САМО В ПИК TV: Проф. Антоанета Христова с разбиващи разкрития за скандалното обръщение на Румен Радев (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Политическият психолог проф. Антоанета Христова разкри мотивацията и целите на скандалното обръщение на президента Румен Радев и истинския му адресат. Какво цели държавният глава и защо в поведението и думите му се припознават хора като Корнелия Нинова, Мая Манолова и Костадин Костадинов, по-известен като Костя Копейкин?
"Ако трябва да кажа какво се случва, ми идват доста крайни определения - война, криза на институциите, опит за бламиране на Конституцията", заяви проф. Христова по повод обръщението на Румен Радев, с което обяви, че сваля доверието си от правителството.
"Възможността на президента е да критикува и да говори. Правото му е да балансира. Когато имаме проблем с опозицията, когато тя е в криза и няма лидерско припознаване, тогава е необходимо някой друг да влезе в опозиционните обувки. Президентът Радев реши да е той", коментира тя.
"Инженерната мисъл в политиката страда от некадърност в последно време. И тук е допусната грешка", категоричен е политическият психолог.
"Винаги Румен Радев е бил в нападателна позиция. Неговата нападателност винаги е била първа. Имаме много ясна позиция в сфера на лидиране на обществено мнение, която е срещу ГЕРБ и срещу управленския мандат, представящо се за лидер на една група, която се счита за провалени личности", добави тя.
"Тук имаме един тип хора, които са загубили. Този тип хора припознава лидерството на Румен Радев. Прибавяме, че той държи една подкрепа, която се руинира, но незабележимо малко до този момент", анализира политическият психолог. По думите й това му дава рейтинг. "Самочувствието на база рейтинг е много лъжовно", категорична е проф. Христова.
Според нея Румен Радев има голямо его, което си личи. "Въпросът е това его да не се защитава повече от националния интерес. Стигаме до този момент, в който се навързват няколко събития - имаме шпионски скандал, имаме изказване на Херо Мустафа, имаме атака на прокуратурата във вид на питане. Казусът е морален, но не може това да е истинската причина за питането. Тези внушение, а и може би други неща, които той знае а ние не, изглежда да са повдигнали стреса в него и тъй като той има много бърза реакция в атака, започна да стреля. Той реши да стреля в ситуация, преди да не може вече да я управлява. Той има бърза рефлексия, защита чрез атака, посочване на врага, който враг ще бъде посочен утре като причина за последващи атаки срещу него" обясни експертът.
"Не съм съгласна с понятията, които той използва. Нямаме достатъчно акумулирани фактори, за да кажем, че имаме криза в управлението. Говори за погазване на морала, а хората искат от него отговори", отсече тя.
"В момента имаме личност като Гешев с едни умения, с които не могат да се похвалят много хора, с бърза реакция и рефлексия. Той пасва много добре като психологически профил. Вчера каза, че ние загряваме. Виждаме, че е отворен към бърза реакция. Плаши ни понякога, защото има неща, които не разбираме. Строг е обаче ние искахме това. За да направиш такова нещо, трябва да имаш такива качества. Друг не би го направил. За да го направиш това, трябва да стегнеш юмрука. Затова понятието "настъпление срещу гражданските свободи" от страна на Румен Радев ми е малко странно", разкри политическият психолог.
"Не можеш да говориш за разпад на държавността и порочна власт. Цялото му изказване беше изключително неекспертно подготвено. Изказване, което раздели хората. Хората, които са на неговата страна, застават зад него. Има обаче една огромна група хора, която иска веднага импийчмънт. Има и трета група хора, която е най-голямата, която иска всичко да става плавно, да няма революции. Изводът от тази картина е, че изказването му е ненавременно и неподготвено", каза още проф. Антоанета Христова.
По думите й съветниците на държавния глава са изключително некомпетентни.
"Има много неизвестни. Какво тя ще каже, за съжаление, ще окаже огромен ефект върху нас. Ако тя представи доказателства, може да има последствия. Това в някаква степен е морален акт, който ще окаже вътрешна турбуленция", допълни експертът.
"Моето мнение е, че Румен Радев издържа около една седмица във висока степен на неопределеност. Реши да реагира след седмица. Натрупването на напрежението беше в рамките на една седмица. Той реши, че закъснява и е време да реагира. Няма някаква аналогия. 4 февруари е символ на диалогичността, а президентът сложи край на диалогичността със своето обръщение", поясни тя.
"На Румен Радев може да му поникнат криле и да вземе една по-силна позиция. Всичко зависи от това какво ще излезе. Това е първият вариант, ако нищо не излезе. Но ако излезе нещо, твърде вероятно е да се отиде към процедура на импийчмънт. Всичко зависи как ще реагира парламентът и какви доказателства е събрала прокуратурата", анализира политическият психолог.