълни язовир "Студена". Избори се печелят с хора. Борисов досега прави всичко, което е по силите му и зависи от него, той го прави. Проблемът е, защо досега не беше предприел действията за предотвратяването на тази криза. Вероятно премиерът е знаел, че има проблем по някакви странични канали", каза Киряков за вота на недоверие на БСП, които яхнаха водната криза в Перник.
"Няма партия в България, която да знае точно колко членове има. Демокрацията в партиите е с обратен ефект. Партийните структури имат нужда от дисциплина и йерархичност. Вероятно има някаква членска маса, тя трябва месец преди изборите, а каже колко членове има, колко хора имат право на глас. Ако се разбере в деня на изборите или предишния ден, гаранция има манипулация. Никой не знае някой местен деребей от БСП на колко хора е плащал членския внос. Партиите не могат да си признаят, че членовете им не плащат членски внос, защото ще излезе, че тези членове не са активни. Представете си, че една партия докладва, че членската й маса, са намалели със 100 000 души. Има дълбока демотивация сред членовете на БСП да участват в партийния живот и не си плащат членския вност. Трябва да се докладва точно колко членска маса имат, БСП се хвалеше, че има най-голямата членска маса, а ще се окаже, че имат 70 000 или 30 000", заяви Киряков по повод на предстоящия избор на нов председател на БСП.
"Иран имат ракети с обсег 2000 км., които могат да достигнат България, за тях ние сме някаква цел. От гледна точка на турски и балкански поток имахме реакция, че не се одобрява този поток. Европа има сметка от "Северен поток", допълни той. "Турция е проблематичен член на НАТО, а Гърция, като типични елини, си играе външната политика повече от добре. Гърция се превръща в стратегически партньор на НАТО", вметна Киряков.
"Инвестиции в България ще продължи да има", предрече той.
"Това е стратегически ход, в тази ситуация няма нужда да буташ своя враг. Агресията срещу падащ враг, ще се сметне за агресия. Рано е да се каже и трудно да се прецени. От 2007 г. Борисов е доказал, че колкото по-слаб се вижда на тези негови врагове, той е толкова по-силен. Има инстинкти, много здрав инстинкт за оцеляване, знае как да реагира в определени моменти, за да не бъде смъртно ранен, но тази криза, водната криза, може да се окаже фатална за него, ако се разпространи кризата и в Бургас, Варна, Сливен. Ако тази тенденция на зацикляне на кризата продължи и много вероятно при частично справяне с кризата в Перник, Борисов да реши, че може да разпусне кабинета. 50:50 е вероятността за предсрочни избори", завърши Георги Киряков.