САМО В ПИК TV! Социологът Димитър Ганев с гореща прогноза за политиците и рейтингите на партиите след срещата на върха в София (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Социологът от "Тренд" Димитър Ганев обобщава ексклузивно пред ПИК TV историческата среща на лидерите на ЕС и Западните Балкани, която се състоя в София на 16 и 17 май, благодарение на премиера Бойко Борисов.
Какви са политическите трусове, рейтингите на политиците и партиите, както и сблъсъците на левицата вижте само по ПИК TV!
"Трябва да изчакаме да минат една-две седмици. В началото на май "Тренд" направи проучване за Западните Балкани. Решихме да разберем какво мислят българите по този въпрос. Мен ме изненада, че темата е позната, тя е успешно наложена в българския дневен ред. Нещо повече - българите смятат, че Западните Балкани трябва да станат част от ЕС. Третият извод е, че България помага и, че България е способна да се справи с тази тежка задача", каза Ганев.
Българите са склонни да приемат Македония и Сърбия в ЕС. Не така обаче стоят нещата с Албания и Косово, допълни той.
"Това е работата на опозицията, не трябва да я съдим. Основните опозиционни гласов, в тях можем да включим и Радев - и БСП, и ДПС, не си позволиха да критикуват остро срещата, докато тя се провеждаше. От БСП връщат вътрешните проблеми. Трудно е да обясни в дълосрочен план, че ще имаме ползи. Това е линия на БСП от началото на председателството, а именно - да казват "Вие се занимавате с външна политика, но по-важните въпроси са вътрешната политика". Това, което се случи в София, е несъмнен успех. Самата среща е успех. Огромна част от критиките са "то нищо не се случи". Как да се случи при тези проблеми в Европа? След края на Втората Световна война не е имало такова напрежение между Европа и Америка", коментира Ганев провелата се среща на върха в София.
"Европа заяви много ясно, че няма да излезе от споразумението в Иран. Определени американски компании, които правят бизнес с Иран, могат да влязат в санкционен списък. Една търговска война ще има непоправими последици за света. Туск каза нещо много интересно, че силата е в края на твоята ръка", направи преглед на световния отзвук след края на срещата.
"На първо място изключително важно - в Италия излезе коалиционното споразумение. Една от първите точки е официалното повдигане на въпроса за продължаване на санкциите срещу Русия. Въпросът с Италия е много различен. В този случай европейското отношение към Русия след анексията на Крим, е много силно с отношението с Америка. Има вероятност отношенията към Русия да не бъдат като блок - Европа да има едни отношения с Русия, Америка други. Важни са срещите на Меркел и Макрон. Това са първи консултации по тази линия, политическата логика следва това", коментира още Ганев.
Той коментира положително подновяването на проекта АЕЦ "Белене", тъй като концепцията е вече нова и държавата вече няма да влага собствени средства. "Тази китайска компания е огромна - годишните й приходи са по-големи от БВП на България, така че това е нещо грандиозно", разкри Ганев.
В България в момента няма място за нова лява партия, освен ако те не е крайна, тъй като БСП е заело целия наличен ляв електора коментира социологът партийната обстановка у нас. В дясно според него също няма никаква възможност за преминаване на бариерата. "Твърде разцепено е това пространство, но дори да не е, се видя на изборите, че и цял Реформаторски блок не успява да направи нещо съществено", заяви Ганев.
Според социолога БСП не искат в момента предсрочни избори, защото дори при максимална мобилизация те няма да вземат повече гласове и съотношението в парламента ще е подобно на сегашното. "Мерили сме това и хората казват, че няма нужда от нови избори и че кабинетът ще изкара първия си мандат. Хората искат спокойствие", категоричен бе експертът и това според него би било по-добре и за икономиката.
"Радев няма да влезе в политиката, защото той осъзнава какви огромни рискове са това. Не би тръгнал в тази посока, която е с изключително мрачна перспектива. Първанов не успя след два мандата с огромния си авторитет и рейтинг. Хората по един начин възприемат държавен глава, по друг начин партиен лидер. Много лесно е в първия случай да си харесван, а във втория е почти невъзможно", заяви още социологът.