САМО В ПИК TV! Проф. Чорбанов: Хаосът с електронните рецепти може да се нарече с още "доста лоши думи". Борисов, Пеевски и Петков не трябва да предлагат промени в лекарствената политика (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За съжаление от много места се получават оплаквания. Явно системата не е отработена достатъчно добре и ще трябва да мине време,з а да сработи както трябва. Това заяви пред камерата на ПИК TV депутатът от ИТН Андрей Чорбанов, коментирайки хаоса с електронните рецепти.
"Естествено, че е хубаво да има контрол върху изписването на лекарствените средства, но пък от друга страна трябва да се взимат и другите европейски примери. Факт е, че в повечето европейски държави не е така - няма само електронни рецепти. Така че би следвало да наблюдаваме добрите политики и добрите примери", отбеляза той.
Чорбанов заяви, че при отказ да бъде изпълнена рецепта с животоспасяващо лекарство, "всеки гражданин ще намери начин да си го набави по друг път". "Защото тука не става въпрос за някаква луксозна стока като обувки или парфюм, става дума за нещо, което действително е свързано със здравето. Не мисля, че има български гражданин, който няма да потърси друго решение. Факт е, че хиляди хора пътуват до Турция и Гърция да купуват лекарствени средства, липсващи на нашия пазар, е достатъчно показателен как нашите сънародници намират начин да се справят с проблеми от такъв характер".
Андрей Чорбанов допълни, че подобно отношение към хората "може да се нарече с доста лоши думи" и допълни, че освен хаоса с изписването на лекарства има и друг огромен проблем - липсват аптеки в много населени места.
Запитан как може да се реши лекарственият проблем, Чорбанов заяви: "Смятам, че не е проблем да бъдат дублирани електронните рецепти с хартиени такива, особено за места. От друга страна проблемът с лекарствата трябва да се реши законово. Това е недопускането на тези 65%, които дават възможност складовите наличности да не бъдат проследявани и да има реекспорт. Малка промяна в закона би довела до много по-голям контрол на реалните складови наличности на всички лекарства, които се внасят у нас. Що се отнася до липсата на снабдяване с лекарства в малките населени места, ние сме внесли проектозакон преди месец, позволяващ да се минава със специализирани автомобили дори до малки села, в които живеят възрастни хора".
Като член на здравната комисия в парламента Чорбанов изтъкна, че не политици като Бойко Борисов, Делян Пеевски или Кирил Петков трябва да предлагат промени в лекарствената политика: "Мястото за внасяне на предложения е в комисията. Аз лично не провеждам разговори с лидери на партии".